1. 1.
  cümleyi okurken bile bi gülme geliyor.
  uzay gözlem evinin erzurum a açılması
  1 -16 ... ovuzz
 2. 2.
  Isterse çoruma açar. Mevkiyle mi değerlendiriyorsun? Ticaret merkezi mi lan bu?
  10 -2 ... yok herif
 3. 3.
  amina koyayim erzuruma gozleme dukkani bile fazla. ne gozlem evi?
  4 -9 ... peder
 4. 5.
  Adam oraya "gözleme evi" diye restoran açıyordur, gözlemeyi gözlem diye tercüme etmişlerdir muhtemelen.
  -2 ... dinsiz kitapsiz kafir
 5. 6.
  çomar ne anlar la uzaydan?
  -4 ... system error
 6. 7.
  fotoğrafa bakınca su arıtma tesisi olacakmış gibi duran yapı. kandırıyor olmasınlar.
  ... gezgin asosyal
 7. 8.
  kardeşim ne gerek var bunca masrafa.

  ver o parayı cübbeli hocama o anlatsın size goklerde neler olduğunu.

  zaten hakiki musluman, her ramazan ilk dayağı atan erzurum halkı da bu gevur icadını protesto edecektir.
  2 -2 ... kullanilmayan hesap
 8. 9.
  yer seçimi mükemmeldir. oraya gözlemevi açma fikrini ortaya koyan kişiyi gerçekten tebrik ederim. gökyüzünü gözetleme açısından türkiye'nin en iyi yeridir tahminimce. ben askerliği palandöken eteklerindeki bir birlikte yaptım. şehir merkezine biraz uzak ve alay içerisinde yeterince ışıklandırma yapılmayan (güvenlik içinmiş, el fenerleri olurdu yanımızda gece nöbet veya devriyeye giderken) bir alaydı. bir gün akşam karanlıkta içtima alınırken gökyüzüne baktım öyle bir. o gün kuvvetlice bir rüzgar olduğundan gökyüzü pırıl pırıldı. ben hayatımda o kadar yıldızı bir arada görmemiştim, çok şaşırmıştım o an. bu yüzden babama da deyip duruyordum hatta teleskopta gökyüzünü incelemek için en güzel yer orası diye.
  7 ... dalgamaya
 9. 10.
  şöyle bir ekran görüntüsü alalım da silip kaçmasın embesil.

  uzay gözlem evinin erzurum a açılması

  erzurum'a yapılması bazı laik yobazların cahilliğiyle daha da rezil duruma düşmelerine sebep olan açılıştır.
  6 ... latte addict
 10. 11.
  yer yüzündeki teleskoplarin yüksege kurulmasinin bir kac sebebi vardir.

  1. sehir isiklarindan uzak olmasi. bu sekilde kirli isik diye tabir edilen sehir isiklarinin teleskopa ulasmasi engellenir ve gökyüzündeki sönük isiklarin teleskopa ulasmasi saglanir.
  2. soguk hava sebebiyle nemin az olmasi ve yükseldikce hava moleküllerinin azalmasi. bu sekilde görüntünün daha iyi ve net elde edilmesi.

  avrupa güney yildiz gözlem evinin sirf bu sartlar el verisli oldugu icin şile´deki la silla´ya kurdugu teleskop ile hubble teleskopu kalitesinde resimler cektigi gibi. tabi bu erzurum´a kurulacak olan teleskop la silla´daki teleskop kadar kaliteli resimler cekebilir mi bilmiyorum ve neden palandöken yerine agri dagi tercih edilmedi bu da ayri bir tartisma konusu olabilir.

  not: bedrettin yazarimizin katkilariyla: palandöken türkiye´nin yüksekteki en düzlük bölgesine sahip olmasi sebebi agri dagi´ni eliyor.

  teleskopun büyüklügü de burada önemli rol oynar. insanliga ve bilime faydali bilgiler elde edebilen bir teleskop olmasini ümit ediyorum.

  türkiye siyasetine ve egitim sistemine bakinca pek gelecek vaad etmeyen bir ülkenin bu tür gelismeler de göstermesi ilginc geliyor. ne bileyim tarikatlara ve cemaatlere okullarda vaaz vermenin serbest birakilmasi konusuyla böyle gelismeler cakisinca insan bir silkelenip "noluyo lan?" diye bir soruyor.
  10 ... kultursuz dinazor