Advertisement

 1. 1.
  taht ve halifeliğin korunması için israil'in kurucusu balfour'a resmen yalvarmıştır.

  (bkz: vahdettin in halifelik için bolfour a yalvarması)
  2 -2 ... protest sanayici
 2. 2.
  serv anlaşması, evet, osmanlı devletinin pratikte yok olduğu anlaşmadır. bir çok kişi için vatan hainliğidir, zaten türkiye cumhuriyeti, vahdettini persona non grata ilan etmiştir. ancak, tarih tek taraflı bakılacak, partizan görüşlere yer verilecek bir bilim dalı değildir. verilen kararlar, dönemin koşulları ve durumlar üzerinden düşünülmelidir. serv anlaşması, örneğin, imzalanmaması halinde - osmanlı imparatorluğu toptan çökmüş olacaktı. ha, bir şey farketti mi diye soracaksınız - etti. istanbul, işgal altında olmasına rağmen - ve işgal kuvvetleri baskı uygulamasına rağmen gösterilere, toplanmalara sahne oldu. bu, osmanlı imparatorluğu bir süre daha devam etmeseydi, belki çok daha zor olurdu.

  vahdettin, bunun dışında - işgal kuvvetlerine yardım ettiği, cumhuriyet muhaliflerine destek çıktığı söylenir. ancak, bazı tarihçiler, nedenler ve belgelerle, buna karşı çıkmaktadır. her ne kadar tarih objektif olması gerekse de, tarihçiler her zaman objektif değillerdir. unutmayın, kazananlar tarihi yazarlar. ve vahdettin'in vatan haini olduğu, bizim tarihçilerimiz tarafından yazılmıştır. şimdi diyeceksin; sen cumhuriyet karşıtı mısın, fettuhlahçı mısın? Hayır; ama unutulmaması gereken bir şey var, fransız devriminden sonra kurulan her yeni devlet (ulus-devlet), kendi tarihini yazmıştır. düşmanları kalleş, dostları kardeş olmuştur. bu, tarihi yanıltmak için yapılmamıştır. ama dönemin şartları, yeni kurulan bir devlet, birlik ve beraberlik, millet duygusunun oluşturulması gibi nedenler amacıyla yapılmıştır. eğer osmanlı imparatorluğu yıkılmamış ve türkiye cumhuriyeti kurulmamış olsaydı, mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşları vatan haini olacaktı. (tarihe geçecek, tarihin yazacağı, sübjektif yorum olarak)

  padişahlık, imparatorluk ve hanedanlık - padişahlar için sadece bir mevki değildir ayrıca. düşünün ki siz fatihin torunusunuz. ciddi ciddi. kanuni, sultan selim, osman, orhan... ve imparatorluğunuz, size devredilen miras gidiyor. koskoca osmanlı, sizin döneminizde yıkılıyor. aldığınız bütün eğitim, tarih, her şey yok oluyor.

  şimdi bazı arkadaşlar bazı şeyleri goethe'lerinden anlayacaklar, kıssadan hisse dediğim şey şudur. eğer tarih hakkında konuşuyorsak, objektif olarak tarihi ele almalıyız. çünkü bu iş, partizan olma işi değil.
  1 -1 ... bir bucuk iskender yaninda light kola
 3. 3.
  (bkz: ingiliz gemisiyle ülkesinden tüyen padişah modeli)
  1 ... system error
 4. 4.
  cahil ve eğitimsiz.
  babasının gözden çıkardığı şehzade.

  sen beni gözden çıkartırsan bende osmanlıyı elden çıkartırım demiş padişahtır.
  -1 ... kizkulesiimralivapurhatti
 5. 5.
  tahta yapışacağım derken içkili ingiliz partilerinde soytarı olarak ölmüştür.
  -1 ... david addison