bugün

1,80 cm boyunu aşan elemanlar için kullanılan tabir.
annemin "uzun olup da n'oluyo, uzunlar gökten kısmet mi indiriyo " sözleri ile sürekli eleştirdiği insanların taşıdığı sıfat.
bazı bazı şöyle diyalogların yaşanmasına sebebiyet verebilir ;

zafer: ahuhoha lan cücee olum lan beynin görünüyo burdan
zahiri : var ki görünüyo olum senin o da görünmüyor ya.
zafer: olum lan kaldırıma çık bari utanıyom çocuk gezdiriyo derler diye bücür.
zahiri : adam gbi niteliklerle gel bana olum, kavakta da var boy
zafer: bi kavak kadar olamadın yani. ahuhohaa
zahiri : hönkk ?!!??!

not : yukarıda geçen dialog oda sıcaklığında yaşanmış olup normal koşullarda zafer'in boyu 1.87 alınmıştır ki zaten öyledir, zahiri'nin boyu da 1,74 alınmıştır ki zaten öyledir.
genelde kısa boyluların allah boy vermiş döndürmüş koy vermiş diyerek iğnelediği insan grubudur.
"kısa boylu mu olmak isterdin uzun boylu mu?" diye bir seçenek getirilse o uzun boylularla dalga geçenlerin seçecekleri niteliktir efenim. neymiş kedi uzanamadığı ciğere pis dermiş. şimdi hep birlikte tekrarlıyoruz.

not: 174 boy türkiye şartlarında kısa değildir.

(bkz: yere yakın olandan korkmak)
turkiye standartlarina gore 180 in uzerindeki insanlar. Evde en uzun kedileriyse perde asmak, tabagi raftan indirmek, duvarlarin ust kismini silmek ve ampulleri degistirmek gibi ulvi gorevlere saliplerdir.
ben pandemiden önce eminönü'nde bir adam görmüştüm ve boyu 2 onlardaydı. hala unutmadım. maşallah dev gibiydi. ben omzuna falan geliyordum herhalde. dün de ulubatlı'da bir genç gördüm. basamağa çıkmış zannettim. bayağı uzundu maşallah.
son 6 senede resmen 3 cm çektim.
yaşla birlikte boyun kısaldığını düşünüyorum.
askerde 185 tim kafaları mı güzeldi bilmiyorum ondan sonra hiç 185 çıkmadım.
güncel Önemli Başlıklar