1. 1.
    Unutulmayan film replikleri gibi kapsamlı bir başlıkdan sıyrılmış, yalnızca Türk sinemasına yönelmiş başlıktır.

- - - - - - - - - - - -

''Adamın görevi gizliymiş. -Ulan Seyyit adam p***venk mi? -Ulan gizli diyom. Bu devirde gizli p***venk mi kaldı?'' Kapıcılar Kralı

- - - - - - - - - - - -

'' -Ne kadar bizim albayın borcu ? -500 lira. -Sen onu 575 lira 350 kuruş yap düz hesap olsun.'' Kapıcılar Kralı

- - - - - - - - - - - -

''-Ferit oğlum, ne yaptın sen ? -Sevdim hocam!'' Hababam Sınıfı

- - - - - - - - - - - -

-Götürsene beni de Çanakkale'ye
    -Çanakkale'den geçmiyoruz baba, geçmiyoruz.
    -Çanakkale geçilmez zaten oğlum.

Hokkabaz * *
    2 -1 ... firstman
  2. 2.
    (bkz: Atıl kurt)
    (bkz: Ben Terken) * *
    2 ... ohne dich sterbe ich
  3. 3.
    Baygın bir insan(genellikle kadın)la başlar. meraklı bakışı oynamaya çalışan topluluğun arasından beklenen oyuncu ve genel repliği gelir.
    ÇEKiLiN! BEN DOKTORUM...
    ... mamed
  4. 4.
    _senin anan bir melekti yavrum!
    _anne..annecim!! (Hülya Koçyüğüt filmleri)

_Hücuma kalkmaya çalışan ordunun borazanı)
    --Ramazaaaan!
    --Ne?
    --Ne çalim?
    --Oynak bişey çal.
    ... perikz
  5. 5.
    evinin kadını çocuklarının anası olcaksın

kadirizm.
    ... telzimba
  6. 6.
    "aşk kalbimi yakan bir volkan gibidir
    en sevdiğim tatlı kazandabidir." tosun paşa
    1 ... kibircik
  7. 7.
    anlaşılan altınlar 4de bölünecek.
    1 ... kayacan38
  8. 8.
    60'lı yılların vahi öz filmleri, bu anlamda birer şaheserdirler. diyaloglarda o denli içten ifadeler vardır ve o denli doğaldırlar ki aynı repliği 10 kez üst-üste izleseniz her seferinde ayrı bir tat alırsınız.

- neden getirdiniz beni buraya?
    - bak! delikanlı, gülsüm'ün peşini bırakacaksın!
    - fakat ben onu büyük bir aşkla sevmekteyim.
    - hadi ordan teres! seni tetkik ettirdim. zengin dullara jigololuk yapmakta, kazandığın kirli paralar ile bu pavyon senin-o pavyon benim, kumarhaneler-meyhaneler, nerede akşam-orada sabah, süfli bir hayat sürmektesin, bilmiyor muyum zannediyorsun?
    - öyleydi evet! gülsüm'ü tanımadan önce öyleydi lakin, tanıdıktan sonra maksatsız hayatımın seyri değişti. kendime çeki-düzen verdim. sizi temin ederim kızınızı mutlu edeceğim.
    - ulan çulsuz! baksana sen benim gözlerime! kızını çakallara yem edecek baba gözü var mı bende? al şu masada duran çantayı da kaybol hadi! bir daha gözüm görmesin seni.
    - satılık değil benim aşkım! lütfedip bana imkan verseniz, bunu size ispatlayacağım.
    - bak! "demedi" deme. seni bir daha gülsüm'ün etrafında dolanırken görürsem kırarım bacaklarını! şimdi yıkıl karşımdan, mel'un.
    ... liberalisticcommunist
  9. 9.
    +Evet arkadaşlar Zahire'nin Cumhurbaşkanı kimdir?
    - Ne bakıyosunuz lan Zahire'nin Cumhurbaşkanı ben miyim

Hababam Sınıfı
    2 ... hadhell
  10. 10.
    seni seviyorum de!
    - hayır!
    - seni seviyorum deee!
    - hayırrr!
    - seni seviyorumm deeee!
    - seni seviyorum
    - yalaannn! yalannn söylüyorsunn!!
    -2 ... kirazcicekleri