bugün

gönlünde, insana dair ne varsa bandırmayan, vicdan yoksunu.
yarlarını aramadıkları rivayet edilir.
cinayetlere, katliamlara, soykırımlara devlet işlediği için ses çıkarmamak, onaylamaktır. ya öldürülen sizin yakınınız olsaydı? bu kadar rahat olabilecek miydiniz?
vicdansız kelimesinin anlamı şu şekilde özetlenebilir.
bir kişinin kedisi olduğunu düşünün. dişi bir kedi. o kedi başka bir kediyle çiftleşiyor o ya da bu şekilde. sonuçta hamile kalıyor ve 7 tane yavru dünyaya getiriyor. 7 tane yavru kediye bakamayacağını ancak idrak eden kişi bu kedileri bir yere bırakmaya karar veriyor. amacı bir an önce bu yavrulardan kurtulmak. onun dışında bir düşüncesi yok. yavruların çok küçük olduğu, annelerine ihtiyaç duyabilecekleri vs vs...
bir karton kutuya koyduğu yavruları boş bir araziye * bırakıyor ve arabasına bırakıp oradan uzaklaşıyor. ağlamayı andıran miyavlama seslerini duyunca anlaşılıyor kutunun içinde çöp olmadığı.
kutunun içine bakıldığında daha gözleri bile açılmamış 7 tane minicik canlıyla karşılaşılıyor. gözleri açılmadığı halde o kadar büyük bir mücadeleyle kutunun içinden çıkmak istiyorlar ki. hüngür hüngür ağlayasınız geliyor.
marketten alınan sütü bir kabın içine koyup içmelerini beklemek saçmalıktan başka bir şey olmuyor. çünkü yavrular sadece kabın içine düşüp geri çıkıyorlar her tarafları süt içinde. nasıl bir vicdan bunu yapabilir diyorsunuz. çaresizlik dizboyu. hayvanları koruma derneği ilgilenmiyor, veterinerler size sırt çeviriyor, ev sahibiniz evde hayvan beslemenize izin vermiyor. gece uyuyamıyorsunuz.
o yavruların hali gözünüzün önünden gitmiyor. anneleri olmadan ölür o yavrular diyorlar. anneye ihtiyaçları var onların diyorlar. bir kaç gün sonra bir tanesi ölüyor. küçücük bedeni daha hayata gözlerini açamadan, kapatıyor.
dua ediyorsunuz birileri sahip çıksın bu yavrulara diye. kimse oralı bile olmuyor. tüm kapılar yüzünüze kapanıyor. yavrular artık kutudan çıkıp oraya buraya gidiyor. camdan bakarken gözünüzü bir açıp bir kapatıyorsunuz. yavrulardan birinin küçük bir çocuk ve annesinin peşinden koşmasını ve kadının yavruya ayağıyla vurmasını gördüğünüzde keşke gözümü kapattığımda olsaydı bu olay diyorsunuz yüreğiniz bin parça.
işte vicdansız kelimesinin açıklaması da bu. o yavruları annesinden ayırıp, ölüme terkeden insan[!]
arabesk şarkılarda en çok kullanılan 20 anahtar kelimeden biri.
asla dinlemem dediğim ama zorla dinlettiren başkentli erdal şarkısı * *

erdalında leylası vardı, sevmedinki kibar leylam, hergün pavyonlarda diskolarda barlarda, bonjurkes kes be vicdansız kes, sen beni atakulede bir yata tarabyada bir kata birde ciğerin beş para etmez insanlığına sattın eğer benim adım erdalsa topununuzu bir yetmişliğe değişirsem anam avradım olsun kadın

kül edip savurdun beni izin mi kaldı
bana çektirmediğin zulum mu kaldı
arasanda bulamassın erdal mı kaldı
kül edip savuran işte o kadın
ah zalim kadın vicdansız kadın
çıkmazlara düşüren beni işte o kadın

bir gün cebecide bir meyhaneye yolum düştü daldım içeri hey garson dedim bir yetmişlik dedim geldi ben rakıdan bir duble çektim garson dedi dışarıda bir misafirin var hayrola kim dedim ulan meyan baba gelmiş gelsin dedim geldi sordu bana moralin bozuk he dedim baba biraz bozuk benim karşımda 20 sene öncesinden tanıdığım saçları sarı gözleri yeşil oyle bir kiprikleri vardı ki anakrayla istanbul arası otoban yolu gibiydi garsona dedim çağırda bir kos yapalım. geldi sordum tanıdın mı beni yok lan ayyaş nerden tanıyım seni ulan kadın 20 sene önce ben gariban bir ayakkabı boyacısı iken sen çankayada parası bol villası bol.

sen düşürdün beni çıkmazlara erittin beni
bir meyhane köşesinde yok ettin beni
bir rakıya bir biraya sattın beni
vicdanının olmasın senin vicdansız kadın

Kafam öyle güzel olmuştu ki haydi bana müsade deyip çıktım dışarı çıkarken o kadına şu sözleri dedim bir gün sende öleceksin be kadın senin bu güzelliğin de solacak. mahmutun elinde kazma erdalın elinde kürek seni ankaranın en yüksek tepesinde kendi ellerimle mezarını kazacağım kadın. sitelerden ısmarlama çürük tahtalarla aktaştan ısmarlama mermertaşına beni yaktığın için vicdansız diye yazacağım kadın..

kül edip savurdun beni izin mi kaldı
bana çektirmediğin zulum mu kaldı
arasanda bulamassın erdal mı kaldı
kül edip savuran işte o kadın
acı ama gerçek'kalbi ruhu sıfırın altında dolşan insan modeline verilen isim'
Vicdansız.
saksıcı doğuş adlı şarkıcının gamsız adlı şarkısını akla getiren kelime. O da ata Demirer'den tek kişilik dev kadro'da bir yerde çok feci bir taklidini yapıyordu bu tipin.
güncel Önemli Başlıklar