1. 1.
  ibrahim tatlises, gecenlerde oxford mezunu bir ablayla guneri civaoglunun programina katilmistir. ayni cumleyi sarfetmistir. nedendir bilinmez oxfordlu kiza avrupadan aldigi ayakkabilarini gosterme cabasina da girmistir.
  3 ... painkiller
 2. 2.
  kendi içinde haklı tarafları da olan sözdür. Ama içine girince bunun bir kısırdöngü olduğu görülmektedir. devlet veya özel sektör doğuya yatırım yapmamaktadır, dolayısıyla oradaki hayat seviyesi gelişememektedir. cehaleti doğuran bu durum yine batıdaki kesimin bu kısm kambur olarak görmesine yol açtığı gibi özel sektörü yatırım yapabilmesi konusunda tedirgin etmektedir. bu böyle sürmektedir. ortalığı karıştıran provakatörler dışında herkes kendince haklıdır ama bazı insanlar doğunun gelişmesini özellikle istememektedir.
  (bkz: iki ucu boklu degnek)
  ayrıca bu sözün hiç ölmeyeceğini düşünmekteyimdir.
  2 ... delikanlımühendis
 3. 3.
  ünlü türkücümüz ibrahim tatlıses in sarf etmiş olduğu ünlü söz
  3 ... kısmetsiz
 4. 4.
  geçmişte benzerlerinin (bkz: petrol vardı da biz mi içtik) sıkça sarf edilmiş olması dolayısıyla milletçek kanımızda varolan işin kolayına kaçma içgüdüsünün canlı betimlemesi.
  3 ... sıçtırtma lamasına
 5. 5.
  oxford benzetmesini nasıl yaptığına nedense hala şaşırdığım, bu yüzden urfa'da olsa kesin durmaz okurdu diye düşündüğüm insanın söylemiş olduğu söz.
  2 ... cikarinbeniburdan
 6. 6.
  okursa ancak oxford da okuyabileceğini daha aşağısının kurtarmayacağını düşünen ve urfada oxford olmadığı için tepki olarak ilkokula da gitmemiş olan ünlü isot sesli insanın söylemi.
  4 ... commodore64
 7. 7.
  oxford yoktu okuyamadın onu anladık da. 1985 yıllarında dahi hakkında yalanlayamadığın türkçe okuyup yazmayı bilmiyor iddiaları vardı. okuma yazmayı da mı oxford da öğretiyorlar?
  3 ... palta
 8. 8.
  bir tür savunma mekanizması.
  ... morfin
 9. 9.
  "almanya' nın nasıl hitler' i varsa bizim de Atatürk' ümüz var " diyen adamdan beklenebilecek tarzda bir açıklamadır.
  7 ... fth
 10. 10.
  ibrahim tatlısesin cehaletini perdeleme hedesi.
  1 ... karpuzkabugu