bugün

terhis kağıdımın arkasında benden ne olabileceği ile alakalı düşülen notta geçen rütbe.
tsk'nın er ve erbaşlarla, subay astsubay arasında köprü vazifesi görmesi için uygulamaya koyduğu sistem. fakat hiç bir vazife görmedikleri bizzat test edilmiş onaylanmıştır. * * *
türk silahlı kuvvetlerinde erbaş mertebesinde bulunan paralı asker dir..iyisi cok iidir kötüsü ise kötüdür
dağdan davulla toplanmış izlenimi veren, kısa dönemlerden nefret eden, kazık sahibi, çavuşun paralısı insanlar topluluğu. her sene sözleşme yenilerler.
kısa dönem askerler tarafından muhatap kabul edilmedikleri için kısa dönemlere sinir olan erbaş. *
(bkz: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı)'na bağlı birliklerde, er/erbaş eğitimine yönelik yerlerde sıkça karşılaşabilirsiniz çünkü angarya işlerden bu adamlar sorumludur. Fakat misyonu derli toplu olan yerlerdeki bölüklerde, çok az rastlanır uzman çavuş'lara.
- ya süleyman abi ben bir şey olamadım.
- e uzman çavuş oldun o zaman sen.
küçük kasabalarda, kırıştırmadığı erkek kalmadığı ve herkesin birbirini tanıdığı bu küçük yerleşim birimlerinde oynaşmadığı kimse kalmadığı için evde kalan, balık etli, nispeten güzel fingirdekleri topluma kazandırma müessesesi gibi hizmet veren meslek grubu.
askerliğin ilk günü üzerimdeki isteksizliği görünce "gönülsüz skişten uruspu doğar" şeklinde bir vecize ile şahsımı askerliğe teşvik etmeye çalışan, akabinde bir öğretmen edası ile "neymiiş uruspu doğarmış" şeklinde pekiştireç kullanan güzide insan güruhu.
çok az paraya çalışan, hiç bir hayat güvencesi olmayan

ne yazık ki türkiye gerçekleridir. hastalıktan dolayı

ordudan çıkarılabilirler. çünkü bunlar bildiğin paralı

askerlerdir. ha ordu şimdiye kadar hiçbir uzman çavuşu

görevinden bu şekilde uzaklaştırmamıştır. *
Yıllar geçse de rütbesi yükselmeyen tek meslek.

(bkz: Dünyaya uzman çavuş geldim uzman çavuş gidiyorum)
askerlik dönemimde bana çok büyük destek veren insanlardır. önemli olan iletişim kurmayı becerebilmektir. o insanlar saygıyı en az subaylar kadar haketmektedir.
astsubayların yükünü hafifletmişlerdir. eşek gibi çalışmalarına ragmen karşılıgını tam alamamaktadırlar.

uzman jandarma olanları diğer meslektaşlarından farklı bir statüdedir.
(bkz: insan hak ettiği gibi yaşar)
Bunlardan birlik ve kurumların astsubay kadrolarında görevlendirilenler (Kıta uzman çavuşu), teknik hizmetlerde görevlendirilenler de (Teknik uzman çavuşu) olurlar.

Kıta ve teknik uzman çavuşu olabilmek için en az ilkokul mezunu bulunmak ve muvazzaf lık hizmetinden başka 1 ila 5 yıl hizmet taahhüdünde bulunmak şarttır.

Kıta ve teknik uzman çavuşluğunda taahhüt edilen süreler Milli Savunma Vekaletince tesbit edilecek esaslar dairesinde uzatılabilir.

Bir ücret kademesinde fiilen bir seneyi tamamlıyan uzman çavuşlar yetkili sicil amirlerinin verecekleri sicile göre terfi ederler.

Sicillerine göre uzman çavuşlukta kalmaları caiz olmadığı anlaşılanların barışta taahhüt sürelerine bakılmaksızın vazifelerine son verilir.

