bugün

artık kurulması, oluşturulması gereken dindir.

Kutsal kitabın içinde yazan tüm ayetler:
1. Vicdanına sor.
2. Vicdanından yanıt alamıyorsan, olumsuz alıyorsan toplumsal vicdanına başvur.

Vicdandan öte tanrı yoktur. Vicdan tanrıların en büyüğüdür ve insanı gerçekten o yönetir, o izler, o yol verir. Öyle gökte falan aranmamalı, içe bakmalıdır insan.

Bu saatte din kurdum lan.
umarım kurulur. böyle bir din kurulursa adam öldürme amacıyla büyü yapma denilen pislik ortadan kalkar.
çok saçmadır. çünkü tanrı kelime anlamı olarak yaratıcı demektir ama vicdan hiç birşey yaratamaz.
(bkz: anarşizm) vicdana ters gelen dışındaki tüm kurallar reddedilir.
ilk iman ederek tarihe geçmemi sağlayan dindir.

oh beee rahatladım. tarihe geçecek bir şey yapmalıyım diye düşünüyordum. hiç bu kadar kolay olacağını düşünmemiştim.
ateizmdir.
gerçek dîne yakın dindir. Zirâ kainatta din var olmadan önce vicdan ve ahlak vardır. Din vicdan olusturmaz dayatma ile. Ama vicdan dîni oluşturabilir.
(bkz: ateistlerin din bilgileri)
- zulmeden insanlara "vicdansız" denmiştir,
- karar vermekte güçlük çekiyorsak, bizlere "vicdanımızın sesini dinlememiz" öğütlenmiştir,
- hukukta, hakimlerin 'kamu vicdanı'nı rahatlatıcı hükümler vermeleri gerektiği belirtilmiştir,
- ve nihayet, kişiler hakkında bir hüküm verilirken "vicdan muhasebesi" yapılması gerektiği söylenmiştir.

insanı, adeta bir değerler manzumesi haline getiren saygı, sevgi ve engin hoşgörünün temelinde şüphesiz vicdan vardır. nefsin arındırılması; kibir, ihtiras, hasetlik ve maymun iştahlılıktan kurtulunması, nihayetinde ruh güzelliğinin bünyede tesis edilmesi ve korunması için gerekli itici gücü sağlayan yine vicdandır. dolayısı ile erdemli insana ulaşmada vicdan; insanların sahip olduğu temel değerdir.

her kim ya da ne ise yaratıcının, insanoğluna yerleştirdiği ve mükemmel işleyen bir filtre gibi çalışır vicdan. havsalada şekillenen düşünceler önce onun süzgecinden geçer, arınır, insanileşir ve sonrasında dile gelir, davranış ve eylemlere dönüşür.

- vicdan, insan organizması için hayati bir değer midir?

değildir kuşkusuz fakat bu önemli bir gerçeği de tüm çıplaklığı ile gözlerimizin önüne serer. zira bu durumda vicdanın; evrimleşmeyle var olduğuna inanmak mümkün değildir çünkü evrim teorisinin temeli; canlıların yaşamsal gereksinimlerine ve yaşadıkları ortam şartlarına bağlı olarak, belli bir zaman dilimindeki fizyolojik veya organizmal değişimlerine dayanır. bence, bu bağlamda tanrının varlığına en büyük ispattır vicdan. evrensel değerlerle donanmış, erdemli insan neslinin devamı için koşulsuz gerekli olan.

- kusursuz işleyen ve günlük yaşamımıza yön veren bu üstün mekanizmanın sahip olduğu büyük gücün sınırlarını dahi bilemiyoruz henüz.
Agnostik bir din anlayışım var. Fakat dediğiniz, bir arayış içerisinde olduğunuz din bektaşiliğe benziyor. bektaşiliği şöyle özetleyeyim: kafalarda bektaşilik ve alevilik aynı şeylerdir; bu yanlıştır, her alevi bektaşidir fakat her bektaşi alevi değildir. Hristiyanı, müslümanı, a'sı, b'sı,k'si tanrıya inanan her insan bektaşi olabilir. ayrıca bektaşilikte temel felsefe şudur: bizim için tanrının indirdiği kitaplar değil insan önceliklidir, zaten insan incelenir okunursa her şey anlaşılabilir. (bkz: eğer tanrı bana inansaydı) (bkz: ters oldu) (bkz: bektaşi olurdum) (bkz: humanist)
benim vicdanım haramı kabul etmiş ve bana bu doğru geliyorsa benim için geçerli olan budur. din göreceli olmalıdır ama belli kurallar çerçevesi içindeki göreceliktir. toplumda yozlaşmış, kötüyü iyi olarak algılamaya başlarsa sonuç feci olur.
islamiyet.
(bkz: vicdan allah ın sesidir lakin herkes duyamaz)
pek tiye alınacağını düşünmediğim din.
çok saçmadır. zaten yine suç işleyenler/işleyecek olanlar aynı zamanda vicdanları sağır, kör olmuş kişilerdir.
bu din, olmayan vicdanları nasıl hizaya sokacak?
şimdiden isa hayattayken topladığı havariyi geçen din. Bilgisayardan online olunca açık açık anlatacağım.
ateistlerin mensup oldugu dindir. vicdani el verir yapar, vicdani el vermez yapmaz. tamamen kendi seriati kendi nefsi üzerinedir.
gerizekalının teki tarafından ortaya atılmış din fikridir.

şimdi adam, mini şort giymiş bol göğüs dekolteli bir kadına tecavüz ettiğinde "haketti, zaten aranmasa böyle giyinmezdi" gibi bir argümanla işin içinden çıkıyor. vicdanı da hiç rahatsız değil.

(bkz: bi siktir git dedirten kemalist zırvaları)
"ben size şah damarınızdan daha yakınım" (kaf 16) ayetini idrak edemeyenlerin islam dışı arayışlarının bir sonucudur.

islam hakkında ivedilikle bilinmesi gerekenler:
-islam, günümüz müslümanlarının dini yaşayış biçimiyle eşit değildir. hele ki şamanist geleneklerini islam içinde hala sürdüren türklerinkiyle hiç değil.

-cennet için ön koşul iman+düzgün işler yapmaktır. ayetlerde ayrı ayrı anılmazlar. düzgün işler (salih amel) yapmakla iman beraber anılır. ikisi de tek başına yeterli değildir.

-peygamberimizin (s.a.v.) vefatından sonra özellikle emeviler döneminde getirilen bidat(dinde yeri olmayan uygulamalar) islam dininin imajını zedelemektedir. islam kuran'dan öğrenilmeli, sünnet hususu kuranla örtüştüğü derecede kaynak kabul edilmelidir.