bugün

* insan oğlunun merak dürtüleri sonucu ortaya koyduğu davranıştır. özellikle türk sinemalarında sıkça karşılaşılan sahnelerden olup, kişinin kendisi hakkında düşünülen gerçekleri öğrenmesini sağlar.
ergenken girilen ailem beni sevmiyor tripleri de insanı bu aktiviteyi yapmaya iter. gariptir, enteresandır. öyle filmlerdeki gibi annenin başa gelip konuşması sahnesi de gerçekleşmez ayrıca. anne gelir, üst açılmış mı bakar, öper gider yani herhangi bir muhabbete dalmaz. gerçekte böyle, kandırıyorlar, inanmayın, kanmayın. yaptım, ordan biliyorum.

bir de otobüste dolmuşta yer vermemek için yapanları var. tasvip etmiyoruz ailecek tabi.
ahmet ümitin beyoğlu rapsodisi isimli kitabının baş kahramanının arkadasının sevişmesini izlemek için çektiği hain numara. swh
çocukların iş buyurulmasını engellemek için başvurduğu yegane yöntem.

- hasan, bana bi su get... anaa uyumuş lan bu.
özellikte otobüslerde, trenlerde yapılır.
küçüklükten kalma, annenin kapıyı usulca açıp içeriyi gözetlemesi, uyuduğunu görüp(sanıp) yanağa minik bir öpücük kondurduktan sonra üzerini örtüp çıkmasıyla son bulan müthiş yolculuğun başlangıç hareketi...
otobüste yer vermemek adına yapılan hadisedir. *
(bkz: aref in son gösterisinin odak merkezi)
küçükken, ailecek gittiğimiz akşam oturmalarının dönüşünde eve yaklaşırken uyuyor numarası yapardım... babam da her seferinde beni kucağında yatağıma kadar taşırdı! güzeldi be!
en zor taklit sanırım. çünkü ne yaptığını bilmediğin belki de tek an, uyku. taklit yapmaya çalışırken hep aklımdan geçer, "acaba uyurken gözlerimi kırpıyor muyum?". zaman uzarsa "sabit mi yatıyorum, sağa sola dönüyor muyum?" ve cevap evet olacaksa "ne sıklıkla?". sırf bu yüzden uyurken kendimi kameraya çekip, detayları öğrenmek istemişimdir. bir gün yapacağım!
uyumadığı halde etrafında bulunan kişi ya da kişilere uyuduğu izlenimi verecek şekilde görüntü sergilemek.
istemdışı da olsa kirpiklerin oynamasıyla sonuçlanacaktır.
gerektiğinde istedigim kadar yapabilecegimi anladıgım numaradır.. vaktinde 1 saat yapmıstım.. numara yaptıgımı bilenler bile uyudugumu sanmıstı.. o kadar inandırıcıydım..
Otobüs veya tramvayda denenmesi sonucu uyuyakalınmış ve inilecek durak 3 durak kadar geçilmiştir. Tavsiye olunmaz.
dolmuşta yer vermemek için yapılır genelde.
uzmanlık alanım diyebileceğim az şeylerden biri.
(bkz: timsaha yatmak).
sevgilinin, uyurken onu seyrettiğini anlamasın diye yapılan anlık, masum eylem.
dolmuşta yer vermemek için yaptığım eylem.

(bkz: uyuyormuş gibi yapın gider beyler)
eğer bir halk uyuyorsa onu uyandırmak kolaydır. uyandırırsın olur biter! eğer uyuyor gibi yapıyorsa, uyandırmak imkansızdır. ne kadar dürtsen faydasız.
*
annenizin isminizi söyleyiş tarzından sizden ne isteyeceğinizi anladığınız anda yapacağınız harekettir.
kimilerinin gülmekten yapamadığı eylem. *
çocukken ablayla yapalan kıkırdaşmalar sonrası annenin ayak sesinin duyulmasıyla başlar ilk. Daha sonra okul döneminde yaptığın bir yaramazlıktan az zararla kurtulmak mantığıyla sık sık tekrarlanır. daha daha sonra üniv memleket yollarında konuşkan teyzelerin yanında başvurulan kurtarıcı yöntemdir.ev arkadaşın kahvaltı hazırlarken ekmek almaya gitmemek için de belirli aralıklarla tekrarlanır. çoğu zaman her yaş için kurtacıdır
nefes alış şeklinden kolayca anlaşılabilecek olan durumdur.
sürekli uyuyan insanlar kolayca yapabilir. bünye kendini uykuya göre hazırladığı için zaten ha ayakta uyursun ha uyuyormuş gibi yaparken uyuya kalırsın. o değilde uykum var çok çok çok.
bazen taklit yapayım derken gerçek den uyumana neden olan şeydir.