bugün

sabiha sultan ın ben şehzade ömer faruk u seviyorum onunla evlenmek istiyorum demesi üzerine yalan olan evliliktir.

sabiha nın mutluluk pozu;

görsel
(bkz: ne dedin ne dedin sen) *
tam tersi diye bildiğim olay. o zamanki çevreler sabiha ile mustafa kemal'i birbirlerine yakıştırmışlar. ama damadı olan enver paşa'dan dolayı dili yanmış olan vahdettin, saraya ikinci bir paşanın girecek olmasına yanaşmamış. *
(bkz: tarihi yanlış bilmek)
yakın tarihimizin karanlıkta kalan olaylarındandır. sadarete ve atatürke yakın çevrelerin ortak zikri, paşamızın sabiha sultanla izdivaç isteğinin olması fakat sabiha sultanın çok öncesinden başlayan ömer faruk beye duyduğu hissiyat nedeniyle gerçekleşemeyen olaydır.
atamın hissiyatlı bir beyefendi ve her konuda olduğu gibi izdivacınıda planlama eğiliminin iyi bir örneğidir. sabiha sultan sarayın en gözde ve en batıya uyum sağlıyacak sultanı olarak bilinmektedir. dolayısıyla paşam hem geleceğini, hemde aile saadetini dört dörtlük planlamaya çalışmış fakat, sabiha sultanın erken aşkı nedeniyle gerçekleşmemiştir.
gerçekleşmesi durumunda türk kurtuluş savaşı bu izdivaçtan nasıl etkilenirdi düşünmek lazım. kelebek etkisi.