*** Kıta uzman çavuşlarından orta veya muadili okullar mezunu olanlarla teknisyen uzman çavuşlardan, istekliler gerekli şartları haiz oldukları takdirde kurslara tabi tutularak başarılı olmaları halinde astsubay sınıflarına ücretlerinin tekabül ettiği rütbe ile naklolunabilirler. Bunların uzman çavuşlukta geçen hizmetleri astsubaylık mecburi hizmetlerine ve nakil sırasında almakta oldukları ücret kademesinde geçen müddetleri de nakledildikleri astsubaylık rütbelerindeki terfi sürelerine eklenir.
bizim birlikte *tır şoförü olarak görev yapan asker topluluğu. Vasıfsız bir sınıf olup bir çoğu hıyardır.
askeriye ile sözlük arasında analoji kurulacak olursa, askeriyenin 5. nesilleri.

edit: ne çok 5. nesil varmış anasını satayım
astsubay varken bunları neden icat etmişler diye düşündüren meslek.

çoğu askere kaba davranır,ancak er erbaş idaresi ve teknik bazı ayrıntılarda bilgi sahibidirler.çoğu acemi birliklerinde er yetiştirir.ya da doğuda komando olarak paralı askerlik yapar.çok aşırı zor bir meslek olduğu bir gerçektir.binbaşı yarbay gibi rütbelerden resmen er muaelesi görürler.üniformalarında spolet bile yoktur,söktürülmüştür.
küçük yerlerde -karakollarda vs.- çoğu kendilerini maraşal zannedenler, askere ızdırap olmak için şov üstüne şov yaparlar, gereksiz bir çok bilmişlikleri vardır, vatan, millet, ana babalarınızın vergileri muhabbeti yapıp, bazı fazla botları ve 3. takım kamuflajları kalorifer kazanında yakmaktan imtina etmezler.

seni hiç sevmedim süt oğlan!
15 aylık uzun dönem ve 6 aylık kısa dönem askerlerden yapılan onbaşı ve çavuşların fiili olarak erden farksız olması sebebiyle (en fazla mıntıka yapmazlar ya da nöbet tutmazlar) paralı askerlik usulü meydana getirilmiş bir meslektir. 2,5 aylık bir eğitimden sonra ortaokul mezunları uzman onbaşı, lise mezunları ise uzman çavuşluktan mesleğe başlarlar.uzman onbaşılar çavuş olana kadar beylik tabancası alamazlar (nedenini bilmiyorum). askerle en çok içli dışlı olan rütbelilerdir.subayın astsubayın olduğu gibi bu kişilerin de her türlüsü mevcuttur. herşeyiyle psikopat olanlar kadar, askere ağabey gibi yaklaşanları da mevcuttur. genelde astsubaylar ve subaylar tarafından pek sevilmezler.
TSK da sözleşmeli olarak uzman erbaş kadrosunda çalışan askerlerdir.
bunların hepsi kısa boylu ve çok esmerdir.
iddiaya göre devletin varlığını tehlikeye düşürecek girişimlerde bulunması nedeniyle gözaltına alınan şahıslardan birinin ünvanı. şimdi aklı yerinde olan her şahıs sorar uzman çavuş ne yapacak da devletin varlığını tehlikeye düşüerecek, darbe girişiminde bulunabilir acaba diye.
emeklilik güvencesi olmadığından, bu meslek grubuna katılım gitgide azalmaktadır...
mirc in revaçta olduğu chat zamanlarının en popüler rumuzlarındandı. Ne zaman mirc e girsek rastlanılan bir rumuzdu.
batıdaki birliklerde işlevsiz gibi görünse de uzman çavuşların iç güvenlik bölgesinde hayati bir önemi vardır. çoğunlukla manevra unsur komutanı ve hafif makineli tüfek nişancısı olurlar. bölgeye ilk kez giden asteğmen, teğmen ya da üsteğmenden çok daha etkili bir ölüm makinesi olabilir. batıdaki birliklerde ise sabah ve yat içtimalarında askerleri saymaktan öte bir işlevleri yoktur.
paralı er.
askerliğini çavuş olarak yapan uzman adlı arkadaşın sivil hayattaki lakabı.
büyük çoğunluğu sivilde hiçbir halt yapamayacak karaktere sahip ancak, "madem bir baltaya sap olamadım, bari uzman çavuş olayım" mantığı ile hareket eden insanların tercih ettiği meslek.

ulan bu adamların iyisi şeker gibi, otur taşak muhabbeti yap, spor hakkında, siyaset hakkında falan konuş ama kimisi vardır süzme bir şerefsizdir.

birlikte, erler arasında çoğunun lakabı albay veya mareşal olarak kullanılır.

