1. 1.
  Prof. Lagerbring'e göre isveç Tanrısı Odin, "Herwarar Masalı"nda Tirkiar (Türkler) ve Asiemaen (Asyalılar) olarak tanıtılan büyük bir kitlenin önderiydi.

  Tasvirlerde kurtlarıyla gösterilen Odin'in Türkland'dan (Türk ili) isveç'e yolculuğu masalda ayrıntılarıyla anlatılır, adaletinden ve bilgeliğinden söz edilir.

  Vikinglerin Thor ve Odin isimli iki önemli tanrıları vardı. Her iki isim de türk kökenli isimlerdir. Thor adı TUR sözünden ve Odin adı da OT-iN (inen ateş) sözünden kaynaklanır. hepsi tamamen türkçe kökenlidir.

  Thor, yani Tur; yüksek makam, yuvarlak gök, türeme, töre ve Türk sözcüğünün de köküdür.

  isveç tarihçiliğinin babası Rektör Sven Lagerbring Odin ve Oğullarının Kuzey Avrupa'ya Türkçeyi getirdiğini de kaydediyor. Runik yazı adı verilen oyma yazılar da, Noveç’ten Orta Asya içlerine, Orhon Yazıtları’na kadar görülüyor. Norveç ve isveç’te Runik harflerle yazılmış, fakat isveççe ve Norveççe olarak okunamayan yazılar var.

  Odin ismine iskandinavya kadar Orta Asya Türklerinde de saygı duyulduğu bir gerçektir. Eski kaynaklar Öden Ata isimli kutsal bir Türk büyüğünün Eski Türk Yurdunda anıtları olduğu ve çok saygı duyulduğunu anlatır.

  Ünlü komutan Timur batı seferine çıkmadan önce Öden Ata’nın kabrini ziyaret etmiş, dua ve dilekte bulunmuştur.

  isveç yazısı ve eski türk yazısı aynı kökene sahiptir. kazınış biçimleri ve eğimleri de aynıdır.
  (bkz: orhun yazıtları)

  ölülerini gömme tarzları da benzerlik taşıyor. bunun yanında viking savaşçıları ölünce valhalla'ya, türk savaşçıları ölünce uçmaga yükseliyor.

  ve tarihte kadınıyla birlikte seferlere çıkan nadir milletlerdir vikingler ve türkler.
  iki milletin de şaman kültürü vardır. belki ikisi aslında aynı millettir kim bilir.

  sonuçta gerçek türk yok olmadı mı? hani hangimiz sen mi türksün anadolulu?

  isveçlilerin sarı saçlı mavi gözlü olması, ve atatürk'ün de aynı özellikleri taşıması sizce ne demektir?

  tarih tesadüflerin dışındadır. şans yoktur, ihtimal varıdır. kader tatmin olma güdümüzün oluşturduğu boş bir inançtır. peki bu nedir ey türk?
  ... hypatia of alexandria