1. 1.
  venüs e giden ülkemiz insanlarının söyleyeceği ilk söz kuşkusuz ki şu olacaktır; aslınca çok sıcak değilde nem çok nem.
  3 ... la havle vela is la bonita
 2. 2.
  insan merak ediyor tabi, imkan oldu da venüsün yüzeyine süzülüverdik,

  acaba bizi ilk öldüren şey 500dereceyi aşan sıcaklık mı olurdu, yoksa bizi yere yapışık bir pestile çevirecek kadar ağır atmosferi mi olurdu...
  3 ... silinen hesap 014384
 3. 3.
  Venüs yüzeyine başarılı bir şekilde inen pek çok araç dakikalar içinde bozuldu. Bunun sebebi ise 475 dereceye varan ortalama yüzey sıcaklığı.

  Gönderilen onlarca uzay aracı, 30 ila 60 dakika arasında toplayabildiği tüm verileri toplayıp Dünya’ya gönderdi ve sonrasında işlevini yitirdi. Rus yapımı Venera 13, 127 dakika dayanarak bir rekora imza attı. Nasa’daki biliminsanları ise bu gidişatı değiştirecek, yüksek sıcaklığa dayanıklı işlemciler üzerinde çalışıyorlar.
  Nasa’nın hedefi, yanmadan aylar boyunca çalışacak işlemciler geliştirmek. Günümüz silikon teknolojisi performans konusunda çok yol katetmiş olsa da, 475 derece gibi yüksek sıcaklıklarda bozuluyorlar. Aslında yarı iletken olan silikon, sıcaklık aşırı yükseldiğinde tam iletken halini alıyor ve bu da işlemci görevini yitirmesine sebep oluyor.
  Nasa’da görevli bir elektrik mühendisi olan Phil Neudeck’in ekibiyle yürüttüğü çalışmalar, şimdilik oldukça erken bir safhada. Günümüz silikon tabanlı işlemcilerinde 7 milyar transistör bulunurken, sıcağa dayanıklı işlemcide 175 adet bulunuyor.

  kaynak : https://www.technopat.net...cak-islemci-gelistiriyor/
  5 ... night silence