bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    insanlığın geçmişten günümüze kadar neleri nasıl yaşadığını anlatan server tanilli kitabıdır.
    aynı zamanda kültür ve medeniyet tarihini de kapsayan tarihtir.

server tanilli bu kitabında devrimlerin hep aşağıdan yukarı olacağını anlatır ama bu kadar pahalı kitapları aşağıdakiler nasıl alacak işte orası meçhul.
    1 ... darwen
  2. 2.
    yeditepe üniversitesinde okuyan her öğrencinin* almak zorunda olduğu 2 kredilik ders.

(bkz: humanities)

edit: ders 3 krediymiş.teşekkürler hidrojen.ben de diyorum niye geçemiyorum bu dersten...

(bkz: sözlükteki şuursuz yazarlar)
    (bkz: hosgeldin cadisi)
    1 ... hosgeldin cadisi
  3. 3.
    alkım'da oldukça ucuza satılan, 'aşağıdaki' arkadaşların da gidip rahatlıkla alabileceği kitap.
    -1 ... pafküf
  4. 4.
    server tanilli'nin her konuyu emperyalizme ve kapitalizme dayandırdığı fakat objektif olarak okunduğunda bilgi yüklü olan kitap.
    ... heyyavrumhey
  5. 5.
    elifff arkadaşımın da belirttiği gibi alkımdan ucuza alınabilecek kitap. nedir bu ucuz? 10ytl. hatta 9ytl75yakari. hadi bakem koşalım alalım.

edit: vay anasını ytl vardı bir zaman. çok garip geldi şimdi!
    1 ... sally
  6. 6.
    server tanilli'nin birçok tartışmalara vesile olmuş kitabı. 22. baskısı alkım yayınları'nda çıktı. kitap 1972-1975 yılları arasında yazılmış. 11. baskı için önsözde şunları kaleme almış server tanilli:

"uygarlık tarihi'nin 5. baskısı, 1981 yılının sonbaharında çıkmıştı. arkasından bir yenisi, çok istendiği halde gerçekleşemedi. nedeni şu idi: 12 eylül rejimi, faşist çehresini, ilerici, demokrat ve devrimci kurum ve yayınlara karşı kesin olarak belirtmeye kalktığında, bu kitabı da ihmal etmedi. milli güvenlik konseyi'nin onu -hem ad da vererek- yasaklamasının ardından, türkiye'de üniversitelerin başına bela olan, o sıralarda düpedüz faşizmin uşaklığına soyunmuş olan yök yöneticileri, kitabın üniversite öğrencilerine -okutulmak şöyle dursun- tavsiye bile edilemeyeceğine ilişkin bir karar verdi. dahası, 1978 yılında mahkeme kararı ile aklanmış eser hakkında yeniden dava açıldı ve ne hikmetse, uzun yıllar bir türlü sonuçlanamadı. özetle, kitap bir yasak çemberi içine alındı ve okuyucularından koparıldı."
    2 ... vernon sullivan
  7. 7.
    ankara iletisim fakultesinde aksu bora'nin verdigi cok kalabalik oldugu icin kaos halinde gecen ancak vizesi odevli ve acaip zevkli ders, ancak ve ancak bi kitabi var ki akillara zarar
    (bkz: keske her hoca aksu bora yi ornek alsa)
    ... dmjoes
  8. 8.
    --spoiler--
    bu kitap 1972-1975 yıllarında yazıldı. amacı da, liselerden üniversite ya da yüksekokullara gelen öğrencilerin 'kültür açığı'nı gidermekti.

gerçekten, böyle bir sorun vardı. liseler, gençlere -hemen hemen- hiçbir şey vermiyordu. tarih, felsefe, sosyoloji, edebiyat ve sanat gibi kültürün temel konularında, öğrencilerin kafalarına yalan yanlış, abuk sabuk, ipe-sapa gelmez birtakım şeyler tıkıştırılıyordu. ne gerçekçi ve bilimsel bir yaklaşım, ne de bir bütün olarak kucaklayış kültürü. bir bölük-pörçüklük, bir derme-çatmalık, bir keşmekeş kısacası.

niçin böyleydi bu?

çünkü, türkiye'de egemen sınıflar, özellikle 50'li yıllarla beraber, gençlerin uyanmasını istemiyorlardı. öyle olduğu için de, daha liseden başlayarak, gözlerinin önüne bir 'duman perdesi' çekip, içinde yaşadıkları çağa ve topluma yabancılaştırıyorlardı onları. yaman bir oyundu oynadıkları ve doğrusu maharetle oynuyorlardı. üniversite ya da yüksekokullara bu durumda gelen gençler de, oralarda izleyeceklerini gerektiği gibi izleyemiyor, öğreticilerle aralarında bir 'kültürel diyalog' kurulamıyor, bir 'kör döğüşü'dür gidiyordu özetle.
    --spoiler--

diye açıklıyor bu kitabı yazma sebebini server tanilli. 'ne yapmak gerekiyordu?' diye devam ediyor önsözünde, anlatıyor çözümlerini bir bir. mutlaka okunması gereken kitaplardan, satır aralarıyla beraber.
    1 ... steril mikrop
  9. 9.
    yeditepe üniversitesi'nin birinci sınıf kabusu. aldığınız not hocasına göre değişir. aşağı yukarı 90 section'dan bazılarında en yüksek not cc iken bazılarında bb'den aşağı not olmaz.

3 yıl önce aldığımda yine hoca sebebiyle düşük bir not almıştım ve an itibariyle tekrar alıyorum bu dersi. aslında bildiğimiz, genel kültürü olan herkesin yapabileceği bir ders iken öğretmen farkı sebebiyle elinizde patlayabilir.

bir de 3 yıl önce hayvan gibi bir kitabı vardı bu dersin. hiç unutmam o zaman enayilik edip orjinal almıştım. 10 kg çekerdi kendileri. şimdi hocalar derste not tutturuyor ya da okul sitesinden ders notları veriliyor. zamanında boşuna masrafa girmişiz. gerçi kitabı olmayanı hocalar sınıfa almıyordu falan. karmaşık bir zamandı.

kısacası bu dersi alacak arkadaşlar sözlükten yahut okuldan birilerine danışıp hangi hoca iyidir diye öğrensinler. ders seçiminde de "aa hangi hoca hangi sectiona giriyor belli diil naaapçaam beeeen?" diye sormaya gerek yoktur. e-dönüşüm'ün ders programları bölümünü açınız. uygun öğretim elemanını seçiniz. mağdur olmayınız.
    4 ... avedis
  10. 10.
    sosyal bilimler dersidir. homo habilis'tan girişilir, nerede biter muammadır. temel olarak zevklidir.
    ... sanzelize canavari

alakalı başlıklar