1. 1.
  Her şey Yüce Allah`ın takdiri iledir. Kimine zenginlik, kimine darlık, kimine de ilim verir. Eğer Yüce Allah, bir kimseye geniş bir imkân, belirli bir yetenek ve zenginlik nasip etmemişse, kulun yapacağı hiçbir şey yoktur. Ne kadar çırpınırsa çırpınsın boşunadır, eline nasibinden fazlası geçmez.
  8 ... ece kscg
 2. 2.
  kıssadan hisse olmaya çok müsait bir hikayenin son cümlesidir.
  1 ... shutthefuckup
 3. 3.
  Sultan Mahmut'un kıssasında geçen , kalıplaşmış ifade.
  2 -1 ... kosan biri yakalasin sunu
 4. 4.
  "Sultan Mahmut tebdili kıyafet, beraberinde sadrazam ve birkaç muhafız ile halkı teftişe çıkmışlar. Dolaşırken bir kahvehaneye girmiş oturmuşlar. Bakmışlar herkes bir şeyler istiyor. Tıkandı baba, çay getir, Tıkandı baba, kahve getir, ve benzeri.

  Bu durum Sultan Mahmut'un dikkatini fazlasıyla celbetmiş; 'Hele baba anlat bakalım, nedir bu TIKANDI BABA meselesi', 'Uzun mesele evlat' demiş Tıkandı baba. 'Anlat baba anlat merak ettim' deyip çekmiş sandalyeyi. Tıkandı baba da peki deyip, başlamış anlatmaya;

  Bir gece rüyamda birçok insan gördüm ve her birinin bir çeşmesi vardı ve hepsi de akıyordu. Benimki de akıyordu amma velakin az akıyordu. 'Benimki de onlarınki kadar aksın' diye içimden geçirdim. Bir çomak aldım ve oluğu açmaya çalıştım. Ben uğraşırken çomak kırıldı ve akan su damlamaya başladı. Bu sefer içimden 'Onlarınki kadar akmasada olur, yeter ki eskisi kadar aksın' dedim ve uğraşırken oluk tamamen tıkandı ve hiç akmamaya başladı.

  Ben yine açmak için uğraşırken bir melek zühur etti ve 'Tıkandı baba, tıkandı. Uğraşma artık' dedi. O gün bu gün adım 'Tıkandı baba'ya çıktı ve hangi işe elimi attıysam olmadı.

  Şimdide burada çaycılık yapıp geçinmeye çalışıyoruz.
  Tıkandı baba'nın anlattıkları Sultan Mahmut'un ilgisini çekmiş. çayını yudumladıktan sonra dışarıya çıkmış ve adamlarına; 'Hergün bu adama bir tepsi baklava getireceksiniz. Her dilimin altında bir altın koyacaksınız ve bir ay boyunca buna böylece devam edeceksiniz' demiş. Sultan Mahmut'un adamları 'peki' demişler ve ertesi akşam bir tepsi baklavayı getirmişler. Tıkandı baba'ya baklavaları vermişler.

  Tıkandı baba baklavayı almış , bakmış baklava nefis. 'Uzun zamandır tatlı da yiyememiştik. şöyle ağız tadıyla bir güzel yiyelim' diye içinden geçirmiş.

  Baklava tepsisini almış evin yolunu tutmuş. Yolda giderken 'Ben en iyisi bu baklavayı satayım evin ihtiyaçlarını gidereyim' demiş ve işlek bir yol kenarına geçip başlamış bağırmaya; 'Taze baklava, güzel baklava!' Bu esnada oradan geçen bir Yahudi nar gibi kızarmış baklavaları beğenmiş. üç aşağı beş yukarı pazarlık yaparak anlaşmışlar ve Tıkandı baba baklavayı satıp elde ettiği para ile evin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamış.

  Yahudi baklavayı alıp evine gitmiş. Bir dilim baklava almış yerken ağzına bir şey gelmiş. Bir bakmış ki altın. şaşırmış, diğer dilim, diğer dilim derken bir bakmış her dilimin altında altın.

