1. 1.
  artık dünya milletleri birliği mi kurulur da tartışılır ne yapılır bilemiyorum ama, ülke başkanlarının bir araya gelip tartışması gerekiyor bunu. dünya rezervleri belli sonuçta. birtarafımızdan kaynak oluşturamayacağımıza göre, bir şekilde diğer kaynaklardan yararlanmalıyız.

  hayır bu bir bilimkurgu değil. geleceğin ta kendisi.

  artık ciddi ciddi gezegen mühendisliği diye akademik bi alan var. mevcut teknolojilerin el verdiği ölçüde diğer gezegenlerde ve uydularda kolonileşme simulasyonları yapılıyor. elin adamı buna terraforming diyor.

  http://en.wikipedia.org/wiki/terraforming_of_mars (mars'ın dünyalaştırılması)
  http://en.wikipedia.org/wiki/terraforming_of_venus (venüs'ün dünyalaştırılması)

  genel olarak; http://en.wikipedia.org/wiki/terraforming
  4 ... esuma
 2. 2.
  gerekli olduğu konusu su götürmez bir gerçek olan durumdur. biz komşumuzun bahçesini nasıl parsellerim diye düşünürken, elin insanları uzayı parselliyor. merak edip de google moon veya google sky'ı açıp incelerseniz, durumun vehimiyetini anlayacaksınız. abd, rusya, japonya, çin, fransa ve israil gibi ülkeler adeta google üzerinden bu toprakları biz keşfettik diye haykırmaktalardır.
  1 ... yalniz hamachi
 3. 3.
  gereklidir. dünyanın sonuna yaklaştığımızı hepimiz topyekün biliyoruz.
  ... lordkontes
 4. 4.
  nelson rockefeller'in de demek istediği tam olarak buydu sanırım. kapitalizmin bu gerekliliğin farkına varışı bizden çok önceye dayanıyor.

  --spoiler--

  sadece yeryüzü ile deil, uzayla da ilgilenmeliyiz.
  --spoiler--

  (bkz: oltadaki balık türkiye)
  1 ... phantasmagoria