1. 1.
  okullarda her sabah söylenen andımızın sonunda söylenen ve bireyi, devlet ve toplum karşısında hiçe indirgeyen abartılı bir ifadedir.
  16 -33 ... registerlater
 2. 2.
  ne mutlu türküm diyene diyerek bitirdiğimiz andımızda yer alan bir söz.
  12 -3 ... gonulcelen
 3. 3.
  (bkz: iyi dersler arkadaşlar)
  (bkz: saol)
  15 -1 ... scarface
 4. 4.
  zorla okunduğu için, anlamını yitiren, milli duygularda bir gram kıpırdanma meydana getirmeyen, sıkıntı veren yemin cümlesi.
  10 -12 ... komikimben
 5. 5.
  (bkz: varlığım yokluğuma armağan olsun)
  4 -2 ... no leaf clover
 6. 6.
  ilkokul sabahlarının vazgeçilmez cümlesi.
  5 ... sultanveled
 7. 7.
  biz bu cümleyi unutmadık... şimdi değerini anlayan var mı acaba ?

  orada dağlıca'da, aktütün'de sınır, toprak, bayrak ve vatanın bölünmez bütünlüğü için bir şerefsiz tarafından haince, kalleşçe vurunlan askerimiz; kardeşimiz, abimiz bu sözlerle gitmedi mi ? vatan sağolsun demiyor mu yanan yürekler ? yunan ankara'ya kadar geldiğinde, çanakkale'de inglizlere ve anzaklara kafa tutulduğunda mehmetçik bu sözleri haykırmadı mı ?

  her türk'ün yürekten söylediği cümledir !

  varlığım türk varlığına armağan olsun !
  12 -7 ... onurkul
 8. 8.
  (bkz: Ne mutlu türküm diyene). ile biter.
  2 ... heredot1923
 9. 9.
  şehitlerin bilfiil uyguladiklari oluştur.
  6 -1 ... batmanli batman
 10. 10.
  asaletle dolup taşan sözdür, belki ilkokulda değil ama şu yaşta duyuca tüylerim diken diken oluyor. o binlerce yıllık yüce türk tarihini getiriyor gözümün önüne. koskoca dünya nın nerdeyse her bölgesinde sahip olduğumuz topraklar için toprağa düşmüş askerlerimiz, at üstünde bir asaletle dikilen kumandanlarımız, liderlerimiz geliyor gözümün önüne. fatihler, yavuzlar, bilge kağanlar, atillalar, meteler geliyor gözümün önüne. kendi kendime bu sözü tekrarlayıp evet diyorum ben sizin torununuzum, sizin kanınızım, sizin devamınızım, varlığım binlerce yıldır varolmuş türk ırkının varlığına armağan olsun !

  edit: hayatımın her döneminde başımın üstünde tutmuş olmama ve canım kadar seviyor olmama rağmen o zamanki gençlikle nasıl bir dalgınlık yaptıysam, en büyük Türk başbuğu Atatürk'ü yazmayı unutmuşum. Onun olmadığı her liste eksiktir.
  6 -6 ... ottoman3541