bugün

Aşırı ayrıntılı anlatılan kitap.

Okurken kendinizi orada hissedebilirsiniz.
Aşk sevgi romanı sürükleyici.
Platonik bir aşkı detay detay işleyen roman.
Sarmıştı bi zamanlar okumuştum.
hiçbir şey hatırlamıyorum okuduklarımdan desem...
Betimlemeleri okumamın üzerinden bin yıl da geçse zihnimden gitmeyecek türdedir.
balzac'ın esaslı bir psikolog olduğunu düşündüren eserlerinden en ünlüsü.
betimlemelerine katlanamayan bazı dar kafalılar, hayal etmeyi bilmeyen tipler okurken fenalık geçirebilirler.

konusu derin bir sevgi üzerinedir. yani aşkın kitabıdır bu. edebiyatın en önemli ustalarından balzac mutlaka okunması gereken bir yazardır..

ben vadideki zambak'ı 12 yaşında okumaya çalışmış bir şey anlamayıp bırakmıştım. ilerleyen yıllarda tekrar okuma fırsatı buldum ve çok sevdim. insanın halleri üzerine çok güzel anlatıma, anekdotlara sahip bir kitap. insanı anlamak isteyen balzac'ı da okusun...
balzac yazarken ağlamadan yapamadım der. aşırı ve detaylı betimlemeleriyle sıkıcı bir eserdir.
Kendinden yaşça büyük bir adamla dost oluyorsun. Sonra o adamla, karısına aşık olduğun için hergün görüşmeye başlıyorsun. Kadın evli ve iki çocuğu var, kocası seni dostu olarak görüyor. Sen gidip vadideki zambak diye kitap yazıyorsun..
Ne diyeyim, klasik eserler arasından kaldırılması lazım bence.
Bana hüzün veriyor, yine de onu sevmeye
devam ediyorum.
bu romanın yazarının balzac olduğunu hababam sınıfından öğrenmiştim. teşekkürler ertem eğilmez!
Geniş beyaz omuzlu kadına ben de aşık olmuştum.
bir kapıyı tasvir ettiği bölüm var 2-3 sayfa, orada bıraktım gerisini okumadım.
Bir ara okumaya kalkıştığım ama çok yavaş ilerleyen kitap.
Yahu alt tarafı kaleye gideceksin 15 sayfa sürdü.
Balzac yazmış.
Hayır, onu sevmedim, ama çölün ortasında susuz kaldım.
Epey bir zaman önce okuduğum roman. Evli bir kadına aşık olan bir genci anlatiyordu. Güzeldi.
dili ve romanın içerisinde geçen betimlemeleri ağır olsa da, bana göre aşkı en iyi anlatan romanlardan biridir.

--spoiler--

“Bazı günler insana çok güç gelir!” dedim.

“Ruhumu okudunuz,” dedi, “nasıl yapabildiniz bunu?”

“Sayısız noktadan birbirimize temas ediyoruz!” diye cevap verdim.

--spoiler--
bohemyan anlatımı, uzun uzadıya betimlemeleri ve tekrire varan biçimi ile sevemediğim bir balzac eseri.
şu aralar okuyup bitirmeye çalıştığım kitap aslında bakılırsa konusu falan güzel,sürükleyici ama şu betimlemeleri çok fazla ayrıntıya girmeden anlatsaydınız daha güzel olurdu balzac bey.
Balzac denen adam yazmıştır.
yarıda bıraktığım nadir bi kaç kitaptan biri. arkadaş, o vadide kayboluyorsun. sabırlı olduğum bi gün, edebi yönü güçlü başka bi çevirmenden okuyacağım inşallah. niyet ettim allah rızası için.
Baştan sıkıcı gibi görünen, ancak okunmaya başlandığında sizi alıp götüren bir kitap.
Yalnız her çevirisi güzel değildir.
Cemal Süreya'nın çevirisi muhteşemdir. Okunacaksa bu çeviri okunmalıdır.
Daha önce iki kere okumuşluğum vardır.
balzacın sevgilisinin gerdanını sayfalarca anlattığı kitaptır.
Her sene tatile giderken kumsalda okumak icin kullanilan intelligence -9 veren item. Okuyanlara dikkat ederseniz kitabin baslarinda oldugunu gorursunuz.
4-5 kez okumaya başlayıp sonunu getirmeden bıraktığım kitap. Atamıyorum da. Olur da kırmızı elbiseli, siyah kemik gözlüklü, dar gömlekli hoş bir kadın gelirse seve seve alıp götürebilir.
Tekrar tekrar okuyup aynı etkiyi aldığım muhteşem kitaptır. O omuzlara ben bile aşık oldum ..
güncel Önemli Başlıklar