- ismail!
* emredin albayım.
- tangayla mı geziyosun lan karakolun içinde?
* peştemalle gezeyim dedim de, bulamadım komutanım.

ayrıca tsk'nın profesyonel orduya geçiş projesinin en önemli ayaklarındandır. doğuya gittikçe sayıları artar. atıyorum batı'daki bir karakolda 1 hadi 2 tane uzman çavuş varken, doğu'daki bir karaolda en az 10 uzman çavuş vardır.

askerlik süresinin kısalması dolaylı da olsa, tsk içindeki mevcudiyetlerinin artışına bağlıdır.
resmiyette erbaş sınıfına girse dahi konum olarak erlerden daha aşağıdırlar. komutanlar normal askerlere karşı daha kibarken kocaman adamlara karşı sırf uzman çavuş diye ana avrat küfretmekte sakınca görmezler. askerde en çok ezilen insanlardır. onlarda sinirlerinin, ezilmişliklerinin cezasını normal erlere ödetmeye kalkabiliyorlar.

terörle mücadele polisten alınıp askere ihale edilince böyle bir mevki oluşturuldu ve sivillerden paralı asker olacakları seçip onlara uzman çavuş rütbesi verdiler. (eskiden de uzman çavuşlar vardı ama genelde ahçı, terzi, tamirci vb gibi askerlikle ilişkisiz konularda alınırdı ve savaşmazlardı.)askerin başında tim komutanı olarak gönderilecek üst mevki normal subayların böylelikle tim görevinden kurtulmaları sağlandı. o dönemleri hatırlıyorumda; timlerde askerlerin başına subay verilmiyor ve acemi erlerden seçilen onbaşı ve çavuşlar dağlarda çatışmaya girince çok zayiat veriliyordu. başlarında tsk içinden subay verilmemesi çok eleştirilir olunca uzman çavuş icat edildi... gerçi farkeden birşey yok. görünüşte tsk mensubu olsalar dahi hiçbir hakları yok. normal er daha el üstünde tutuluyor. bir çatışmaya girince ilk harcanacak insanlar oluyorlar. terörle mücadelede kaç subay zayiat verdik kaç uzman çavuş zayiat verdik araştırabilirsiniz. jitem dışında terörle mücadele edenler tsk değil uzman çavuş ve erler. normal subaylar orduevinde imkanlar kullanmakla, ordunun yazlıklarını kullanmakla, darbe planlamakla meşgul.

edit: çoğunlukla sinirli tipler olarak aklımda yer etmişler. fakat normal görüyorum. er, bir suç işler başındaki uzmana patlarlar. mecburen disipline etmek zorundadır. doğuya gidip ölümle burun buruna çatışmaya girmek ve arkadaşlarınızın, eğittiğiniz veya eğitmediğiniz 20 yaşında çocukların ölümü insanı yıpratması doğaldır. binbaşımız uzmanların doğuda yaşadıklarıyla kafayı sıyırmaya başladıklarını, zaman zaman batıda sessiz sakin karakollara gönderilerek rahatlatıldıklarını anlatırdı.
''uzman çavuş'', ustalık dönemin de askeriyenin en keyifli elemanıdır beraber içilir,sıçılır, el ense g..te parmak takılan modelleri vardır karakol,bölük ve tabur gibi küçük yerler de askerlik uzman çavuş'larla baya eğlenceli geçer.
zor şartlarda çalışan aldığı maaşı son kuruşuna kadar hak eden gerektiğinde canını vermekten hiç çekinmeyen ordumuzdaki her subay ve astsubay gibi güzel insanlardır.

