bugün

görsel
Basarilar diliyorum.
Bir insanın et yemeyi bırakmak için mantıklı bir gerekçesi olacağına inanmıyorum. Sağlıklı yaşam için elbette sebzenin yeride büyüktür ama et yemeden geçen ömür boşa gitmiş demektir. Et yemeyi ihmal etmeyin, vücudunuz için gerekli bir besindir et.
vejetaryen olacaksan doğrusunu yapıyor olabilirsin.
bir insanın et yememesi için sana mantıklı sebepler sunayım arkadaşım.

1. hayvanlar fabrikalarda korkunç koşullarda üretilip, katlediliyor (helal kesim türkiyede bile bir masal). kötü koşullarda, hiç yaşam hakları olmadan doğup ölüyorlar. biz bi köpegin cani için kedinin kurtarilmasi için günlerce çabalayan vicdanlara sahip insanlarız. ahlaki olarak yanlış.

2. yediginiz hayvanlar doğanın parçası değiller. var olmalarından atıklarına, yemlerinden sularına kadar ekolojik dengeyi dünyanın her yerinde bozmakta bu et fabrikaları. simdiden mahvettigimiz doğayı korumak için et tüketmeyi azaltmamız gerekiyor.

3. yediğiniz hayvanlar hormonlarla, antibiyotiklerle, ek besin ve vitaminlerle dolu. yediginizde bunlar sizin sisteminize geçer. hastalık direnciniz azalır, yirmi yaşında erkeklerin memeleri çıkar, kızlarda erkek tipi tüylenmeye, polikistik ovary sendromuna ve bir çok kanser türüne neden olur (özellikle meme kanseri). bu ilaclarla zehirlenmemek için yemememiz gerekiyor.

4. et yemek kalp damar hastalıklarına neden olma bakımından sigarayla aynı derecede tehlikelidir. aşırı protein tüketimi böbreklere zarar verir, et yemek damar kalitesini düşürür, yağlanmaya ve obeziteye neden olur. kırk yaşında iki anjiyo bir bypass geçirmemiş olmak için et yememeliyiz.

5. insan herbivor bi canlıdır. doğada et yememizi sağlayacak dişlerimiz, pençelerimiz, zehrimiz yok. etcil olsaydık, diğer etciller gibi bozuk et yemek bizi zehirlemezdi örneğin.

6. herbivor olmamız et yerken daima sorumlu ve suçlu hissetmemize sebep oluyor. tavuk kesemezsin mesela, ama tavuğu yersin. mümkün olduğu kadar onu değiştirir ve bir canli yediğini unutturacak şekilde hazırlarsın. oysa tabaktaki öldüğü andan itibaren çürüme sürecine girmiş bir ceset. et yemeyi bırakmak seni daha huzurlu ve zihnen rahat hissettirir.

şimdilik bu kadar daha da sebep isteyen varsa sonrasında editlerim.

arkadaşı da fedakarligi ve bilincli davranisindan dolayi tebrik ediyorum. benim vejetaryen oluşumun üzerine çevremde bir çok arkadaşım da vejetaryen beslenmeye karar verdi. pişman olup geri dönen yok, zaman geçtikçe ve bu deneyimi yaşadıkça ne kadar doğru bir karar aldigini daha iyi anlayacaksin.

esenlikler.
bitkileri daha çok katletmenize sebep olacak bir tercihin ifadesi. oksijen düşmanları sizi. caniler. ahahaha.
At, eşek, domuz, leş, tavuk bacağı, sakatat tarzı şeylerin sucuk, salam, sosis gibi gıda maddelerine katıldığını idrak etmiş , müstakbel vejeteryan beyanı.
. . . eğer hayvanların hayatlarına saygı yada et yemenin zararları falan diye düşünüp vejetaryen oluyorsanız kesinlikle yanlış tercihtir.
. . bırakınız et yemek istemeyen cahiller et yemesinler. Biz büyük bir zevk ve iştahla protein ihtiyacımızı hayvansal olarak, dana, kuzu, koyun ve bilimum kümes hayvanlarından karşılamaya devam edelim. Bırakalım onlar mercimek çorbalarını kaşıklıyarak bilimum nebatatla senli benli olmaya devam etsinler.
. . aslında hayvansal proteinler, bitkisel proteinlerin metamorfozudur. bir sığır yavrusu belli bir zaman sade sütle beslenir. Daha sonra vejetaryen bir diyetle bilumum nebatata büyük bir iştahla saldırır. Aslında yemediğiniz hayvanlar özünde bitkilerin başkalaşmış bir formudur. Benim için leziz bir biftek, konsantre bir marul özü üzerine serpiştirilmiş narin kekik dilimleri, yanısıra yaylaların binbir çeşit otlarının aromasıyla tatlandırılmış bir bitkisel kokteyldir. şunu artık anlayın nusret'te afiyetle yediğiniz kuzu tandır bir nesil önce nefis bir çoban salataydı.
. . bundan dolayı hiç bir vicdani azab duymuyorum. Protein ihtiyacımı mümkün mertebe hayvansal olarak karşılamaya çalışıyorum. Benim için otcul hayvanlar bitkilerin reankarne halidir. Bu yüzden kardeşlerim siz onu bunu boşverin yiyebildiğiniz kadar yiyin. Boş verin can boğazdan gelir.
et giren yere dert girmez. konu kilit.
Ceset meset demiş birileri kahkaha atıp çıkıyorum başlıktan.

(img:#1712094)

Biz yeriz siz yemeyin.