  Ertesi akşam Yahudi acaba yine gelirmi diye aynı yere geçip başlamış beklemeye. Sultanın adamları ertesi akşam yine bir tepsi baklavayı getirmişler.

  Tıkandı baba yine baklavayı satıp evin diğer ihtiyaçlarını karşılamak için aynı yere gitmiş. Yahudi hiçbir şey olmamış gibi 'Baba baklavan güzeldi. Biraz indirim yaparsan her akşam senden alırım' demiş, Tıkandı baba da 'Peki' demiş ve anlaşmışlar.

  Tıkandı babaya her akşam baklavalar gelmiş ve Yahudi de her akşam Tıkandı baba'dan baklavaları satın almış.
  Aradan bir ay geçince Sultan Mahmut; 'Bizim Tıkandı baba'ya bir bakalım', deyip Tıkandı baba'nın yanına gitmiş. Bu sefer padişah kıyafetleri ile içeri girmiş. Girmiş girmesine ama birde ne görsün bizim tıkandı baba eskisi gibi darmadağın. Sultan; 'Tıkandı baba sana baklavalar gelmedi mi?' demiş, 'Geldi sultanım', 'Peki ne yaptın sen o kadar baklavayı?', ?Efendim satıp evin ihtiyaçlarını giderdim, sağolasınız, duacınızım'.

  Sultan şöyle bir tebessüm etmiş. 'Anlaşıldı Tıkandı baba anlaşıldı, hadi benle gel' deyip almış ve Devletin hazine odasına götürmüş. 'Baba şuradan küreği al ve hazinenin içine daldır küreğine ne kadar gelirse hepsi senindir' demiş. Tıkandı baba o heyecanla küreği tersten hazinenin içine bir daldırıp çıkarmış ama bir tane altın küreğin ucunda düştü düşecek.
  Sultan demiş; 'Baba senin buradan da nasibin yok'. Sen bizim şu askerlerle beraber git onlar sana ne yapacağını anlatırlar demiş ve askerlerden birini çağırmış 'Alın bu adamı Üsküdar'ın en güzel yerine götürün ve bir tane taş beğensin. O taşı ne kadar uzağa atarsa o mesafe arasını ona verin' demiş.
  Padişahın adamları 'peki' deyip adamı alıp Üsküdar'a götürmüşler. 'Baba hele şuradan bir taş beğen bakalım' demişler. Baba, 'Niçin ?' demiş. Askerler 'Hele sen bir beğen bakalım' demişler.

  Baba, şu yamuk, bu küçük, derken kocaman bir kayayı beğenip almış eline 'Ne olacak şimdi?' demiş, 'Baba sen bu taşı atacaksın ne kadar uzağa giderse o mesafe arasını padişahımız sana bağışladı' demişler.

  Adam kayayı kaldırmış tam atacakken kaya elinden kayıp başına düşmüş. Adamcağız oracıkta son nefesini vermiş. Askerler bu üzücü durumu Padişaha iletmişler. işte o zaman Sultan Mahmut o meşhur sözünü söylemiş:

  "VERMEYiNCE MABUD, NEYLESiN SULTAN MAHMUD!.."
  3 ... zeytinsever
 5. 5.
  Sen bakalavanın altına altın doldur.
  Adam yemeyip satsın.
  1 ... merakliayva
 6. 6.
  fatih yağcı versiyonu olan hikaye.

  https://video.uludagsozluk.com/v/vermeyince-mabud-neylesin-mahmud-75036/

  -1 ... holysin
 7. 7.
  çok doğru bir sözdür. her zaman katılmışımdır. vermeyince mabud neylesin mahmut.
  kafa yok ki adamlarda. meme göt den başka bir şey düşünemiyorlar. bilgi çok geliyor beyinleri kaldırmıyor.onlarda haklı. uyusakda bi sözlüğün ağzına sıçsalar.
  ... jigsawgirl