bugün

Bu kelime savaşta ölüyorsan,terörle mücadelede görevli biriysen ve ölüyorsan mantıklı geçerlidir,bir amaç üstüne ölmüşsundur.

Lakin bir patlamada saldırıda Vs. Siviller ölüyorken bu sözün akla mantığa gelir yani Yok.
Korkak ve vasıfsız yöneticilerin sığınacağını cümle.Adam gibi önlemini alırsan vatan sağolur ve kimse yara olmaz.Yaralar git gide derinleşiyor.Artık dur deseler ne olur ya.
Devletin bir şey yapmadığı ve insanların boşa öldüğü aşikar ama her şeye rağmen vatanın selametini dilemek gerizekalılık değil yüce gönüllülüktür, vatan sevgisidir.

Gerizekalıymışız, olalım. Doğuda silahlar altında, soğukta, insan yerine konmadan görev yapsam ve gerizekalı addedilsem de, pişman değilim vatan sağ olsun.
Hangi vatan? 14 şehit için mesela?
Ülkemizde sıkça duyduğumuz bir söylem. bu devlet acaba vatandaşına açlık sınırının çok altında geçinmesi için verdiği maaşlar dışında ne verdi.

hiçbirşey. norveç hakkında bir örnek vermek isterim sevgili sözlük yazarları; mesela elling diye bir film vardır ve işlediği konu gerçektir.

norveç hükümeti okb rahatsızlığı yaşayan hastalarına ev tutar, kirayı devlet öder, elektrik, su, telefon faturalarını ödeyip, haftalık erzaklarını verir.

ve her hafta iyiler mi ? kötüler mi ? diye kontrole gelip bir devlet görevlisi ziyarette bulunur.

bu gibi ülkeler standartında yaşasak tamam, vatana canımız feda olsun. vatandaşına gül gibi bakan ülkeler bunlar.

veya almanya mesela; eğer işsizseniz, size üç defa iş bulur, iki tanesini reddetme hakkına sahipsiniz beğenmezseniz ve bu iş bulma sürecinde devlet size maaş bağlar.

ama türkiyedeki hükümetlerin 1985 yılından beri vatandaşlarını şehit etmekten başka yaptıkları birşey yok.

sonra neymiş efendim, vatan sağolsunmuş. beni yaşatmayan vatandan banane.

şehit olmak, şehitlik mertebesi, vatan sağolsun, oğullarım şehit oldu ama vatan sağolsun, on evladım olsa hepsini feda ederim gibi anne baba lafları benim için en ufak birşey ifade etmiyor ve etmeyecekte.
görsel