bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    biliyorum bir çok kişi bu saçmalığın arkasında ama* ülkemizin bozuk eğitim sisteminin en önemli yaralarından biridir vakıf üniversiteleri. bir çok kişi hala hayatımız sınavlara bağlı, bütün birikimim 3 saat içinde kağıda dökülüyor diyor. öss*** bu kadar önemli olmamalı diyor. ama bazıları için zaten hiç bir önemi yok bu sınavın nasıl olsa vakıf üniversiteleri var basarım paramı en kralında okurum vakıf üniversitesinin. öss mi 10 - 20 soruyla barajı geçeyim yeter. sonra bu öğrenci profili deyim yerindeyse eşekler gibi çalışan zeka seviyesi bu vakıf üniversitesinde okuyan insanda kat kat yüksek olan öğrenciyle aynı eğitimi alıyor. adama sorunca da niye vakıfta okuyorsun diye türkiye de üniversite mi var, üniversiteler sürünüyor diyor. ama bilmiyor ki kendini kandırıyor tamam kabul ediyorum bütün üniversitelerimiz kaliteli olmayabilir ama boğaziçi , itü, istanbul üniversitesi* , hacettepe üniversitesi ege üniversitesi vs* gibi üniversiteler varken bunu demek saçma ötesidir. hatta üniversite bittiğindede devlette okuyan ve vakıfta okuyan aynı işte çalışıyor olacaklar. böylece vakıfta okuyan öğrenci zeka farkını babasının parasıyla kapatmış olacak. ayrıca devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerin bu konuda yeterli tepkiyi göstermediğini düşünüyorum. kendinden 60 - 70 puan yapmış insan spor arabasıyla okula giderek seninle aynı eğitimi alıyor ey yurdum üniversitelisi. Ve sen hala gerekli ya da gereksiz olduğunu bilemiyeceğim konuların üstünde duruyorsun. senin zekan bu kadar değersiz mi? yapılan bu şey onların senin zekanı parayla satın almasıdır.
    8 -6 ... cliffburton
  2. 2.
    çok uluslu veya o ülkeye ait büyük şirketlerin kendilerine eleman yetiştirmek amacından başka amaç gütmediğinden aslında biraz gerçek olan durumdur.
    2 -1 ... husu
  3. 3.
    Kapitalist dünyanın acımasız gerçekleri.
    ... sozluk emekcisi
  4. 4.
    bilkent üniversitesi nden haberi olmayanların serzenişi. gidin bir araştırın önce lan sonra çemkirin.
    not: bu arada baba parasıyla da okumuyorum. çatır çatır türkiye derecesi yaparak girdim oraya. bir gel gör, derslerine giri ödevlerini yap sonra tekrardan konuşalım bunları olur mu?
    7 -1 ... nil nil nil
  5. 5.
    ceza'nın bir parçasında dediği gibi.
    --spoiler--
    insan paralı eğitimle ne kadar alim olabilir bilmem ama bu gidişle geri kafalı adamlar çoğalacaklar herhalde bu memlekette!
    --spoiler--
    -2 ... monotonia
  6. 6.
    öss gibi gerizekalı bir hız testinden ve üniversitede verilen eğitim ile uzaktan yakından olmayan şeylerden oluşan bir sınav üniversiteye giren adamın kalitesini ve zekayı nasıl belirliyor onu merak ediyorum.

şimdi günde 10 saat inekleyip benden hızlı bir şekilde havuz problemi çözen adam, elektrik müh okuyacak oldugu halde biyolojide sistemleri yalamış yutmuş ezberlemiş adam benden daha zeki öyle mi gençler ? hakikaten zeka kriterlerinize hayran kaldım.

kaldı ki üniversiteye giren hele ki sağlam bir üniversitede okuyan insanlar gayet iyi bilir ki üniversiteye girmek çıkmanın yanında hiçbirşeydir.

