bugün

* 500-3000 gt arasındaki gemilerde görev yapan, ayrıca solas sözleşmesinin II/1 kural'ı ile tanımlanan gemiadamı. 3.ya da 4. kaptan kişisi. genellikle 3000 gt altı gemilerinde 4. kaptan bulunmadığından dolayı 3. kaptanlık yaprlar.
genel görevleri,
seyir zabiti, gemi limandan hareket etmeden önce gidilecek limana kadar olan tüm haritlar sıraya koyar, rotalarını cizer, tehlikeli olabilecek durumları kaptana not eder. haber bölgelerini haritaya işler, rota dönüş noktaları olan waypointlerin kordinatlarını gps'e girer. revir sorumlusudur. biri hastalanınca verilecek ilaçları belirler, listesini tutar, gemi güvenliği ile ilgili teknik ekipmanların bakımı-tutumunu yapar. gmddss log book'u doldurur. çalışır da çalışır.
(bkz: uzakyol vardiya zabiti)
(bkz: onuncu nesil silik)
Okuldan yeni mezun olanlara verilen yeterliliktir yabancı dil eğitimi varsa 2500-3000 usd arası maaşla çalışacaktır.
yakında bildeniz’de 7.01 eğitimi alarak uzakyol birinci vardiya zabiti mertebesine ulaşacağım 3 kademeli zabitliğin temel adı. biraz yoğun ve stres altında 3 yıl geçirdikten sonra nihayet süvari bey olacağım. bu kadar emeğe değer mi diye soranlara, değmez mi arkadaş, başka bir meslek seçseymişim bu kadar özgür ve mutlu olur muydum, ülkeye her döndüğümde ben mesleğime şükrediyorum.
güncel Önemli Başlıklar