1. 1.
  karadeliklerin sebep olduğu bir olay. bir karadeliğin en önemli özelliği nedir? uzay-zamanda çok küçük hacimlere neredeyse sonsuza yakın bir kütle sıkıştırmasıdır. bir madde minimum hacim içerisine sonsuza yakın bir kütle sıkıştırırsa ne olur? bilgi, çok küçük bir hacim içerisine hapsedilmeye çalışılmış olur. bilgi çok küçük bir hacime hapsedilmeye kalkılırsa ne olur? o hacme sahip bölgede yoğun stresten kaynaklı çatlamalar(?) ya da yırtılmalar(?) meydana gelir. uzayzamanda bir bölge yırtılırsa o bölgeye ne olur? bir girdap gibi davranıp ışık da dahil her şeyi içine çeker.

  bir ihtimal daha var. asşında uzay zaman dokusu yırtılmıyordur. asıl olan şey belki de uzay zaman dokusunun bize yırtıldığına inandırtacak derecede esnemesi olabilir. demek o kadar esniyor ki, içinde yaşadığımız gerçeklikten ve uzay-zamandan kopup kendi gerçekliğini ve kendi bağımsız geometrisini yaratıyor. bu ileri derecedeki geometri bozukluğu bizim "gerçeklik" dediğimiz şeyin olay ufkuna kadar süregelip buradan sonraki hiçbir şeyin bizi etkilememesinden ötürü oradaki her şeyi gerçek dışı olarak adlandırmamıza sebep oluyor. belki de o gerçek dışı dediğimiz yer alternatif bir gerçekliğin ya da mutlak bir hiçliğin hüküm sürdüğü bir yer de olabilir.
  7 -4 ... john misty
 2. 2.
  (bkz: uzay bakire midir sorunsalı)
  5 -1 ... l or d
 3. 3.
  zaman bir şekilde akmalı bu da bunun bir yolu. ayrıca karadeliklerin etkileri konusunda hiç bir şey bilmiyoruz. yaşadığımız yeri evren olarak adlandırıyoruz ancak iş sandığımızdan daha farklı olabilir. bütün evren dediğimiz yer diğer boyutsal zamansal aşamaların oluşturmuş olduğu bir artık olabilir. bu da zaman kavramının düşündüğümüz gibi olmadığı sonucunu verir. yani belkide kara deliğin içi bizizdir. asıl yer diğer tarafta.
  6 ... nasreddin hodja
 4. 4.
  dikiştutmazla kesilmisse düzelmez.
  1 ... kerterkertmezkertenkele
 5. 5.
  Kara deliklerin sebep olmadığı yırtılmadır. Karadelikler uzay zaman dokusunu yırtmaz sadece büker. Peki uzay zaman dokusu yırtılmazmı evet yırtılabilir ama bu yırtılma karadeliklerle değil karanlık enerji ve uzayın genişlemesi ile ilgili bir durum.

  (bkz: büyük yırtılma teorisi)
  3 ... enkidu1986