1. 1.
  "ben hayırseverim, vergimi verir vatandaşlık vazifemi yerine getiririm" mantığıyla hareket eden bünyelerdir. her sene açıklanan vergi rekortmenleri listelerinin 1/4 ini oluşturur bu güruh.
  hep merak edilirler. anlayamadığım şey şudur. vergi vermek ayıp mıdır ki bu zatlar isimlerinin açıklanmasını istemezler. yoksa yoksa servetlerine oranla çok küçük bir meblağı vergi tahakkuku ettirip millet tarafından yuhalanmamak için midir bu?
  1 ... zulfikardarbesi
 2. 2.
  etikete gerek duymayan, parasıyla ya da yaptıklarıyla gündemde yer tutmak istemeyen kimselerdir.
  (bkz: en asil duyguların insanı)*
  1 ... emsalsiz
 3. 3.
  zengin olduğunun çevresinde pek bilinmesini istemeyen kimselerde olabilir. böylece etraftan gelicek biraz borç verirmisin sorusuna muhattap kalmayabilir. bir başka teori ise, bu kişilerin büyük iş yerleri firmalar sahibi olduklarıdır ve çalışanlarına zam yapmaktan kaçındığı için vergi rekortmeni olduğunu gizlemek isteyebilir. ya bizim patron vergi şampiyonu oldu demek çok kazanıyor ama bizim maaşa zam yapmıyor gibi sohbetlere konu olmaktan kaçabilir böylece. sonuç olarak evet çok art niyetliyim:)
  1 ... ta kendisi
 4. 4.
  vergi rekortmeni listesinde olup, isminin carsaf, carsaf gazetelerde yayınlanmasını istemeyen kişilerdir. vergi vermenin bir vatandaslık vaziyesi oldugunu bilir ve artislik yapmazlar.
  ... sozlukte yok
 5. 5.
  vergi rekortmeni listesinde ismini açıklatmayanlar

  gemiciği olanlardır.
  1 -1 ... kafam bir milyon