bugün

yeni bir sümelanın şifresi vakası yaşatacağa benzeten film. fragmanından anlaşılan o.
bir zamanlar hakkında bir sürü haber yapılırdı.
2000'lerden sonra gözden düştü sanırım.
varligina inandigim milli canavarimiz. biraz cekingen yalnizca.
misal merlin diye bir dizi var.orada baş karakter merlin'in ejderjası var onunla sohbet muhabbet.

peki bizde niye olmasın ?

hep aşiret dizileri olmaz ki çekin bir fantastik dizi mesela şiwan'ın sırları diye.
bu van gölü canavarıda onun dostu olsun merlinde' ki gibi doğuda bilmem kaç tane uygarlık geçmiş çok güzel gizemli konular çıksın ortaya...

şaka la şaka van gölü canavarı ne lan.
insanları uzun yıllar korkuttuktan sonra yaşlanarak bakımsızlıktan ölen canavardır. kabri van gölünün derinliklerindedir.
tatlı su canavarıdır kendisi.

''yaraği da varmiş''.
loch ness gölü canavarının kürd akrabasıdır...
gerçekten var olan bir canavardır. görmüşümdür tekneye saldırdığına şahit olmuşumdur.
Kürttür. Yeşil olanlarından..
98 - 99 o yıllardı heralde ilk o zamanlar çıkmaya başlamıştı bu canavarımız. genelde show tv akşam haberlerinde bir iki kişi çıkar gördük felan derdi. ama hiç bir zaman resmedilemedi bu milli canavarımız.
(bkz: Mazotci)
Van gölüne gitmişem, conevari görmişem..
conevari görüp de ben altıma etmişem..
şeklinde devam eden şarkının ana karakteridir..
adamın şarkıyı söyleyişinden conevar'ın çok sevimli olduğu düşünülmektedir..
küçükken var diye van Gölüne girmediğim canavar. kafamı sikiyim.
canavar iste buymus (bkz: volkan demirel) .
Vurduruyordur.
Bi aralar atv ana haber bülteninde görmüş ve o yaşta babama bunlar gerizekalı baba yie demiştim. inananlar vardı tekrar görüldü diye haber çıksa gene inananlar olur. Bu denli cahil bi toplumda boşbakanda belli cumhurbaşkanıda. Fazlada bişey beklemeyin.
(bkz: kız kumu canavarı) nin kankasi.
Bir gün dayımın kamyonetle mazot taşıyorduk yolda iki karının arabası bozulmuş kamyonete davet ettik geldiler onları bir terminale bırkacaktık yolda amcam hem kamyonete gazlıyordu hemde karıya bende sade karıya gazlıyordum birde ne görim canavar yola yatmış güneşleniyor amca dedim amanın az kalsın canavarın götüne giriyordu kamyonet canavarla selam sabahtan sonra zordu bize mazot kac para 9.75 riyince ula orspi bizim orda dokuz bin iki yüz ellidir öyle diyince amcamla biz karılarda koyup kaçtık.
vandaki gomuden cikartilan devasa yaratik olabiliritesi yuksektir.

(bkz: olabilirite)

ve tabikide

(bkz: basliktan daha cok dikkat ceken sozcukler).
Saadettin teksoy ile ortadan kaybolan canavar. Yoksa canavar Saadettin teksoy mu idi?
Conovarr.
ayy ablee o nebbbiçim bi cenevardi.
vallahi dilim götüme gaçdi.
(bkz: mazotci)
(bkz:van gölü canavaranı gören adam mazotçu röportaj
Eskiden var olduğu düşünülen yaratık.

Şimdi düşünüyorum da hadi biz çok yetişkin insanlar değildik o zamanlar ulan koca koca adamlar/kadınlar nasıl inandı? Pes doğrusu.
vanda bulunan bir gölde yaşamaktadır. ne ile beslendiği hakkında rivayetler bulunmaktadır.