tabi istisnalar da vardır. (bkz: işini bilmeyen çavuşlar döner götünü avuçlar)
türk silahlı kuvvetlerinin belkemiğidir. Çıkarın ordudan uzman çavuşları, o dötlü-göbekli astsubaylar dımdızlak ortada kalır, iş yapamazlar, yaptıramazlar. iç güvenlik harekatında askerleri en iyi onlar yönlendirir. Pek çoğu Anadolu çocuğu vatanperver insanlardır. Aralarında maalesef hanzo tipler olsa da çoğunluğu iyi adamlardır. Ordunun iş yapan ama ezilen sınıfıdırlar. Ordu bunları adam yerine koymak istemez. Ama bir çatışmada türlü kahramanlıkla üstün cesaret ve feragat madalyası alırlar. Aynı uzman çavuş üniversiteye başlayacak kızını büyük şehire kayıt ettirmeye gittiğinde akşam kalacak yer arar. Orduevine yatıya kabul edilmezler. Fedakarlık yap denince hiç düşünmeden yaparlar, fedakarlık madalyasını takarlar ama aynı devlet baba fedakarlık göstermez.
o değil de polis memurundan çok daha az maaş almaktadır ve tsk'nın sosyal olanaklarından yararlanamamaktadır. ilker başbuğ çıkıp birilerini hain ilan edeceğine bunların durumunu düzeltsin. elbette bunların maaşlarını hükümet belirler ama ilker başbuğ acaba sadece bir kez olsun bu konuyu başbakana iletti mi? tabiki hayır onun derdi başka.
karada askerleri 3,5 attırır lakin denizci uzmanlar askerler tarafından pek iplenmez.
subaylar teröristle karşı karşıya gelmesin diye icat edilen kadro.
artık 45 yaşından sonra sivil memur olarak çalışabileceklerdir.
tsk'nın etkinliğinin baş aktörlerindendir uzman çavuşlar.

subaylar teröristle karşı karşıya gelmesin demek sakıncalı bir söylemdir. her yöne çekilebilir. bir subay yetiştirmek kolay mıdır, subaylar er gibi tim olarak terörist üstüne sürülür mü, azıcık askerlik, harp sanatı, strateji, ekonomi bilgisi olan bir cahilin dahi konuşmayacağı şeydir bu ucunu açık bırakarak.

uzman çavuşlar askeri hiyerarşide askerlere öncülük eden, çekip çeviren ve savaşmak için eğitilmiş, harp eğitimi ve muhafızlık konularında uzman, 10 numara askerlerdir.

subaylara gelene kadar daha assubaylar vardır. subaylar karşı karşıya gelmesin dersen bak kaç rütbe var arada sayayım:

- astsubay çavuş
- kıdemli astsubay çavuş
- astsubay üstçavuş
- astsubay kıdemli üstçavuş
- başçavuş
- kıdemli başçavuş

subayların ordudaki görevini ve liderlik vasfını, misyonunu bilmemek ve bunu tartışma konusu yapmak, art niyetli bir cehaletin ürünüdür.

o eleştirdiğiniz subaylar hakkında birkaç bilgi:

helikopter ve uçaklarla en tehlikeli görevlere gidenler genelde general rütvesindeki paşalar, yarbaylar, albaylardır.

gezici ve takip görevindeki operasyonel önemi yüksek askeri grupların başında bir subay bulunur.

