1. 1.
  uuser'ın algı, çaba ve istek düzeyine göre farklı boyutlarda yaşanabilecek olan süreçtir. bu öğrenim sürecinin süresi, uuser'ın öğrenime istekli olmasıyla doğru orantılı olarak kısalacaktır.

  bu öğrenim sürecinde, üzerinde durulması gereken en önemli detay, yeni uuser olmuş bünyenin, sözlüğü entry'ye boğmadan önce mevcut entry'leri incelemesi ve formatı bu yolla keşfetmesi gerektiğidir. ancak, sadece sözlük formatı'ndaki çerçevesi kesin çizgilerle belirlenmiş kuralların yanında, başlık açma adabı, seviyenin korunması * gibi unsurlar da çok büyük önem taşımaktadır.

  nihayetinde, bünyeyi çok da kasmamak lazımdır. zira; formatı öğrenmek isteyen, eninde sonunda öğrenecek ve bir parçası olacaktır bu güzel oluşumun.
  2 ... insomniac
 2. 2.
  okuyarak ve yazarak; moderatörlerden ve yazarlardan özel uyarı mesajı gelerek; çaylak olarak ve en sonunda ben şu formatı bir okuyayım diyerek atlattığın süreç.
  1 ... kacak kelebek
 3. 3.
  yazar olduktan sonra önemi olmayan süreç. lütfen gece 4-7 arası sözlüge girin bir ögrenin. sanıyorsam burada gece ve sabah kontrol yapabilecek amarigalı bir moderatör de yok. o zamanlarda bu süreçten geçmemiş gene de yazar olmuş bir sürü arkadaşın sozlukte anarşi hüküm sürüyormuş gibi oradan oraya nasıl zıpladığını iyi görebilirsiniz..

  bunun dışında format ögrenilmez formatla doğulur.. kenan da doğulur..
  -1 ... balon
 4. 4.
  kısa sanılan, uzun bir süreçtir. sözlük kuralları öğrenilir, kısa sürede kavranır ama formatı sindirmek, hem formata uygun, hem tadı olan entryler girmek ciddi bir zaman alır. hiçbir yazar, ilk entrylerini beğenmez. buradan da bellidir ki, sözlük yazarlığında pişmek, pek de kolay değildir.
  1 ... sandalye
 5. 5.
  sözlük formatı okunursa gereksiz yere uzamayacak süreçtir.

  (bkz: sözlük formatı)

  ayrıca anlaşılmayan konular için başvurulabilecek bir "sık sorulan sorular" bölümü de mevcut idir.

  (bkz: uludağ sözlük ile ilgili sık sorulan sorular)
  1 ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
 6. 6.
  zaman alandır. format tam olarak yazarken de çaylakken de fazla idrak edilmez yavaş yavaş yazdıkça öğrenilir, çoğu kez de entry silinerek öğretilir.
  1 ... buggy