bugün

Turk egitim sisteminin pohpohladigi vatan-millet sakarya edebiyatindan beyni yikanmis insandir.

Abisi senin o "borc" dedigin seyi Halkbank'ta 15 bin ile 30 bin arasi degisen meblaglara odeyebiliyorsun.

Senin kutsal dedigin vatanin Dogu kismini umursayan yok.

Senin kutsal dedigin vatani para ugruna satacak binlerce adam var.

Kutsal olan yasama hakkidir, kutsal oldugunu iddia edip senin yasama hakkina el koymaya calisan ideolojiler degil.
Bana ne vermiş ki ben canımı vereyim.
Vergilerden öldük bittik kuruduk.
600 tl fatura 1200 lira kira.

Asgari ücret 1404.
Bunlar hep islam. Halbuki dinden çıksalar kendileri bu kadar küçük görmeyecekler. Hayatlarında bir amaç olmasını isteyecekler, öteki dünyada değil.
vatan nesiller boyunca uzerinde yasadigin cografyadir. Ozgurce konustugun , ozgurce inancini yasadigin toprak parcasi degildir. Kutsal olmasi inanci, nesillerdir suregelen aliskanligindir, kulturundur.

Vatana borc diye bir sey yoktur. Topraga borc olmaz. Senin deden aileni zor durumda biraktiysa, seni bu zor durumdan baban kurtardiysa sen babana borclu degilsindir; dedenin sictigi boku baban temizlemistir. Senin de gorevin ileride cocuklarinin temizleyecegi bir bok birakmamaktir olsa olsa. Omur boyu babana borclu hissetmek degil.

Vatan meselesinin hukumetle alakasi yok. Vatanin kutsalligi, ugrunda olecek asker yetistirme ihtiyacindan ortaya atilan ici bos bir terim. O kadar.
Maldır. evet.

sizleri bilmem ama benim kimseye ve hiçbir şeye borcum yok. Çünkü bu dünyada, dahası bu ülkede doğmayı ben seçmedim. Seçme şansı verilmeden yaşamaya mecbur kaldığım toprağa neden borçlu olayım? açgözlü yaratıkların siyaset, toprak kavgası yaptığı bir savaşa neden katılayım? Sonunda yine bize kalmayacak, rahat yaşamaya izin verilmeyecek bir memleket için niye öleyim? Bu bizim kavgamız ya da borcumuz değil! Hala anlamadınız mı? Evet.
Sen hükümetin yanlış politikası yüzünden, pkk ile işid ile savaşırken öl, sonra kavram karmaşaşı yaşarsın vatan-kelle, hükümet -şehit diye.
bana ne vermiş ki ben canımı vereyim.
vergilerden öldük bittik kuruduk.
600 tl fatura 1200 lira kira.

asgari ücret 1404.
Kutsal olan yaşama hakkıysa uganda da da yaşayabilirsin siktir git orada yaşa o zaman derler adama.

Vatan borcu denilen şey maddiyatın çok çok üzerinde vicdani bir kavram. Bunu ülkedeki taşınmazlarınla bankadaki yüklü birikiminle açıklayamazsın.

Bu kavramı üç aylık bebeğini emzirdikten sonra ağabeyine teslim edip "bebem annesiz büyür de vatansız büyümez" diyen nene hatuna sor anlatsın sana.

O anlatır da sen anlar mısın bilmiyorum.
o insanlar sayesinde üstünde bulunduğu toprakta rahat yaşadığını unutan insan sözü. her şeyi sen çözdün evet.
benim şuan rahat rahat bilgisayar başına geçip uludağ sözlük'te yazabilmeme ufacık bile olsa katkı sağlamış olan vatanımın her bir kurumuna ve her bir kişisine borcum vardır. yoksa yok mu?
Sizin o saçma dediğiniz ideolojilere inanan milliyetçiler, vatanseverler olmasa yaşayabilecekmisiniz acaba bu topraklarda.
Kenini borclu hissetmiyorsan gidip kutsal olan yasam hakkini ugandada kullanabilirsin.

