bugün

düzenli bir ilişki veya bir işiniz olmadığı sürece üzerinizden atamayacağınız süreklilik halini almış bir durumdur. uykuya dalmanız ızdırap şeklini alır uyuyunca da uyanmak bilmezsiniz.
beni ele gecirmis pislik bir döngü.

bir grip oldum hayatim degisti, allahsiz.
su an yasadigimdir. bi uyusam iki gun uyanamam ama bu da bi gercek.
Şuan uyuyamıyorum muhtemelen sabah da uyanmam mümkün olmayacak.
uyuyamazsınız çünkü kafanızı deli gibi kurcalayan huysuz düşünceleri bastıramazsınız, sabahı eder, her taraf aydınlanır da bir siz aydınlanamazsınız. sanki koca güneş bir seni es geçer, insanlar gibi.
uyursanız da, kalkamazsınız ya da kalkmak istemezsiniz aynı karanlıkta boğulmaktansa yarı ölü biçiminde zaman aksın gitsin istersiniz. en büyük uyuşturucu ve neşter bu hal sanırım.
birkaç saat ileri ya da geri alınması mümkün olmayan hadisedir, uyanınca bir garip kafa nahoşluğu da cabası. artık gözler daha fazla şişemeyene kadar uyanmaya direnme halleri.
dürüst olmak gerekirse işsiz adam eylemidir ve tekrardan dürüst olmak gerekirse ben de onlardan biriyim. olaya sen kime işsiz adam diyorsun mantığıyla bakma güzel kardeşim, bak anlatacağım sen de hak vereceksin.
gün içinde doğru düzgün bir uğraşın yoksa, günün büyük bölümü afedersin götün rahat ayakların havadaysa, fiziken seni yoran bir halt yoksa senin gece uykun gelmez. ee uyku gelmedi sen ne yaptın sabahın 5'inde yattın zıbardın iyi de güzel kardeşim 5 te yattıysan elbet 8 de uyanamazsın. ee ne oldu uyandın yine enteresan bir saatte gün yine standart gece yine uyku tutmaz al sana standarta bağladın işte. yakıştı mı sana. hadi bir an önce adam ol, işsiz adam olma.
bir süre boyunca, geceaşırı uyuyarak aştığım sorun. lakin yurt hayatında bu çok zor olduğu için bırakmak zorunda kaldım ve ciddi devamsızlık sorunlarıyla karşılaştım. muhtemelen bu sorundan muzdarip olan herkesin benzer problemleri olmuştur.

sorunun özü ise normal uyku fazına sahip insanların düşündüğü gibi sabahlara kadar pc başından kalkmamak, kitap okumak vs değil. tıpçılar buna gecikmiş uyku fazı sendromu* diyorlar. onlara göre sorun biyolojik saatin bozulmasıyla alakalı. bence sorun zihni boşaltamamakla alakalı.

ne kadar normal, yani erken, yatağa girdiğiniz; önceki sabah ne kadar erken kalktığınız, hatta uyumamanız bile önemli değil. o gün son yaptığınız iş, son okuduğunuz yazı, en sonki* muhabbetleriniz sizinle beraber yorganın altına girer ve nerede kaldıysanız bütün bunlara devam edersiniz. bazen de hayal kurarsınız. tabii zamanınız bol olunca bunlar oldukça zenginleşebiliyor. ülkemizde bu sorunun şizofreniyle karıştırılmasını da buna bağlıyorum.* sonra düşünce düşünceyi, hayal hayali açar ve -benim durumumda- bu, gece; daha doğrusu sabah, dörde beşe kadar sürer. işin tuhaf tarafı, benim durumumda, sabah kalkma problemi olmasa aslında sıkıntı yoktur. çünkü gece boyunca günü ve daha önceki anılarınızı, öğrendiklerinizi tekrar gözden geçirip diğer insanların atladıkları yerleri yakalayabilirsiniz; şeyler arasında görülmesi zor bağlantıları yakalayabilirsiniz. ayrıca gece uyumamanın insanı, insanlıktan uzaklaştıran bir yanı da vardır. bunu lidar* çok güzel anlatmış:

\"Normal bir insan yatağa gider ve tüm gece boyunca uyuyarak sonraki gün adeta yeni bir hikayeye başlar. ... Fakat uyumayan bir kimse için,gece yatmaya gittiği zamandan sabah uyanana değin bunların hepsi süreğendir, kesinti yoktur. ... Kabuslar, bir şekilde hiç kesintiye uğramadan devam eder ve sabah, neyin başlangıcı..? Hiçbir şeyin. Madem ki bir önceki geceden hiçbir farkı yoktur, yeni bir gün varolmamıştır. ... Herkes geleceğe doğru koşuştururken dışarıda kalmışsınızdır.Bu durum aylar ve yıllar boyunca uzadığında, şeyleri algılama biçiminizi, hayat anlayışınızı zoraki olarak değiştirir.\"

\" Bunların yanı sıra kendi kendinizle yalnız olma gerçeği de vardır. Herkesin uykuda olduğu bir geceyarısı tek uyanık olan sizsinizdir.. Ve ben, o anlarda insanlığın bir parçası olmaktan çıkıp, ayrı bir dünyada yaşarım..\" (bkz: http://lidar-kkyy.blogspo....tr/2010/11/insomnia.html)

velhasıl kelam uyumak isteyenlere *melatonini, benim gibi aynı uyku saatleriyle devam etmek isteyenlere ise:
1- gece 3 gibi yatıp 7-8 gibi kalkmak için yatmadan 1-2 saat kadar önce arcalion kullanabilirsiniz. aslında yatmadan kaç saat önce içeceğiniz size kalmış çünkü uykuyu geciktirebiliyor. bünyeye ve yorgunluk düzeyine göre değişir. ayrıca android kullanıcıları için "sleeptime" adlı bir alarm uygulaması var. ios için de illa ki benzeri bir şey vardır. yatakta hareket ettiğinizde yani uykunuz hafiflediğinde sizi uyandırıyor. işi garantiye almak için bir tane daha alarm kullanmakta yarar var yine de.

2- yada kafein gibi uyarıcılar ve modiodal benzeri ilaçlarla yazının başında bahsettiğim gibi "geceaşırı" uyku düzenine geçebilirsiniz. kafeini doğal olarak almanızı tavsiye ederim. kafein içeren ilaçlar hem zararlı hem de kafein direncini artırıyor.