bugün

Türk dili okurken hoca tüm sınıfa kızıp bütte “Türk dili hangi dil ailesine mensuptur?” Diye sormuştu. Sınıfın yarısı “Ural” veya “Altay” demişti.
Türkçe, Moğolca, tunguzca, Korece ve Japonca'nın içinde bulunduğu dil ailesi. Dünyanın en eski dil ailelerinden birisidir.
görsel
görsel
görsel
görsel
Yanlış anlaşılmasın bok atmıyorum direk teoriye de

Izole olan japonca ve korece nasıl altay oluyor

Japonca-korece altay dillerine benziyor demek farklı direk altay dili demek çok farklı

Ve tabi hint-avrupa dillerine göre daha çok benzeyen diller.
üzerinde çokça tartışmalar dönen dil ailesidir.
öncelikle uzun zamandır ural ve altay dil aileleri bir arada anılmıyor. bunun sebebini bilmiyorum. gramer olarak ne kadar benzediğimizi bilmesem de macaristan'da bir süre yaşamış bir arkadaşım macarca ve türkçenin çok ortak kelimesi olduğunu söylemişti.

ikincisi ise korece ve japonca genelde bu gruba konmuyor. izole diller olarak kabul ediliyorlar. bunun sebebini daha da anlayamıyorum. çünkü türkçe ve japonca arasında benzer ve aynı kelimeler çok az olsalar da (yine de varlar) gramer olarak çok benzerler. kaldı ki japonlar ve koreliler'in birbirlerinden ayrılma tarihleri bilimadamları tarafından biliniyor ve bu bildiğim kadarıyla çok uzun bir zaman da değil. hala korece, japonca ve diğer Türkçe&moğolca gibi dillerin farklı gruplara konmasına anlam veremiyorum.

muhtemelen bunun siyasi sebepleri var.
yine de tüm bu ülkelerde de bu dillerin arasında pek çok benzerlik olduğu biliniyor. macarlar vs. bu konuda bizden daha bilinçli.
Artık(artık dediysem 1960 lardan beri) bağlantısı olmadığı kabul edilen iki dil ailesi.
Eğitici bir harita: görsel
boş beleş ailedir.
gerçekten mantıksız olduğu için mi yoksa iplenmediği için mi reddedildiğini merak ettiğim dil ailesi. anlamıyorum isveççe ve hintçenin aynı dil ailesinden geldiğini kabul eden bir insan neden fince ve türkçenin aynı dil ailesinden geldiğini kabul etmez ki?
Bazı diller birbirine yapı bakımından benziyor diye o dili konuşan halklar akraba olmuyor

Mesela habeşler ve araplar Sami dillerini konuşurlar ama habeşler zenci Araplar esmer dır

Afganlar ve ingilizler de aynı dil ailesinden dilleri konuşur fakat bunlar da köken itibari ile oldukça farklıdır

Türk ve moğol da Altay dilleri konuşur ama türkler beyaz moğol sarı ırk

Dil yapıları o toplulukların akraba olduğunu göstermiyor ayrıca artık ural dilleri farklı altay dilleri farklı kollarda inceleniyor.
Ural-Altay dil ailesi vardır ve akrabalıkları isbat olunmuşdur. Bknz : professör Matthias Alexander Castren (fin ve turancı dilci alim)
küçükken bunları 4 kişilik bi çekirdek aile sanırdım. Takım elbiseli baba vardı ve hergün yeni dil buluyordu.
Koreli bir arkadaşın çok kolay türkçe öğrenmesi ve telaffuz edebilmesi üzerine kendisine söylediğim ve ilk kez duymasını sağladığım dil ailesi.
artık böyle bir dil ailesi yoktur. Altay ile Ural dil aileleri birbirinden ayrılmıştır.
dil aileleri içinde birbirlerine bağı en kopuk olan diller bütünü.

türk dilleri altay dillerinden çok ural dillerine yakındır ayrıca. altay dili olmasınin etimolojik ve dilbilimsel herhangi bir izahı yoktur.
türkçenin de içinde bulundığu dil ailesi.
Ural altay dil ailesi iki koldan oluşmaktadır.
Hin Ugor Kolu:Fince,Ugorca,Permce,Macarca
Samoyed Kolu:Samoyed

ALTAY KOLU:Türkçe,japonca,Korece,Moğolca,Mançu-Tunguzca.
Bu diller köken bakımından ziyade, çogunlukla yapı bakımından birbirlerinize benzerlik gösterirler.
Bu benzerlikler;
Her iki kolunda eklemeli birer dil olması.Birer ünlü uyumuna sahip olmaları, sesbilgisi, sözcük türetme yolları ve cümle yapıları bakımından yakınlıklar taşırlar.
(bkz: ural altay dilleri)
(bkz: aramaya inanmak)
tömer de türkçe öğrenen güney koreli bir öğrenciye, türkçe nasıl zor mu diye sorulmuştur. zor ama öğreniyoruz cevabı alınmıştır.
-peki ya sizin diliniz nasıl?
*türkçe ile benziyor. aynı dil ailesinden
bir dil ailesi'dir. Bu ailenin Altay kolu Türkçe, Moğolca, Tunguzca'dır.
Macarca ve Fince ise bu ailenin Ural kolundandır.
Bazı dilbilimciler Korece ile Japonca'yı da bu aileye dahil etmişlerdir.

Bu dil ailesinde konuşucu sayısı en fazla olan Türkçe'dir.
Türkçe'yi 300-350 milyon kişi dolayında insan konuşmaktadır.