1. .
  karakter sınırlamasına uğrayan esas başlık: türk sinemasında ve televizyonlarındaki usta aşçıların bıyıklı ve şişman olma ritüeli.

  şöyleki efendim nedendir bilinmez sinemamızda* yıllar yılı aşçı rolündeki insanlar öncelikle şişman, opsiyonel olarakta bıyıklı oluyor. hayır insanın merakı gark ediyo, şişman olunca daha mı iyi yemek yapıyor bu insanlar ? yoksa şişmanların yemek yapma konusunda doğuştan gelen ve bizim bilmediğimiz özel bir yetisi mi var ?
  sinemamızda yıllar yılı bilinçaltımıza empoze edildi bu durum ve halen daha günümüzdeki dizi ve filmlerde aynı durum devamlılığını sürdürüyor.
  bizim işyerinin yemek işleri eurest sofra firmasınca hallediliyor. dikkat ettim bir tane göze şişman gelecek personeli yok, dal gibi çoğunluğu. keza askerde de sodexho firması bizim yemekleri yapıyordu. onlarda da şişman birisi yoktu.
  yani nedir bu ? bilinçaltımıza verilmek istenilen gizli bir mesaj mı var acaba ?

  ha bu tespitten kimse yanlış bi anlam çıkarmasın. günümüzde şişman olup iyi yemek yapan aşçılar mutlak vardır onları tenzih ederim.

  iş bu başlığın tetikleyicisi son maximum kart reklamındaki aşçı tiplemesinin de şişman olmasıydı.
  3 ... whereismywings
 2. .
  "kelin ilacı olsa, başına sürerdi" demesinler tadında, besili karakterlerin seçilmesi sonucu, süre gelmiş ritüel. dikkat ederseniz hollywood dizilerinde yok bu olay.
  (bkz: kitchen confidental)
  (bkz: the sopranos)
  1 ... sacriter