bu subaylar tehlikeli geçiş aşamalarında askerlik sanatı gereği en önden giderler, askerlerinin güvenini kazanmak ve baş olmak için.
astsubaylar tarafından pek sevilir ve kollanırlar, çünkü astubayların sırtındaki tüm yükü almakla beraber forslarınıda artırmış olurlar.
isimlerindeki sihir sizi aldatmasın kızlar. herhangi bir uzmanlık alanı yoktur. ordunun bildiğin ayak takımıdırlar. olayı gizemli kılmak için uzman denir.
(bkz: uzman erbaş ile karıştırmak)
uzman çavuşlar devletin kadrolu memuru olup normal rütbeli askerdir. uzman erbaşlar ise belirli bi süre periyodunda sözleşme yenileyerek çalışırlar, emekli olamazlar. uzman çavuşlar genel olarak, türk silahlı kuvvetlerinin yükünü taşıyan kısım diyebiliriz.
(bkz: bir şey biliyoruzda söylüyoruz)
Asteğmenlere komutanım diyen tek kadrolu rütbedir, astsubaylar kendilerinden rütbeli olsalarda asteğmenlere kesinlikle komutanım demez.
komutanım yerine ğomtanım diyen insan türü..
Şafak kaç dediğinizde 20 yılı 365 günle çarpıp, emeklilikle şafağı karıştırmış, sözleşmeli askerlerdir. Bir tane uzman yoktur ki "ben bu görev için doğmuşum. Bu mesleği yapmak istiyordum. Hedefim buydu ve buradayım." diyebilsin. Derlerse de bilin ki yalan söylüyorlardır. işsizlik illetinin yapmak zorunda bıraktırdığı işlerin başında gelmektedir.

-Oğlum başka iş mi yoktu da Uzman oldun?
-Zittir darraam aybaşı gelince maaş bordrolarımızı karşılaştıralım istersen!

Bekarları alay, karakol gibi yerlerde bulunan lojmanlarda kalırlar. Hepsinde birer dizüstü mini bilgisayar vardır. Sürekli sosyal medya sitelerinde ellerinde top, tüfek, tabanca gibi şeylerle çekilmiş güneş gözlüklü artistlik fotoğraflarıyla kız arkadaş ayarlama telaşındadırlar.

Hatta ve hatta; 6 kişi kullandıkları lojmanın alaturka tuvaletinde mıçarken delik tutturamamaktan dolayı kirlettikleri tuvalet konusunda ağız dalaşına girerek, (okuma yazma bilmeyen erler için tuvaletlere asılan ve eğitimi verilen) tuvalet kullanma kılavuzu modunda şematik pano yapıp tuvalet kapısına astıkları görülmüştür.
acemi erlere eğitim veren rütbelidir.birden altıya kadar kademesi bulunur.askerlik yapan erden daha çok cefa çekerler.bir yandan eğitimsiz vırt zırt kavga eden yüzlerce 20 yaşında çocukla uğraşırken bir yandan da üst düzey rütbelilere karşı hesap verirler.er pek sorumluluk taşımaz başına buyruk gezer ortalıkta.ama uzman çavuş hep bir yerlere hesap vermek zorundadır.
eğer eğitim verdiği bölük kısa dönem acemi erlerse uzmanın işi bir kat daha zordur.çünkü kısa dönemler beklenildiği gibi akıllı uslu çocuklar değildir.ne kadar eğitimli olurlarsa olsunlar aynı düzen ve yaşayış biçimi içerisinde birleşerek kısa sürede sivildeki dirlik düzenden eserleri kalmaz.emirlere uymayan, dağınık,her yere çöp atan,söz dinlemez laf anlamaz bir güruha dönüşür.
üst düzey rütbeliler tarafından şımartıldıkları için uzman çavuş bağırıp çağırsa küfür etse hemen şikayet edilir ve üstlerinden azar işitir.sertlik göstermese bu sefer eratın laubaliliği karşısında saç baş yolar sinir küpü olur. hasılı kelam zor iştir kısa dönemlere uzman çavuşu olmak. zaten insanla uğraşmak heryerde zordur.
türkiye'de olunmayacak iki meslekten biri.
bir başka deyişle "müzmin çavuş"tur.
Gerçekten adam gibileri hariç geri kalanının ezik ve etrafına sürekli bir şeyler ispatlamaya çalışan tiplerin olmaya çalıştığı meslek grubu.

Not: iyi olanları, hakkını vererek bu vazifeyi gerektiğince yapmaya çalışanları adamın hasıdır!
%90 ı çok cahil askeri personel.Genelde sivilde ne iş yapıyon gardaş diyerek konuya girerler,mala vuruyonmu,gaç yapıyon avrada,vay amuaa goyayım biz yaşamıyoz avradını sikem dlye devam ederler.
artık kaldırılmış rütbedir.