bugün

ordu evinde ne bok yiyorlar bilmiyorum.
halk bile girecek yakında siviller çalıştıracak askermiş bilmemneymiş herkes gününü görecek.
parasını bastıran girer yer içer yatar.
Çalıştığınız kurumda üst düzey yöneticiler sizinle aynı masada yemek yiyormu nan silkiklerona bi cevap verin ilk önce sonra askeriyenin düzenine laf edin.
görsel
halbuki türkiye sınıfsal ayrımlara hiç önem vermeyen bir ülkedir.
bunca yıl okumuş, gençliğinde harbiyenin tozunu yutmuş olan subay ve astsubayların yanlarına bu iki eğitim görüp gelmiş uzman çavuşları koyamazsınız efenim. yoksa herkes uzman çavuş olsaydı keşke. o kadar insan boşu boşuna harbiyenin tozunu yutmadı.
ordu evi dediğin yer bütün askerlerin mekanıdır.
Sınıflandırma sadece askeriyenin içinde değil hayatın içinde her kademesinde var. Siz gidip sırf patronların takıldığı bir mekânda oturup okey bile oynasanız tat alamazsınız. Halbuki toprağın altında, usta da bir, çırak da.
askeriyenin yemekhanesine yemek veren catering şirketlerinin elemanları da alınacaksa bunlar da alınsın.

bu adamlar sözleşmeli kardeşim,
sözleşmede hakları sorumlulukları yazılı.

12 13 yaşından beri ordunun malı olmuş, devlet terbiyesi almış,hayatı eğitimle okumakla geçmiş her biri bir servet olan subayların sahip olduğu bazı haklardan da mahrum kalsınlar zahmet olmazsa.
uzman çavuş dediğiniz adamlar memleketinde iş bulamadığı, bir baltaya sap olamadığı için son fırsat olarak devlet kapısını görmüş adamlardır.

tanıdığım onca uzman çavuş içinde bu işi askerliği sevdiğim ya da milliyetçi duygularımdan ötürü yapıyorum diyen birini duymadım görmedim. aksine operasyonlara çıkarken de operasyon esnasında da erlerden ziyade bu uzman çavuş arkadaşlarla sorun yaşarsın. ekseriyeti disiplinsiz ve askerliğin gerektirdiği temel becerilerden de yoksundur.
artık ordu evlerine alınan uzman çavuşlar'dır. eskiden yapılmış hatadan dönülmüştür. iç hizmet kanunda sözleşmeli uzman çavuşlar "erbaş" olarak görünmektedir. yani sözleşmeli asker statüsünde görev yaparlar. uzman jandarmalar farklı muamele görür onlar sözleşmeli değil daimi ordu mensubudur.

sözleşmeli uzman çavuşlar içerisinde maalesef problemli bazı kişiler vardır. bu problemler askeri yaşantıları ile sivil yaşantılarının arasında kalmalarından kaynaklıdır. örneğin 22 yaşına kadar sivil hayat yaşamış askeri disiplin içerisinde bulunmamış bir kişi askerliğini yaptığı sırada çok kolay yazılı bir sınav sonucu bedensel yeterliliği mevcut ise uzman çavuş olur. özellikle doğuda görev yapıyorsa ve evli değilse askeri gazinonun 2.kısım otelinde ikamet ederler yada alay/tugay/tümen içerisinde bir yatakhane sadece uzman çavuşlara ayrılır orada kalırlar. sevgilileri ile çok büyük sorunlar yaşarlar operasyona çıkarlar bazen bu operasyon 13 günden daha fazla sürebilir yoğun çatışmalar sonucu akıl sağlığı zayıf olanların kişilikleri çok çabuk değişir.

size %100 gerçek yaşanmış ve tanık olduğum bir olayı nakletmek istiyorum. 2007 yılında doğuda görev yapan adanalı bir uzman çavuş ve askeri gazino da çalışan erin arasında yaşanmış olaydır.

gece saat 00:40

er: komutanım saat 01:00 kadar burayı kapatmam emredildi müsaadenizle burayı kapatmam gerekiyor.

uzm: kimmiş onu emreden? * ben daha oturuyorum kalkamayacağım!

er: komutanım kurmay başkanının yazılı emri var nöbetçi subay saat 1 olmadan kontrole geliyor.

uzm: gelsin amk. kim geliyorsa gelsin! şarkı söyle lan!

er: ..... "asker cevap vermez"

uzm: şarkı söyle olum emrediyorum şarkı söyleyeceksin.

er: bilmiyorum komutanım!

ve uzman çavuş beylik tabancasını çıkartıp askerin ayaklarına doğru ateş eder ancak asker yaralanmaz 3 mermi de arkada duran pvc kapıya isabet eder. asker korku içerisinde kaçar. nöbetçi subay gelir nöbetçi subaya da ateş etmeye kalkar ancak nöbetçi subay oldukça tecrübeli olduğu için önce konuşup ikna etmeye çalışır bu sırada yavaş yavaş yanına yaklaşır ve kıvrak bir hamleyle sarhoş olan uzm. çavuşu yere serer. sonrasında bu uzm. çavuş askeri mahkemeye verilir 1 ay içerisinde sözleşmesi iptal edilir ve tsk dan uzaklaştırılır.

ordu evlerinde de buna benzer olayların yaşanmaması için uzman çavuşların sadece fiziki testlere değil psikolojik testlere de tabii tutulması gerekir. sadece çok iyi şınav-mekik çektiği yada nişan aldığı için uzman çavuş yapılmamalıdır insanlar. ve bazı uzman çavuşlar küçük birliklerde askerlere de ızdırap olurlar.
ordu evinde askerlik yapan biri olarak subay ordu evlerin de erlerden bin kat kötü muamele gören askerdir.
güncel Önemli Başlıklar