Bu vatana, bu devlete uzerinde adim atan herkes borclu.
Cunku bizler rahat adim atalim diye bu vatan icin can vermis milyonlar var.

Sonra gelmiser burada yok vatana borcu oldugun sanan insan. Var kardesim! Bu ulke havasini soluyan herkesin vatan borcu var, oyle yada boyle.

Sizin gibi vatan,millet kavrami olmayan andavallarin anlamasi cok zor. Cunku siz cefa cekmek degil sefa surmek pesindesiniz.

Bu ulkede herkesin vatani gorevi var kardesim. Oyle veya boyle, o borcu odeyeceksin.

Vergiden belin bukulduyse abd bir tik otede. Bu vatan, bu topraklar bizim kardes, bizim.

Savas ciksa aninda abd bayragi acacak tipler borctan falan bahsetmesin, isinize bakin.

Edit: bu arada 'hukumet ' ve 'devlet' kavramlarini bilmeyen tipler gelip burda ahkam kesmeye de kalkmasin.

Ulkemizde bircok beyin yoksunh akp iktidarini devlet saniyor. Akp gelip gecicidir, turkiye cumhuriyeti devleti baki.
Benim vatanım yaşadığım topraktır, kültürümdür, aynı kültürden beslendiğim insanlardır. Ben mutlu olduğum yeri severim, sevdiğim yeri de korurum. Ben türk insanıyla, türk kültürüyle mutluyum. Başka diller, başka kültürler yabancı gelir bana. Bugün olduğum insandan mutluysam bu benim vatanım sayesindedir. Benim borcum da etrafımda yetişen kişilerin de aynı şekilde kendi yollarını bulmalarını sağlamaktır.

Siyasi fikri ve hayata bakışı 2-3 kitap alıntısını geçemeyen, olduğu yerden memnun olmayan ve sürekli kanada şöyle güzel, amerikada kızlar teklif ediyormuş kafasını yaşayan bir siki beğenmeme timi emin olun yurtdışına 1 defa bile çıkmamıştır. Ülkenden 1 sene uzakta yaşa, o zaman göreyim ben seni. insan büyüdüğü kültür dışında mutlu olamıyor, eğer olabiliyorsan zaten geri gelme. Nerede mutluysan orada yaşa.

Küçük asker, silah elde
Kahramanca ilerliyor
Karşısında bütün belde
"Kahramanım, yaşa!" diyor.

Küçük asker, küçük asker!
Vatan senden hizmet ister.

Vatan için çeker emek
Herkes; bu borcu herkesin.
Vatan demek ninen demek,
Sen nineni sevmez misin?.

Vatan senden şefkat ister.

Vatan senden hayat umar,
Sen yaşarsan o canlanır;
Vatan için ölmek de var,
Fakat borcun yaşamaktır.

Vatan senden kuvvet ister.

Minimini omuzların
Taşıyacak yarın tüfek;
Tüfek değil, vatan yarın
O omuza yüklenecek.

Vatan senden gayret ister.

Küçük asker dinle bunu:
Sakın boşa silah atma;
Kılıcını, kurşununu
Haksızlığa karşı sakla.

Hak da senden kuvvet ister.
Illaki bir borcumuz olacaksa bu vatana önce devlet ana adaleti, fırsat eşitliğini her alanda sağlasın da sonra ben bu vatana canimi feda etmek için can atayım! Yalakalar, firsatçilar, vurguncular bu sistemde dürüstlerden, yigitlerden ve helalcilerden daha fazla itibar görüyorlar ve kazaniyorlarsa bir vatanda benim için hiç bir minnet borcu olmamalidir!
kendi yazdığı entry içerisinde kendini tanımlayan bir insanın beyanı.
(bkz: senin kutsal dedigin vatani para ugruna satacak binlerce adam var.)

türk ismi, bunlara rağmen yükselecek, türk ışığının altında parlamak isteyecekler, göreceğiz.