bugün

--spoiler--

Genç bir adam, kendisinin Prens Aegon olduğunu ve kurtulma hikayesini Tyrion Lannister’e anlatır. Ona göre, kendisi yerine ölen çocuk bir “Sidiksu prensidir”. Çocuk Kralın Şehri’ndeki sokakların biri olan Sidiksu Dönemeci’nde doğmuştur. Babası bir dericidir, annesi ise onu doğururken ölmüştür. Derici, çocuğu Varys’e bir şişe altın Arbor şarabına karşılık satmıştır. Adamın daha başka çocukları da vardır, ama hayatında bir kere altın Arbor şarabını denemek istemiştir. Varys iki çocuğun takasını ayarlamıştır. Elia“Sidiksu prensini” almıştır, derici ise Arbor şarabını. Varys de gerçek prensi gözetimi altına almıştır. Tyrion hikayenin geri kalanını tahmin etti. “Sidiksu Prensi” öldüğü zaman, Varys prensi Dar Deniz’in ötesine kaçırdı, ve çocuğu Illyrio Mopatis’e emanet etti. Karşılığında Illyrio Aegon’u evlat edinecek adamı, sürgündeki Lord Jon Connington’u buldu. Aegon Tyrion’un çıkarttığı sonuca yorum yapmadı.

Yarı resmi kaynaklara göre Aegon’un Targaryenlere özgü bir görünümü vardır. Aegon bebekken açık renk saçlı olarak biliniyor. “Daha büyük” Aegon, uzun boylu, kıvrak ve sağlam bir genç olarak betimleniyor. Tyrion Lannister, Aegon’u ilk gördüğünde Aegon’un 15-16 yaşlarında olduğunu tahmin etmiştir. Haldon Yarıüstat ise Aegon’un Jon Connington kadar uzun olduğunu söylüyor.

Aegon’un görünüşü uzun olsa da, daha tam boyuna ulaşamamış izlenimini veriyor. Tyrion Aegon’un gözlerinin koyu mavi göründüğünü not almıştır. Ancak mum ışığı altında Aegon’un gözleri siyah rengi alır, günbatımı zamanında ise gözleri mora çalar. Kirpikleri uzun, kadınsı bir görüntüdedir. Aegon, istisnai bir yakışıklılığa ve aynı zamanda halası Daenerys’in de sahip olduğu, Targaryen’lere özgü gümüş rengi saçlara ve mor gözlere sahiptir. Jon Connington Aegon’un gözlerinin tam mor değil, babası Rhaegar’ınkiler gibi morun daha açık bir tonu olduğunu söylemiştir. Aegon kimliğini gizlemek amacıyla saçlarını maviye boyamıştır.

Aegon iyi eğitimli ve zeki bir çocuktur. Aynı zamanda birkaç dil konuşabilir ve tarih hakkında geniş bir bilgisi vardır. Aegon, Ortak Dil’i ana diliymiş gibi konuşur. Yüksek Valyria, Piç Valyria ve Özgür Şehirler’deki Pentos, Myr, Lys ve Tyrosh ve Trade Talk lehçelerinde akıcıdır. Aegon Volantis lehçesine yeni yeni alışmaktadır, sadece birkaç kelimesini bilebilmektedir. Meereen lehçesi ise, Astapor ve Ghiscari lehçeleri gibi, ona büyük zorluk yaşatmaktadır. Matematik eğitimi almıştır. Diziler ve seriler hakkında iyi bir bilgisi olmasına karşın, sınırlı bir geometri bilgisi vardır. Ayrıca şan dersleri de almıştır. Tyrion, Aegon’un Westeros’taki lordların yarısının aldığından fazla” eğitim aldığını söylemiştir.

görsel aegon targaryen resim tasviri.
--spoiler--

Dizide ise vi. aegon targaryen'i jon snow olarak tabir etmişlerdir. gerçekten harika bir dizi kurgusu.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.