bugün

olay van ın çaldıran ilçesine bağlı soğuksu köyünde gerçekleşti.

bu köye bağlı uzunyol mezrasında hayvanlarını otlatan köylüler ercan uca, ibrahim ecevet ve nejdet çiftçi ye alakaya köyü karakolu nda görevli askerler ateş açtı. 29 yaşındaki ercan uca yaşamını yitirdi, ibrahim ecevet ve nejdet çiftçi yaralandı. yaralılar önce çaldıran devlet hastanesi ne, ardından van yüzüncü yıl üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi ne kaldırıldı. yaşamını yitiren ercan uca nın cenazesi ise van devlet hastanesi morguna kaldırıldı. çaldıran kaymakam vekili metin esen, olayla ilgili savcılığın soruşturma açtığını söyledi. ercan uca nın acılı babası zeki uca ise '' oğlumun yanında hiçbir şey yoktu. ne silah ne mazot. allah kabul etmesin. olayın araştırılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istiyorum. allah bu acıyı kimseye yaşatmasın. ben şimdi oğlumun yetimlerine ne diyeceğim'' dedi.

ailenin avukatı cemal demir ise kurşunun dört çocuklu ercan uca nın sırtından girdiğini belirterek '' olayla ilgili suç duyurusunda bulunacağız. ayrıca insan hakları kuruluşlarıyla beraber inceleme yapıp rapor hazırlayacağız. görgü tanıklarına göre çobanlık yaparken ateş edilmiş. sınır ihlali olsa bile bu bir insanın ölümüne gerekçe değil. ulusal yargıya taşıyacağız. eğer sonuç alamazsak uluslararası yargıya başvuracağız'' dedi.

not: haberin kaynağı habertürk gazetesi dir. inatla kaynak isteyen arkadaşlara duyurulur.
iddialar ve varsayımlar üzerinden ilerleyen bir haberdir. olay üzücüdür fakat askerin de özellikle böyle bir dönemde sakin olamadığını düşünmek lazım, bu adamlar daha 25 yaşında acemi insanlar. yüzlerce metre öteden de köylü olduğunu nasıl anlasın, görevini yapmış, yazık olmuş.
(bkz: caps or didnt happen)
güncel Önemli Başlıklar