örneğin odtü de bırakın bir mühendislik bölümünü rahat rahat okumayı ortalamanzı 1.8 in üstüne geçirmek için götünüzden kan alınır.

eşşek gibi çalışırsınız. hoca gelir cuve e dd yi basar. ondan sonra ama öss diye sayıklarsınız.

aslında verilecek daha çok örnek var. şimdi burda paralı üniversite diye bıdı bıdı yapanlar bi siktirip gidip çay koyup dünnyanın en iyi üniversitelerine duke a, berkeley e, mit e baksınlar bakalım. 30 bin dolar harç parasını görsünler ondan sonra konuşsunlar.

fındık kadar dünya bilginizle burda gelip artislik yapıyorsunuz.
    4 ... eurasia
  7. 7.
    devlet üniversitelerinde okumuş/okuyan kişilere, vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler haliyle çok avantajlı görünecektir. bence bunun yadırganacak bir tarafı yok. ancak kalkıp vakıf üniversitelerindeki öğrencilere gerizekalı muamelesi yapmak saçmalamanın daniskası. anlaşılması gereken nokta aslında şu: vakıf üniversitelerinde okuyanlar diğerlerinin aksine öss bunalımını asgaride yaşıyor, açıkta kalma sıkıntısı taşımıyor hazırlık sürecinde. ama onlar da devlet üniversitelerindeki akranları gibi çatır çatır çalışarak mezun oluyor. hele ki tıp, mühendislik gibi bölümlerden mezunsa.

not: devlet üniversitesi mezunuyum.
    2 -1 ... agame
  8. 8.
    tüm vakıf üniversitelerinin birbiriyle karıştırılmaması gereken olaydır. x vakıf üniversitesi öyle diye y vakıf üniversitesi para babası değildir. e peki burslu okuyanlar? onlar babası parası olduğunu hiç sanmıyorum. ilk önce bu eğitim sistemi düzelsin. öyle bir duruma geldik ki artık test kitapları önümüze yemek olarak konuluyor. bu sınavın önemi büyütüldükçe insanlar bu stresten kaçıyor vakıf üniversitelerine yöneliyor. ne var ki sonuçta ülkemizin güzel insanları öyle böyle okuyorlar. önemli olan okumak. hangi üniversite olursa olsun. önemli olan tek şey okuyan kişinin yapacağı şeylerdir.

edit: ygs-lys iq testi değildir.
    1 -1 ... burden
  9. 9.
    Maalesef ama maalesef koskoca üniversite eğitimini 3 saatlik sınavla elde edilmiş bir sonuçla talihsizce karşılaştırmadır. Genelleme bütün vakıf üniversiteleri için doğru değildir. Kusura bakmayın ama o beğenmediğiniz vakıf üniversitelerinde birçok devlet okulundan daha iyi eğitim verilmektedir. Beğenmediğiniz baba parasıyla okuyan öğrenciler burslulardan daha yüksek not ortalamaları ile mezun olmaktadırlar. O beğenmediğiniz altına araba çekilen veletler iş dünyasında üniversiteye kendinden daha yüksek puanla giren adamla rahatça rekabet edebilmektedir. O beğenmediğiniz vakıf üniversiteleri mezunları işverenler tarafından iş ilanlarında "Boğaziçi, Bilkent, Koç, Sabancı" mezunları başta olmak üzere diye kriter verilerek seçilmektedirler.
    3 ... saskaloz balikk
  10. 10.
    pazar sabahı 9'da uyanıp, bir yıl boyunca aklının ucuna dahi getirmediği sınav için sadece bir gün için erken uyanma zahmetine giren kimsenin katlandığı sıkıntı nedenli yüksekse, bu saçmalığın boyutu da o kadar ölçülebilir.
    üniversite sınavından barajı geçer bir not alan kişinin listeden seçtiği herhangi bir okula bankaya uğradıktan sonra kayıda gitmesi ile özetlenebilecek kadar basit değildir herşey.

buraya kadar herşeyi normal(!) sayalım da bir de bu adamların matematik okuyanları vardır ki bunlar beni sahiden şaşırtırlar. bu adam zaten matematik çözebilemediği için üniversite sınavında çok vasat bir puan alıp baba parasıyla kayıt olmadı mı okula? e ozaman bu kişi neden matematik okur ki?
    bu bölümleri okuyan öğrencilerin lisans eğitimi sırasında gördükleri matematik, bu kişinin üniversite sınavında çözemediği matematiğin yanında çok çok çok ağır bir eğitim içerirken. çözemedim ben işi. yoksa sahiden aptal mıydı?
    -1 ... labouffee