bugün

Uzaya giden müslüman astronot Sheikh Muszaphar Shukori nin yaptığı eylem. ya da öyle bir şey işte. *

Biraz gösteriş olmuş sanki ama güzel bir örnek teşkil ediyor. namaz her yerde kılınabilir demeye getiriyor sayın astronot. iyi de yapıyor aslında. saygı duyuyoruz. şarap içine de namaz kılana da.

http://www.zaman.com.tr/h...stronutun-uzaydaki-namazi
kıble konusunda ciddi sıkıntılar yaşayacak astronot.

oruç konusuna girmiyorum bile..
bir gün hamdolsun uzayda namaz kılıyorum... diye başlayan cümlelerin sahibi olabilecek insan.
kıbleyi tam olarak bilmedigi için sadece gösteriş olarak kılınmış bi namazdır.
çok uzun sürer sanki. kaza yapsın.
kıbleyi falan geçtik namaz vakitlerini nasıl belirlediği merak konusudur.
abdestin, namazın şartlarını yedin birde gösteriş olsun diye eğildin kalktın namaz kılmış oldun oh mis!

dünyayı kurtarıp, kainatın yaratıcısı ve bilmem kaç milyar insanın gözüne girdin anasını satayım, maymun gönderselermiş bunun yerine daha iyimiş.
abdest nasıl almış uzayda. teyemmüm demeyim çok gülerim.
seferi olduğundan kafa karıştıran astronottur. Acilen konunun Yaşar Nuri Özetürk'e danışılarak azar işitilip oturulmalıdır.
Alemlerin Rabbi olan Allah yaratmış olduğu evrenin her yerinde namaz ile tesbih edilebilir, Beni Uzaya Çıkartan, oradan evreni ve dünyayı seyretmeme sebep olan, evrenin ne kadar büyük olduğunu ve biz kendini beğenmiş kibirli insanoğlunun ne kadar aciz olduğunu bir kere daha gözleriyle görerek şahit olmuş inançlı bir kişinin yukarıdaki düşünce hali içinde yapabileceği eylemdir.

her türlü Uzay araştırmasının normal karşılandığı,
bilim adına uzayda laboratuvar deneyi adı altında uzayda cinsel aktivitelerin bile incelenmesi çok normal karşılanırken, uzaya çıkan Hristiyan astronotların "Oh my God," deyip istavroz çıkartması, bizim çağdaş zamane müslümanlarınca ne kadar normal karşılanıyor ve onlara ters gelmiyorsa,
bir insanoğlunun namaz kılmasının da normal karşılanmasında hiç bir bahanesi olmaması gereken olaydır.

Edit;
gerçekleştiğinde tartışılması gereken geyik olmayan bir olaydır.
Allah Evrenin her yerindedir. Sadece Dünyada Cami içlerinde değildir. Allahın Belirli bir evi Yoktur.
Dolayısıyla Uzayda Kıble kavramı yoktur.

Namaz dan Kasıt aslında Alemlerin Rabbine Secde etmek ve Tesbih etmektir.
Secde ve Tesbih etmenin (çevre pis olmadığı taktirde) Atmosfer altında veya dışında olmasının veya evrenin başka bir yerinde olmasının bir sakıncası yoktur.

Amaç Allah'ın Büyüklüğünü Secde ile Tekbir, Tehlil ve Tesbih ile ve hamd ile yüceltmektir.
Göktaşı ile teyemmüm yapan astronottur.
secdeye varana kadar 5 vakit geçer.
(bkz: uzayda secde edenin kıblesi olmaz)
uzayda 45 dakikada bir güneşin doğup battığını söyleyen astronot. dolayısıyla kaç vakit kıldığı bir muamma.
yalandır inanmayınızdır. Efendim sonra da diyorlar müslümanlar ilim irfan sahibi insanlar , çıkma amcacım sen mümkünse uzaya falan insanlığa katacağın bir şey yok çünkü. Uğraştırma yanındakileri de boşuna. Sonra ' vay Allah'ın hikmetine bak ' diyip gaza gelenler oluyor etrafımızda.
neden zoruna gidiyor bir kısım çevrelerin, uzaya gitmiş dünyanın küçüklüğünü farketmiş, şükreden dindar bir adam. uzaya gidip maddedeki muhteşemliği gördüm kainat yasalarına hayran kaldım diye kitaplarda entel kılıflarla yazılar yazan tipler rahatsız etmez değil mi? kainat yasalarının muhteşemliğinde allah'ın yüceliğini gördüm diyor adam. oraya varıp allah'ı ispatlamış değilya, bir manevi bakışla aleme bakmış o kadar.
- hasssiktir dönme lan. amına kodumun earth'ü lan dönme.
+ efendim burada olmaz bu iş.
- bak hala dönü...
Kıble sorununu Nasıl çözdü merak konusudur. Evet.
cenabı allah'tan namazı kabul görmesi beklenen mümin kişidir. evet.
uluslararası uzay istasyonunun izlediği rota paralel değil meridyen olduğu için muhtemelen kabeyi çok zor tutturabilecek olan tuttursa bile çok kısa süre üzerinde kalacak olan astronottur..
kıbleyı tuturamayacagı ıcın gecersızdır, muslumanlara yon tayın edılırken yer kureye gore kıble verılmsıtır, e uzaya cıkılacagını hesaplayamamıslar.
adam uzayda allaha zibilyon km daha yakın ona heryer Kıble.
bize de allah kabul etsin demek düşer.
bize de allah kabul etsin demek düşer.
kıbleyi tutturmak için kaptan rica etmesi lazım mekiğin yönünü dünyaya çevirmesi için.
allah kabul etsin.