1. 1.
    Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, son 50 yılda Ekonomik işbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyesi ülkelerde vergi yükü ortalama yüzde 38 artarken Türkiye’deki artışın yüzde 140 olduğuna dikkat çekti. “Çünkü sosyal bir hukuk devletinde ücretsiz olması gereken her şeye bir daha para ödüyoruz” diyen Bingöl, “Aslında vergiyi ödeyenler hep aynı. Yük arttı ama yükün altındakiler hep aynı kaldı. Gönül isterdi ki, 25 kuruşluk poşete gösterdiğimiz hassasiyeti, bir yılda ödediğimiz 536 milyar lira verginin nerelere harcandığı konusunda da gösterebilseydik” dedi.
    http://m.t24.com.tr/haber...e-gosterebilseydik,792987
    1 ... recomax
  2. 2.
    Almanya gibi ülkeler için sosyal devlet anlayışını güzel sürdürüyor denir. Kaldı ki bunun asıl ülkeleri olan isviçre gibi ülkelere girmiyorum şu anda. Ve bu kişiler de bizdeki kadar ağır vergi yükü yoktur. Kazancın 12 de 1 i vergilere gider maaştan

Yani 1200 lira alan birisinin 100 lirası vergiye gider çarp 2 ye 2400 e 200 lira vergiye gitse 2200 alır

Türkiye de ise 3000 liradan 1000 lirası maaşın kesilir ve vergi alınır, yani dolar bazında bile hesaplarsak Türkiye ile Almanya bakın dolar hesabı ile yapıyoruz bunu anca aynı vergiye ulaşıyor ki 5 katından hesap ile

Buna rağmen türkiye güya bu vergileri sosyal devlet anlayışı için alıyor. Şimdi ama ağbi o Almanya biz Türkiye'yiz kimle kimi kıyaslıyorsun sen diye soracaklara da şöyle diyelim, madem öyle ne diye o zaman yok dünyanın şu kadar güçlü ülkesiyiz yok vergiler sosyal devlet için alınıyor da liberalizm, özelleştirmeler gereklidir vay efendim güçlü ekonomi diyorsun kardeşim?

Bu ülkede gelir adaletsizliği çoktur. Gelir adaletsizliğinin sebebi çok net ve bilindik hali ile küreselleşme ve liberal politikalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bunu daha önce de yazdım Türkiye Avrupa'nın 60 sene önceki kapitalizmini yaşıyor diye

Yani işin özü türkiye vergiler cenneti her şeyden vergi alır ve güya sosyal devlet olduğu için alır ama maaştan bile kestiği vergi sosyal devlet Almanya'nın 5 katı yaptığı yardımlar oransal olaraksa birçok devletin altında.

E eşitsizlik resen 1950-60 lar avrupasındaki kapitalizmi yaşıyor.

Peki bu ülke dünyanın en büyük 10 ekonomisi olacakmış muhabbetlerine inanan kimler bu ülkede? Daha 50-60 sene gerideyiz biz önce çağı yakalayalım lütfen. Bir de şu çöp özelleştirme geliştirir ağbi liberalizm ağbi sosyal devlet çok vergi alıyor o yüzden böyle ağbi muhabbetlerini bırakıp yerinde çözümler getirmek lazım ülkeye.
    -2 ... keyf kahyasi
  3. 3.
    Kit (kamu iktisadi teşebbüsü ) özelleştirmeleri konusunda aldığımız mesafeyi gösterir aynı zamanda. .
    ... vigilante8