bugün

ses gelmediğinde malum kişinin sızdığının anlaşılmasına neden olan, bir çeşit şizofrenik kendi kendine konuşma eylemidir.
soruyu soranın yaşı ve cinsiyetine, uyuyanla uyumayıp soru soran arasındaki ilişkinin niteliğine tabi olarak, gercekleştirilip cevap alındığında ya da alınamadığında, uyumayıp soru soranı, pek çok değişik haleti ruhiyeye sürükleyebilen eylem! * * *
biraz saçma olmasına rağmen gerekli olabilen eylem. daha güzeli isim fısıldamak ya da düşük bir sesle ismi tekrar etmektir. yani kişiye göre muamele.

tabi, fısıltı seviyesine yakın bir sesle "canım, uyumadıysan burdayım..." ya da "geldim" demek en idealidir yatağa henüz girildiğinde uyuyan bir kedi varsa yanda. ders çalışmışsınızdır, bilgisayarınızı bozmuşunuzdur da uzak kalmışsınızdır bir kaç saat de olsa. o da hafifçe omzunu oynatır ve mrrlarsa hava aydınlanır, serin bir hava eser ruhlara.
kim o sorusuna ben diyen insan lardan hallice, "hah, geldiniz mi" diyen karşılayıcılardan beter bir ara formasyondadır bu cümleyi kuranlar. naif ve düz bir merak vardır aslında sorunun iç öbeğinde, çok da art niyet aranmaması lazım gelir. teyzelerin, büyükannelerin bize kıyamadığı o "aman da ne büyümüş", " açsan bişeyler ye çocuğum" gibi kriko cümlelerinin havada kalmışlığı vardır az biraz.

neyse ki muhattabının vereceği " hayır uyumuyordum, gözlerimi dinlendiriyordum" cevabı ile, tükenmeye yüz tutmuş iletişimi körükleme amacındaki soru sahibinin motivasyonunu arttırıcı bir etkisi de olabilmektedir. bu iyi bir şeydir mesela. insanları daha yakından tanımaya yarar.

ortası cevapsızlıktır. bir kaç kez kreşendosu artan tiyatral bir sunuyla tekrarlanmasına rağmen uyuduğundan şüphelenilen zattan cevap gelmiyorsa, iki seçenek kalıyordur geri. (1); ya gerçekten beyin, alfa ve beta dalgalarını rem pozisyonu altında sıraya koymakla uğraşıyordur, ya da aynı beyin göz kaslarına sıkı emirler gönderip uyuyor taklidi yaptırıyordur. *

korkulan senaryoda ise şüpheliden ; "evet uyuyorum" cevabını almak vardır ki, bu; akabinde yastığından doğrulttuğu kafasını 360 derece döndürerek " peki ya seeen?" diye ince bir sesle tıslayan, gözleri fosforlu yeşil, dişleri çamur sarı bir hilkat garibi * ile muhattapsınızdır demektir..ki o çok fena bişey, aman.

ama sebepsiz gerginlik yaratmaktan hoşlanan asabiyet sahibi bazı karakterlerin, uykuya yakın olunan o masum anlarda bile sazı elden bırakmayıp, günün son ayarı' nı hanenize ekleme çabasına denk geldiyse bu sorunuz, " evet uyuyorum, seninle de rüyamda konuşuyorum, uyur-geveze * yim ben" ayarını yeyip sütünüzü içtikten sonra siz de uyku moduna geçmelisinizdir.

ama yok yok, rahat olun, bu kadar karmaşık değil hiç bir şey, basit ; uyuyorsa cevap vermez, uyumuyorsa "yok" filan der işte.

uyuyan insanların alınlarında pembe-mor bir ışık yanana kadar evrimleşemediğimiz sürece sorulur bu sorular, tanıyorum ben onları, iyi çocuklardır, yapmazlar öyle şey.
-uyudun mu?lan heey şiiit sana soruyom la(bu arada elle uyuyan kişi dürtülür)
+uyuyodum..
en az uyumayan insana "- uyudun mu?" diye sormak kadar abestir.
içeri girip selam veren insana "geldin mi?" diye sormak gibidir. saçmadır, vazgeçilmezdir.
(bkz: susam sokağı)
(bkz: edi büdü)
en tuhaf yanı ise evet cevabını almaktır bu soru karşısında..
(bkz: uyuyan insana uyudun mu diye mesaj atmak)
- sevket abi uyuyormusun

+ ...

- abi sana dedim uyuyomusun yav.

+ ...

-adami deli etme uyuyomusun be !

+kalkarsam varya ... git lan surdan,allahin manyagi.
ev telefonundan aradigin birine "evde misin evladim" demek gibi birseydir.
https://m.youtube.com/watch?v=e3wuJeQFG-c#
umut fakirin ekmeği misali.
tek başına uyumaktan korkanların anlayabileceği bi mevzu.
inadına 'uyudum' cevabını vermekle devam eden eylem.
Sevgili ise durum farklıdır ama yorgunluğun üstüne sorulmamalı! Hayır ölmeyi bayılmak zannediyorsanız yorgun adama sorun bakalım!
Annemin, sormaktan bıkmadığı sorudur. Bir şey yaptıracaksa ikinciye sormasıyla uyandığım hadisedir.
Mantıksızliktan ziyade bir temennidir.
sormadan nasıl emin olunabilir ki?
Soran kisiyede hak verilmesi gerekir,uyuyormu uyumuyormu baska nasıl ogrenebilir mk.
Bide uyudunmu lan diye durtup uyandiranlar var tabi onlae ayri mk.
güncel Önemli Başlıklar