bugün

- bir uçak mühendisine danışmak.
- orasına burasına tekme atıp, sağlam olduğunu tesbit etmek.
- mümkün mertebe bir öğretmenden almak.
(bkz: ucak gemisi alirken dikkat edilecek hususlar)
önce paranızı sayın.
(bkz: herşeyi tam mı bunun)
kazalı olup olmadıgını sormak.
(bkz: yedek lastik)
(bkz: küllük ve radyonun ne kadar yıprandığı)
(bkz: airbag)
(bkz: hasarsızlık)
bayandan veya doktordan olmasına dikkat edilecek,
kaç kilometrede olduğuna bakılacak
vuruk var mı kontrol edilecek,
çizik var mı ona bakın.

(bkz: uçak kazasında çizik aramak)
parası devlet hazinesinden karşılanacaksa sorun değil. hiçbir şeye dikkat etmenize gerek yok. almışken en pahalısını alın, son model olsun yeter. okyanus aşırı seyahatleriniz için...
evi var mı?
beni taşıyabilecek mi? *
test uçuşu yapın * .
(bkz: airline manager)
baskı balatası kontrol ettirilmeli ve muayene tarihi göz önünde bulundurulmalıdır. hatta bostanci sanayide lifte kaldirip baktirmaniz da şiddetle tavsiye edilir.
(bkz: ben bilmem recep tayyip bilir)
ön tamponu kesinlikle kontrol edin. önceden kaza yapmış mı rahat rahat anlarsınız ön tampondan. önceden kaza yapmışsa bırakın almayın zaten.

(bkz: uçak kazası)
rüzgar direnç katsayısına bakılmalıdır. en önemli şeylerden biri budur. teybine bakılmadır mutlaka. değiştirilmiş olabilir. motorun verimine bakılır. bi de otomatik vites almıcaksın arkadaş...
modifiyeye müsait midir?
çelik jant nasıl durur?
karınca duası nereye asılabilir?
tavana çiğ köftenin yapışıp yapışmadığını kontrol edin.*
ikinci el ie kazalı mı dikkat edilmelidir.
- müdür kaç basıyo bu alet ?

edit :kamuran bu uçağı kız gibi yaparız dimi lan.*
benzinli mi dizelli mi yoksa tüplü mü olduğu şahsen çok önemli olabilir.
Tanım: uçak alırken dikkat edilecek hususlardır.

Öncelikle türkiyede yaşıyor iseniz okyanus aşırı uçmayı unutun alacağınız kuşla. Bu iş için yolcu jeti gerektiğinden pilot dahil kiralamak çok daha mantıklı, güvenli ve ucuz olur. ikinci bir husus uçağın ikinci el veya sıfır olmasıdır paranız ne kadar bilmem ama üçyüzbin dolara temiz, onüç ondört yaşında bir ikinci el ayarlarsınız bence sıfıra o kadar öpülmeye hiç gerek yok. Pilota vereceğiniz bir yıllık maaş sizin pilotluk eğitimi almanız için yeterli miktardır bu yüzden gidin önce uçmayı öğrenin. Vergisi var bu işin birde ama gülü seven tikenine katlanırmış. Son olarak alacağınız uçağın toplam yapabileceği uçuş saatini ve yaptığı uçuşu ve her uçuş öncesinde ve sonrasında bakımları düzenli olarak yapılmışmı öğrenin. Ki sonradan zaten tek olan motorunuz ilk uçuşunuzda yağ kaçağından parçalanıp sizi tahtalı köye gitmeden önce bir milyon öpüp göndermesin. Bunların hepsini ve daha fazlasını danışacağınız bir mühendis bulun. Bide bakın fazla varsa bana bi tane alın, benim hiç ıçağım olmadıda.
kaportacı gösterin.

boya var mı diye bi baksın.
ilk önce pillerini takıp test edin.
tavan boyası. takla falan atmışsa boya değişmiştir.