bugün

son padişahımız vahdettin'in aslı astarı olmayan tarihi belgelerle ingiliz gemisine binip ülkeden kaçtığı söylenen iddiadır. adam kurtuluş savaşını başlatmış bizimkinler hala kanıtı olmayan belgelere dayanarak ingiliz gemisine bindi kaçtı vahdettin hain diyor. nereden biliyorsun vahdettin'in ülkeden kaçtığını? gemiye binerken orada mıydın? gerçekten çok çok yazık...
iddia değil gerçektir. kaçarken hanımlarını ingiliz generaline bırakıp gitmesi de es geçilmemelidir.
1- atilla oral, işgalden kurtuluşa istanbul, istanbul, 2013.

2- bilal şimşir, “vahdettin'in kaçışı ve sonu”, cumhuriyet, 1973.

3- naşit hakkı uluğ, halifeliğin sonu, istanbul, 1975.

4- osman selim kocahanoğlu, atatürk-vahdettin kavgası, istanbul, 2014.

5- salahi sonyel, gizli belgelerde mustafa kemal, vahdettin ve kurtuluş savaşı, ankara, 2007.

6- sinan meydan, cumhuriyet tarihi yalanları, 1. kitap, 11. bas, istanbul, 2017.

7- sinan meydan, hafıza, yakın tarihin kitabı, istanbul, 2019.

8- süleyman kani irtem, sultan vahideddin,
istanbul, 2003.

9- turgut özakman, vahdettin, mustafa kemal ve milli mücadele, 6. bas, ankara, 2007
ingiliz gemisiyle olmasa da kaçtı bir şekilde. ama sağ olsun erdemli bir lider olduğu için osmanlı hazinesinden tek bir altın kuruş almadı giderken. isteseydi kaşıkçı elmasını cebine atar giderdi, kimse de neden aldın diyemezdi. stop.
Kardeş videosu var ingiliz zırhlısına binerken ne yapalım zaman makinesiyle geçmişe mi götürelim seni.
--spoiler--
peki osmanlının yıkılması ve hilafetin kalkmasını kim yâda kimler istiyordu? ben ingilizler diyorum ya siz?
--spoiler--

Hilafeti kaldırıp müslümanların kontrolünü zorlaştırmak mı, yoksa hilafeti koruyup, hilafetin başındaki adamı parmağında oynatarak tüm islam alemini istediğin gibi yönetmek mi sence daha karlıydı ingilizler için?

Hilafeti kaldırıp ingilizlerin kendi ayaklarına sıkmış olabileceğine hala inanan var mı diyeceğim, var demek Kı.
Cümle yanlış. Topuklari kıçına vura vura kaçtı diyeceksiniz.
iddia değil bir gerçektir. işinize geleni inanıp işinize gelmeyeni mi inanıyorsunuz?

Vahdettin 17 Kasım 1922'de ingilizlerin HMS Malaya Zırhlısı ile istanbul'dan Malta'ya kaçtı.
"Adam kurtuluş savaşıni başlatmış"

Tabi ya cumhuriyeti de o kurdu savaşlarda da ordusunun hep en başindaydı.
Utanacağınızi bilsem yuzunuze tükururdüm.
Hilafeti kaldırıyorsunuz halk tarafından halife diye bilindiği için birini ülkeden sürüyorsunuz sonra ingiliz gemisiyle kaçtı diyorsunuz .d bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?
Edit: eksileyen arkadaşların Atatürkçü olduğunu iddia edenlerin, 7 Mart 1924 günkü "Akşam" gazetesinde çıkan şu habere ne diyeceklerini merak ediyorum:

"Dün, Meclis'teki en mühim hadise, Gazi Paşa'nın parti grubundaki teklifiydi. ismet Paşa Osmanlı hanedanına mensup kadınların memleketten çıkarılmamasının Meclis ve Cumhuriyet için bir şefkat eseri olacağı hakkındaki onun bu teklifini bildirdi. O anda odanın içinde kasırgalar koptu. Mebuslar masaların üzerine çıkarak:

- "Olamaz!" diye bağrışıyorlar, bu teklife isyan ediyorlardı. Mebuslara hakim olan psikoloji, merhamete ve şefkate yer bırakmıyordu. itirazlar gittikçe yükseliyor:

- "Yalnız sağ olanları değil, ölenlerin kemiklerini bile memleketten atmalı!" sesleri duyuluyordu. Bu durum karşısında Gazi Paşa teklifini geri almıştır."

baskılar, tehditler, sarayın çevresinde tabanca atmalar vs. ile zaten istanbul'da yaşaması fiilen imkânsız hale getirilmişti. Ben baskı altında kovulduğunu düşünüyorum. Zaten sefil bir hayat yaşamış, hain olsaydı bir şekilde ödüllendirilmesi gerekirdi. Bu durumda ise elbette tabutu bakkalın çakalın elinde rehin kalmaz, hacizli cenazesi defnedilemediği için haftalarca ortada kalıp kokuşmazdı.
aslında sıra ona gelene kadar ülke zaten çoktan elden gitmişti. hem ekonomik hem siyasi alanda çöküş yaşanıyordu. bu çöküşten direk o suçlu değildi belki ama verdiği kararlar yazdığı mektuplar!, imzaladığı kararlar hep onun suçlu olduğunu gösteriyor.

şahsen padişah ben olsam kafama sıkar yinede düşman ingilizin "HMS Malaya" isimli gemisine binip gitmezdim.
"aslında öyleydi, aslında şöyleydi, aslında öyle yapmak istemedi" diyerek tarihi eğip bükemezsiniz.
imamın kayığına binip gitmiş birinin ingiliz gemisine binip binmediği ile uğraşmak biraz gereksiz gibi geliyor bana.

hadi çocuğum dağılın şimdi.
La hala "sürgün edildi" diyorlar!

Yav he he...

insansız hava araçlarımız Ankara savaşında geç müdahale etti, yoksa Timur kaybederdi.. Böyle bir şeyler saçmalıyorlar.

Cahil mi desem, akıl hastası mı bilemedim..
güncel Önemli Başlıklar