bugün

1955 yapımı siyah beyaz ultra geyik bir türk bilim kurgu filmidir.

filmle ilgili genel bilgiler:

Yönetmen ve Senaryo : Orhan Erçin
Görüntü Yönetmeni : Lazar Yazıcıoğlu
Müzik : Metin Bükey
Şarkılar : Nuran Erçin
Danslar : Zühre Songun, Asuman Cintay
Çalgıcılar : Yaşar Işın (Keman) Nail Celavlı (Kanun) Mustafa Demir (Piyano) Mustafa Kandıralı (Klarnet) Metin Bükey (Ut) Kemal Cantürk (Darbuka) Kemal Güleşoğlu (Fagot)
Oyuncular : Orhan Erçin, Zafer Önen, Özcan Tekgül, Halide Pişkin, Semiramiz Göze, Mirella Monro, Sadri Karan, Turgut Pasiner, Kadri Şenkal, Hakkı Ruşen, Akif Maden, Özdemir Asaf
Yapımevi (şirket) : Birsel Film (Özdemir Birsel)
Konu : Edirne'de görülen uçan dairelerin peşine takılan bir gazetecinin güldürüsü.
--spoiler--
film uçan daire şayialarını araştıran iki şapşal gazetecinin dünyaya erkek aramaya gelen merihli kadınların uçan dairesini bulmaları ve bu yüzden onlarla yaşadıkları maceraları anlatır. filmde paso dansöz veya danseden kadın sahneleri araya kaynar. uçan daireler konusunda yapılan yorumlar akla ziyandır. "merihten gelen" uzaylılarda acaip acaip işlere yarayan envai çeşit iksir bulunur.
--spoiler--
--spoiler--
merih kraliçesi : erkek bulma aletini verin bana!
--spoiler--
--spoiler--
merih kraliçesi : çabuk onları daireye götürün... (uçan daireyi kastediyor)
--spoiler--
--spoiler--
rasathanedeki en kıdemli profesör : yıllardır yaptığımız tetkikler gösteriyor ki, uçan daire diye bir şey yoktur. ama biz dünya adamları yine de hep yanılıyoruz.
--spoiler--
1955 yapımı siyah beyaz türk filmi. yönetmen ve senaryo orhan erçin, oyuncu kadrosu özcan tekgül, halide pişkin, türkan şamil, zeki alpan, zafer önen, deniz tanyeli, semiramis göze bulunmaktadır.
Türk sinema tarihinin ilk bilimkurgu filmi. 1955 yapımı. Düşün bu film yapıldığında dedem 23 yaşındaymış.

Merih gezegeninden dünyaya koca bulmak için gelen uzaylı kadınları konu alır. Evde kalanlar derneği, gençlik iksiri falan derken makara bir film çıkmıştır ortaya.

Filmin çıkış noktası ise o dönem edirne’de Görüldüğü iddia edilen ufolardır. O dönem bir gazeteci dişi uzaylı yaratıklarla tanıştığını iddia etmiştir. Filmin bir sahnesinde ise büyük şair Özdemir asaf’ı gazete patronu olarak görmek güzel bir sürprizdir.
Ben de toki ya da agaoglunun depreme dayanıklı yeni daire konsepti sandım meğer filmmiş.
Altına dev dronlar yerleştirilmiş ve havada asılı kalan hatta seyahat eden daireler yapılsın artık.
Emlak fiyatlarıyla alakalı bir girdi bekliyordum. Ters köşe olduk.