1. 1.
  türkiyede özel üniversite adı altında üniversite acmak yasak olduğu için zeki iş adamlarının özel okul yerine buldukları isim...
  1 -2 ... imitasyon
 2. 2.
  kuranların cebine bu işten para girdiğini kanıtlayabilenlerin kapılarına kilidi vurdurabileceği üniversitelerdir.
  3 -1 ... halit ayarcı
 3. 3.
  öğrencilere geniş imkanlar sunan ve öss de büyük başarı elde etmiş olanların da artık tercihlerini bu türde kullandıkları üniversitelerdir.girmesi kolay lakin çıkması zordur.
  1 -2 ... lilith
 4. 4.
  yapıları itibariyle kar amacı güt(e)meyen üniversitelerdir..
  (bkz: vakıf)
  (bkz: medeni kanun)**
  1 ... canzone arrabbiata
 5. 5.
  (bkz: atılım üniversitesi)
  (bkz: bahçeşehir üniversitesi)
  (bkz: başkent üniversitesi)
  (bkz: beykent üniversitesi)
  (bkz: bilkent üniversitesi)
  (bkz: çağ üniversitesi)
  (bkz: çankaya üniversitesi)
  (bkz: fatih üniversitesi)
  (bkz: haliç üniversitesi)
  (bkz: ışık üniversitesi)
  (bkz: istanbul bilgi üniversitesi)
  (bkz: istanbul kültür üniversitesi)
  (bkz: kadir has üniversitesi)
  (bkz: koç üniversitesi)
  (bkz: maltepe üniversitesi)
  (bkz: sabancı üniversitesi)
  (bkz: yeditepe üniversitesi)
  (bkz: izmir ekonomi üniversitesi)
  (bkz: istanbul ticaret üniversitesi)
  (bkz: ufuk üniversitesi)
  (bkz: okan üniversitesi)
  (bkz: tobb ekonomi ve teknoloji üniversitesi)
  (bkz: istanbul bilim üniversitesi)
  1 -1 ... posttenebraslux
 6. 6.
  öğrenim ücretleri nerdeyse servete eşdeğer olan üniversitelerdir.
  osmanlı bir vakıf kurarken bunun gelir elde edebileceği bir kaynak sağlamıştır. bir yerin kira geliri gibi.
  1 ... pilotmont
 7. 7.
  bir vakıf üniversitesinin burslu bölümüne girerken burssuz bölüme oranla önemli miktarda fazla puan almanız gerekiyor. fakat mezun olurken burslu da aynı diplomayı alıyor burssuz da.

  vakıf üniversitelerinin senelik ücretleri yıllık 10.000usd'den başlıyor. aynı puanı almış iki çocuktan babası zengin olan bilkent'te okuma hakkı kazanırken fakir olan anadolu'nun ismi pek bilinmeyen bir okulunda okuyabiliyor.

  aynı puanı alan bu iki çocuktan zengin olan el bebek gül bebek büyütülüyor. sınava hazırlanırken özel hocaları kapısında pervane oluyor. en iyi dershanelere gidiyor, bir dediği iki edilmiyor. fakir olan çocuksa bir yandan babasının işlerine yardım ediyor bir yandan akşam sobanın dibinde iki kelime ders öğrenmeye çalışıyor, dershanenin esamesi okunmuyor. ve bu şartlar altında zengin çocukla fakir çocuk aynı puanı alıyorlar. daha çok emek veren, zor şartlar altında bu puanı alan fakir çocuk ilginç bir üniversiteye giderken zengin çocuk bilkent'e gidiyor.

  ben böyle adaletin ağzına sıçayım. insanın bazen komunist olası geliyor...
  16 -4 ... karamsar kelimeler
 8. 8.
  (bkz: özrün kabahatinden büyük)

  anayasamızın en başında türkiye cumhruriyeti sosyal bir devlettir yazar. sosyal devlet ne demek biliyor musun? sosyal devlet fırsat eşitliği amacıyla hareket eden, ekonomik eşitsizlikleri gidermeye çalışan devlet anlayışıdır.

  madem referans noktamız anayasa, devletimizin yanlış hareket ettiği ortadadır. vakıf üniversiteleri sadece bir örnektir. bir iktisatçı olarak söyleyebilirim ki devletimizizin yürüttüğü ekonomi politikaları sosyal olmaktan çok uzaktır.

  neyse canım sıkıldı yaa yazmıycam...nasılso bi bok değişmiycek kimse de okumuycak..

  sizin mutluluğunuz için biz halk olarak kalmaya devam ederiz eyy vatandaşlar...
  11 -3 ... karamsar kelimeler
 9. 9.
  en babasının koç, sabancı ve bilkent olduğu, üniversitelerdir.
  2 ... beyazyelkenli
 10. 10.
  Türk medyasının fakir edebiyatı ve memlekete gram hayrı olmamış sürekli muhalifler yüzünden ne yazık ki sürekli olarak hor görülen üniversitelerdir. Oysa ki Newsweek dergisi Avrupa Birliği yolunda Türkiye adlı özel ekinde Eğitim konusuna yer verirken Türkiye'de çok iyi standartlarda eğitim veren üniversiteler olduğunu, bunların son yıllarda ciddi bir bilimsel değer üretmeye başladığını ve hatta zaman zaman Türkiye'de beyin göçünü tersine çevirdiğini yazmış ve örnek olarak da Bilkent Üniversitesi ile Sabancı Üniversitesi ni göstermiştir. Avrupa'nın en büyük bilim ödülü olan Descartes ödülünün geçtiğimiz yıllarda Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü hocalarından Ekmel Özbay'a verildiğini de not düşmüştür.

  Türkiye'deki genel kanının aksine bu üniversitelerin pek çoğu iyi bir vakıf mantığı ile çalışmaktadır. Bilkent Üniversitesi özelinde incelemek gerekirse öğrencilerin vermiş olduğu ücretler okul bütçesinin yaklaşık olarak yüzde 45'idir. Geri kalan bütçe Bilkent Vakfına ait tepe holding, meteksan holding gibi kuruluşlar tarafından üniversiteye aktarılan kaynaklardır. Devletin bilkent üniversitesine yapmış olduğu katkı ise Bilkent Üniversitesi öğrencilerinden alının KDV oranından daha düşüktür. Yani Devlet vakıf üniversitelerinden kar etmektedir!

  Türkiye'de rekabet ve bilim ortamının oluşması ve Türk hocalarının uluslararası düzeyde eğitime daha da yaklaşması konularından Vakıf üniversitelerinin büyük payı vardır. Bu sonuç olarak HERKES için daha iyi eğitim demektir.

  Son olarak Amerika'daki en iyi 50 üniversitenin 30'unun vakıf üniversitesi olduğunu da belirtmek gerekir.
  7 -2 ... jacksparrow