bugün

Karakutu denilen cihaz telsiz ve konusma kayitlarini aliyor zaten. Bence ihtiyac duymuyor olabilirler.

Dusunsene;

'Pilotlar birbirini sikerken ucak dustu.'

Olamaz mi olabilir.
Uçak kalkarkalkmaz otomatiğe bağlıyorlar zaten.
El ense kebap yapıyorlar keratalar.
Bir soru.
ulan uçak kazasında en sağlam materyalle korunan cvr ve fdr bile haşat olurken kamera kaydımı kalır amk..
uçaklarda "voice recorder" ve "data recorder" diye iki alet vardır zaten. özelllikle "data recorder" uçağın bütün teknik verilerini kaydeder. yani uçak hangi yükseklikte uçmuş, hangi aksamları hangi performansı göstermiş, hepsi o alette kayıtlıdır.

bunun yanında cockpit içi konuşmalar da "voice recorder" a kaydedilir.

bunun dışında cockpit -kule görüşmeleri uçağın kontaktta bulunduğu kulelerde kayıt altına alınır.

bunun da dışında flighradar´dançok daha kapsamlı olarak uçağın push back ´ten -touch down´a kadar bütün hareketini de ayrıca treycon´ların oturduğu ana, main air traffic control ünitelerinde kayıt altında tutarlar.

senin uçakta yolcu olarak hiç farketmediğin bir problem ortaya çıkarsa, uçak gene inmesi gereken yere iner, ama bu problem bir sürü insan tarafından bilinir, ve indiği meydanın yer bakım birimlerine bildirilir, ve o problem hemen giderilir.

bir uçak havalandığında yere inene kadar, onlarca göz onun üzerindedir.
Benim bir fikrim var ama saçma mı olur bilemem. Uçagın düşüş esnasında her yolcu koltuguna fırlatma panelleri yapılsa aynı savaş ucagindaki gibi olsa ölüm olayları azalmaz mıydı. Keşke yapsalardi. Uçakta tehlike çanları çalınca herkes fırlatacak kendini boşluğa.
(bkz: uçaklarda kokpite neden kamera konulmuyor)
(bkz: uçaklarda kokpite kamera konulmaması)
Zamanında Pilotlar Baskı yarattığını iddia etmişlerdi. Ne kadar doğru bilemiyorum...
Bunu neden daha önce düşünememişler hayret.

Sen bir dehasın dostum.
Araba kazaları birbirine çarpan mallar yüzünden olur. O yüzden kameralar kayıt yapar ki asıl malı tespit edebilmek için.

Uçak kazalarında birbirine çarpan uçak ihtimali sıfıra yakındır. Kazalar genelde ya teknik arızalar ya da pilotaj hatası yüzünden olur. Dağı tepeyi elektrik direğini (!) farkedememek gibi... O yüZden kamera fikri sanıldığı kadar çözüm odaklı bir fikir değil. Bunun gibi veriler de zaten karakutu denilen zımbırıltıya kaydediliyor.