bugün

van'ın, gölü, kalesi, kedisi kadar meşhur olan, birbirinden farklı ve lezzetli bir çok çeşitin bulunduğu bir kahvaltıdır. van'a özel otlu peynir, kaymak, müküs balı, tereyağı murtuğa, kavut, zeytin, cacık*, yerine göre tuzlu balık gibi kahvaltılıkların konduğu ve güne sağlam başlamak için tercih edilen, van gölüne karşı yendiğinde daha bir lezzet katan kahvaltıdır.
van'a gidildiğinde mutlaka bu lezzet yaşanmalıdır, özellikle bu konuda "Bak hele bak" tavsiye edilebilecek mekanlardan biridir.
istanbul da çeşitli yerlerde göze batan salonları olan kahvaltı tarzı. vefa nın oralarda bir yerlerde. görülmüştür.
(bkz: fazla uzaklaşmış olamaz)
van'ı arkadaslarla yapilan otobus yolculugu aktivitesinde gidilecek yer olarak belirlemeye sebep olan kahvaltı. bahsi geçen yolculuk arkadaşlarla yeteri kadar eğlenebilmek ve çeşitli fantaziler gerçekleştirebilmek amacıyla uzun olmalıdır; van da en azından 20 saatlik uzaklıktadır ve ucuzdur. kıytırık bir pansiyonda 4 kişi kalmak, birkaç gün van kahvaltısını van'da yapabilmek pek hoştur.
sütçü kenan bu konuda en iyisidir. gerçekten lezzetli ürünleri, çok misafirperverler, acayip hızlı servisleri var, ve o kadar yemenize ragmen gelen hesap çok uygun.

(bkz: http://www.vandakahvalti.com/)

bak hele bak sadece adamın esprileri nedeniyle ilginç bir konsepttir. birde bilmeceler soruyor ufak tefek hediyeler veriyor.
beyoğlu'nda istiklâl caddesi'ni kesen imam adnan sokak'ın sonunda ve sağda "ahtamar kahvaltı salonu" 24 saat kahvaltı sunan çok güzel bir müessesedir. anlattıklarına göre van'da kahvaltı kültürü çok gelişmiştir. insanlar evlerinde kahvaltı etmez, dükkânlarına ve işlerine giderken kahvaltı salonlarına uğrarlar ve kahvaltılarını ederler. otlu peynir, murtuga, bal-kaymak gibi yöresel lezzetler de pek güzeldir.
bir arkadaşın anlattığına göre van gölünün kenarında bir sürü kahvaltı salonu bulunmaktadır ve müthiş keyifli olduğu söyleniyor. mutlaka bir gün gidip kahvaltımı orada yapmayı umuyorum.
beylikdüzü van kahvaltı sofrası; bugün itibari ile denenmiştir. lezzetli bol çeşit, * taze sıkılmış portakal suyu, hızlı ve güler yüzlü servis, uygun fiyat .* * şiddetle tavsiye edilir.

(bkz: koş hanım reklamlar başladı)*
'bak hele bak yusuf konak'adı altında en ünlü yer mensuptur.çeşitli komiklik ve şakalar ayrıca bilmece karşılığı verilen hediyeler mevcuttur.yalnız kdvsi biraz yüksek..
şahane kahvaltıdır, van'a gidip kahvaltı etmeden olmaz.
3 kişi yiyip içip çaya on beş milyon kahvaltıya 20 milyon verilen kahvaltı türü. ilk çay ücretsiz küçük çay da ücretsiz akılda bulundurulması gerekli.
(bkz: olsa da yesek)
sahilden taksim'e giderken her seferinde göze çarpan dev tabelalı mekan yüzünden merak ettiren kahvaltıdır. çok da övülür. çeşidi bolmuş galiba.
yılmaz erdoğan' ın sevebilme ihtimali isimli şiirinde de geçmektedir.

ben seninle birgün van'daki bir kahvaltı salonunda...
ben seninle (sadece bilmek zorunda kalanların bildiği)
bir yol üstü lokantasında...
ben seninle, ağrı dağına mistik ve demli bir çay
kıvamında bakan doğubeyazıt'ın herhangi bir toprak
damında...
ben seninle herhangi bir insan elinin terli
coğrafyasında olma ihtimalini sevdim...
kahvaltı yapmayanın aşağıdaki fotoğrafına bakmaması gereken van ın yöresel kahvaltı sofrasıdır.

görsel
(bkz: yok yok)
http://www.milliyet.com.t....2012/1551710/default.htm
bir kahvaltı takıntılısını van'a gönderebilecek güçte olduğu söylenen kahvaltı.
diğer bir deyişle "bir kahvaltısı" dır. geç uyanan insanlar için saat birde yapılan kahvaltıya delalet eder.
Favori yiyeceği yengen'dir.
2015 yılı baharında iş için gittiğim Van 'da sabah uçaktan iner inmez gidip kahvaltıcılar sokağında denedim... çeşidi bol, lezzetli, insanın herşeyden önce gözünü doyuran bir kahvaltı çeşidi mi desem ne desem bilemedim... önerilir...
Bir kere yemek nasip oldu gerçekten dendiği kadar varmış.
Bir kere van kahvaltısı yaptığınızda, bir sonraki van kahvaltısına kadar kahvaltı orucu tutturur. Van gölü eşliğinde yapılanı unutulmazdır. Tecrübeyle sabit.
kedi falan yenir kahvaltıda.
Van'da yapılanı makbuldür. Tadını Van gölünün manzarasının güzelliğinden alır. Ayrıca kavut yapmayı biliyorum, kavut seven beyler kıpss.
istanbul'da tüm ölü s2ci mekanların, çakabildikleri müşterilere 40 liradan 3-4 çeşit peynir, yumurta, zeytin reçel falan filan Çakmak amacıyla camlarına astıkları icap görsellerinin konusunu oluşturan kahvaltı.
Sevgili arkadaşlar
Van Kahvaltısı olayının ruhu Kılıbıklıktır.
Eskiden Van eşrafı sabah namazı için evden çıkar ardından Tükkanlarını açar güne başlardı
(Eee o saatte eşe kahvaltı hazırlatmak için 8 kiloluk bir yürek lazım)
Şimdi kim evden ne gitirirse hep birlikte afiyetle yenirdi tabii satın alma da oluyordu tabi
Bakmayın Kahvaltıcı esnafın zeytin hariç herşey organik ve yerli dediğine
Haaa bir de Van kahvaltısı esnaf kahvaltısı olmasından mütevellit en önemli özelliği EKONOMiK olmasıdır.
Bakmayın kişi başı 25₺ -30₺verildiğine
Orjinal bir Van kahvaltısı en fazla 10 ₺ maliyeti olmalıdır.
Yine insanlığa ve Van kültürünü tanıtma adına büyük bir hizmeti yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum
Selamlar sevgiler saygılar