bugün

haild ziya'nın oğlu , latife hanım'ın kuzeni olan genç diplomat. kendi hayatına son vermiştir.
ölümünde birçok kuşku bulunmaktadır, çok başarılı ve yıldızı parlayan bir diplomattır.
Dun nerdeyse butun vaktimi nette vedat usakligil hakkinda okuyarak gecirdim. boyle birden kendimi konunun ortasinda buldum. bu tur konular oldum olasi ilgimi cekmistir. manyak olmasam beyaz muslumanlarin buyuk sirri, beyaz turklerin buyuk sirri ve bay pipo gibi kitaplari pespese okumazdim herhalde cahil bir liseli iken. yani haliyle vedat usakligil'in esrarli olumu beni bu konuya cekti. oncelikle kendisinin hayati inis ve cikislarla gecmis. cok basarili bir gencmis. takdir goruyormus, cok guzel piyano calarmis. fakat 33 yasinda 30 kisiyi oldurecek kadar uyku hapini icmis ve hayatina son vermis. insan merak etmeden duramiyor bu kadar basarili ve hayatinin baharinda iken neden bir insan olmek ister ki?

vedat usakligil halit ziya usakligil'in oglu, ayni zamanda ataturk'un hanimi latife uşşaki ile de kuzenmis. bu uclu hakkinda ortada cok garip iddaalarin dondugu ise bir gercek. dun okurken nevrim dondu. doktor rıza nur kisisinin hayat ve hatıratım adli kitaplarina goz atildiginda olay bambaska bir boyut aliyor. ote yandan, bircok kaynakta rıza nur'un zaten agir bir sizofren oldugu ve yazdiklarinin 'cogunun' gercegi yansitmadigi soyleniyor.
Latife hanim, mustafa kemal ataturk'le 2.5 yil evli kaliyor ve bosaniyor. Bosanma sebebini tam olarak kimse bilmiyor. Latife hanim, olene kadar bu konu hakkinda kimseye tek kelime dahi etmemis. Hatiratlari ise hala yayinlanmamis. Oldukten 20 yil sonra yayinlanmasi kararlastirilmis ama sonra bundan vazgecilmis. bundan neden vazgecildi, neden bu gizlilik sir insan merak ediyor. ha her insanin bir ozeli vardir, ben de olsam bunlarin ifsa edilmesinden hoslanmam ama sen ataturk'un ilk esi olarak, turkiye'nin first lady'si olarak cok goz onundesin. dolayisiyla merak ediyor insan o donemi. bir yandan yayinlanmamasini hakli gorsem de, diger yandan keske okuyabilseydim diyorum. boyle de bir bencillik var maalesef. yusuf ziya usakligil vedat için adinda bir kitap yazmis ogluna. bu kitapta bir sefer baski yapmis, bir ikinci sefer olmamis. internette bu kitap hakkinda hicbir bilgi bulamiyorum. yoksa boyle bir kitap hic olmadi mi? yoksa ortadan mi yok oldu? vedat icin gercek behlul yakistirmalari yapilmis hep. hayatini okurken uzuldum kendisi icin.

evet okunanlar kafayi karistiriyor. belki de o hatiratlarin hic yayinlanmamasi gerekiyor. cunku belki yayinlansa, yer yerinden oynayacak. belki gercekten de turkiye buna hazir degil. yasadikca gorecegiz artik.
vedat, konuşmasın diye öldürülmüştür, belgeleri mevcuttur.

konuşmaması gereken konuyu burada anlatmakta kanunen suç teşkil edeceği için anlatmıyorum.

kendisi halit ziya'nın oğludur ve latife hanımın amcasının oğludur, kemal paşa'nın latife hanım ile boşanmasında önemli bir rolü vardır, bu sebeptendir ki konuşmaması için romanya'ya sürülmüş daha sonra öldürülmüştür.
bu mevzu hakketen tam bir mayınlı arazi. üstad kadir mısıroğlu biraz da olsa açıklamıştır. 5816 olmasa yer yerinden oynarda işte napalım. elimiz ayağımız bağlı. dilimizi kesmişler. konuşamıyoruz.
ölüm nedeni bir hayli şüpheli olandır.
(bkz: kemalin behlülü)
ölümü ve hayatında gerceklesen onemli noktalar uzerine konusmak, üstad kadir mısıroğlu'nun sık kullandığı "mayınlı araziye dalmaktır". biz dalmak istemiyoruz. bilen biliyor.
gizli vasiyet bunu yazar mı bilmem. latife hanımın günlüklerinde varsa vardır. amma eğer birgün hani olurda açıklanırsa bu olay, taş taş üstünde kalmaz bu ülkede.
eski bir hariciyecidir.
robot beyinli kemalistlerin yine bilmediği mühim isimlerdendir. mustafa kemal e yakın her kişi gibi o da öldürülmüştür. az sorgulasalar. değil mi ama fikriye hanım, yaver, vedat uşaklıgil v.s.
muhtemelen ölmeden belçika hükümetine sırlarını açık etmiştir.
Atatürk'le ilgili belli iddialara konu olmuştur.
Kemalistlerin yumuşak karnı olan kişidir. Nedense hep susarlar bu konuda.
kemalistlerin yumuşak(!) karnı olan kişidir.
kemalistlerin yumuşak karnı.
(bkz: vedat uşaklıgil)
Çok güzelmiş, çok özelmiş, çok başarılı bir diplomat, gerçek bir yıldızmış diyorlar.

Gencecik intihar etti, yoksa bir cinayet miydi.

(bkz: cold case)
yalan söyleyen tarih utansın .
yaşamının ve ölümünün üzerindeki sır kalktığı gün tarih yeniden yazılacak. en çok kemoşlar üzülecek ama.
(bkz: lozan ın gizli maddeleri) ne inanan tuhaf insanların kafa yorduğu kişi.
atatürk ün sabetaist olarak anılmasında ak-it ler tarafından hayatı ve ölümü delil olarak kullanılan halit ziya uşaklıgil in evladı.
muhtemelen babası ve/veya dedesi tokmağını yediği için kimi şerefsiz köpeklerin "tokmakçı" dediği kişidir. yoksa nereden bilecek?
iyi bir arkadastır.
şerefsiz yobazların atamızın "çok özel" arkadaşı olduğunu, atamızın hasmı olan ve de yalancı olduğunu bizzat itiraf etmiş bir köpeğin yazdıklarıyla ispatlamaya çalıştıkları şahıstır.

ispat öyle olmaz, böyle olur (bkz: fatih sultan mehmet/#31234662) a yobaz götoşlar!..

devam edin, devam edin ki yavuz sultan selim'in yazdıklarından da örnek vereyim, sonra dördüncü murad'ı, sonra diğerlerini ele alırız.