1. 1.
  Venezuela'da siyasi parti.

  Partinin kuruluşu devlet başkanı Hugo Chávez'in Aralık 2006'da birleşik bir sosyalist partinin bolivarcı devrimin gereksinimi olduğu yolundaki açıklamasına dayanır[1]. Bu açıklamada Chávez 3 Aralık seçimlerinde kendini destekleyen 24 partiyi ortak bir çatı altında toplanmaya çağırıyordu. Böylece Chávez 2007-2013 yılları arasındaki başkanlık dönemi içinde ülkede solu birleştirmek ve 2007 yılına girerken ilan ettiği "21. yüzyılın sosyalizmine" geçiş için gereken zemini yaratmak istiyordu. Bu açıklamanın hemen ardından Chávez'in 1997 yılında kurduğu Beşinci Cumhuriyet Hareketi kendini feshettiğini duyurdu. Ayrıca partinin kuruluş çalışmalarını hızlandırmak amacıyla üyeleri arasında eski Devlet Başkan Yardımcısı Jose Vicente Rangel, Meclis Başkan Yardımcısı Roberto Hernandez, Küba Büyükelçisi Ali Rodriguez, VEA Müdürü Guillermo Garcia Ponce, Bilim ve Teknoloji Bakanı Hector Navarro, Adalet Bakanı Pedro Carreno, Turizm Bakanı Titina Azuaje ve Eğitim Bakanı Adan Chavez'in bulunduğu bir de inşa komitesi kuruldu. Şubat ayında yaptığı bir konuşmada da Chávez katılımın zorunlu olmadığını ancak 'geniş bir devrimci parti yaratmak' ideali taşıdığını ve 'birliğin , çeşitliği kabul ettiğini' vurguladı [2].

  19 Mart'ta inşa komitesi hazırladığı raporu Chávez'e sundu. Nisan ayı kuruluş hazırlıklarıyla geçtikten sonra, Mayıs ayı başında partiye üye alımına başlandı. 6 Mayıs'ta Hugo Chávez Caracas'ta ve Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodriguez de Zulia'da partiye üye oldular.

  vikipedi
  ... cnyt
 2. 2.
  hugo chavez'in başında olduğu desteklediğim parti.
  1 ... zaga
 3. 3.
  hugo chavez'in ölümüyle lideri kim olacak merak edilmektedir.
  -1 ... godspeed you black emperor
 4. 4.
  petrol 100 dolar civariyken yapilan petrol ihracati gelirlerini har vurup harman savur,uretim icin harcama yapma sonra abd bize ambargo uyguladi diye ağla *
  ... hubel