bugün

Bir youtube kanalında mete yarar ın hikayesini anlattığı nefes filmi repliği.ewed
sen uyursan, sende ölürsün.
ölürsen uyuyamazsın versusu daha samimi.
ne karda ne askerde uyursan kesin ölecen diye bişey yok.

kesin ölüm hali sadece araç başında uzun yolda iken uyumaktir.
Nefes filminden efsane replik. Astsubayım, Uyursan ölürsün!!
Arada bir açıyorum tüylerim diken diken oluyor yemin ederim. Türk film tarihinin en iyi sahnelerinden birisidir şu sahne.
"Astsubayım ! uyursan ölürüsün" kısmında gerçekçiliğin dibine vuruyor adeta. Daha çok böyle film istiyoruz.
Benim için söylenmiş bir şey adeta. Uyudum, uyuduğum için ölecek miyim bugün anlayacağım.

Rabbim nolur bu şaşkın ve ahmak kuluna yardım et.
donmak üzereyken insanı çok tatlı bir uyku basar. bu, öyle tatlıdır ki, insan şöyle kafayı koyup mışıl mışıl uyumak ister, bu gariptir, ama böyledir.

tanım ; yukarıda bahsedilen uyuma hissinden dolayı yanınızdakilerin size söyleyeceği kelimeler bütünü. o tatlı mı tatlı uyku hissine yenilirsen, bir daha kesinlikle uyanmazsın. o olaya "ölümün anestezisi" diyorum ben. mışıl mışıl uyutup, sakin sakin öldürüyor.
Uyutulmak daha feci bir durumdur.
5 saat sonra finali varken sıçtın mavisini gören adamın azim lafıdır.
güzel bir vecize...
ama ben filmdeki anlamıyla değil mejazen daha anlamlı buldum bu cümleyi.
ayık ol, zihnini, algını, yüreğini dışarıya, başkalarına kapama ki yaşama fırsatı bul.
bazen geceleri nefessiz kalıp hır hır uyandığımda, kendi kendime söylediğim cümle.
http://www.youtube.com/watch?v=7Fma1nyTQMY
sınava son gece grup çalışması yaparken uyku bastıran elemana sen uyursan herkes ölür esprisini yaptığınız cümledir.
dida! sen uyursan gol yeriz.

(bkz: brezilya milliyetçiliği)
abuk türk yapımı film olan nefeste gecen kelimeler.
tüm sahne izlendiğinde tüyleri diken diken eden nefes filminin repliğidir.
tanımadığın kızın evine sevişme umuduyla gittiğinde karşılaşabileceğin en kötü durum. her an sikini kesip ağzına verebilir.

(#648341) hard candy
(bkz: elm sokağı kabusu)
blue lagoon.
son dönemde hemen nefes filmini çağrıştıran söz.
Milliyetçi duyguları kullanarak güzel halkımın * ordu sevdasını da kullanarak gişede paranın amuna goyacağının sinyalini veren filmden bi replik. Yıllardır uyuyoruz lan biz. uyanamadık hala.
(bkz: eğitilmezsen adam olamazsın)
karda kalan ve donmak üzere olan birisine söylenen sözdür.
vizyona yeni girecek olan ''nefes'' filminde insanı ürperten bir replik. komutan harbi komutan gibi ateşli ve heyecanlı söylüyor ki insanın asker olası, o aponun piçlerini öldüresi geliyor!