1. 1.
  ünlü yönetmenlerin çok beğenilen ilk filmleridir.
  --emeğe saygı--
  Birçoğu sinema tarihine adını yazdırmış yönetmenler ve bunu ilk filmleriyle yaptılar.

  Online Film Critics Society sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi "ilk filmlerini" seçti. Birinci sırada en iyiler listesinde hep adını görmeye alıştığımız hala yüzyılın en iyi filmleri listelerinde üst sıralarda yer alan Yurttaş Kane var.
  10. 12 Angry Man
  12 Angry Man / 12 Kızgın Adam. 1957 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Sidney Lumet oturuyor. Başrollerinde ise Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam, Ed Begley oynuyor.
  9. The 400 Blows
  1959 yapımı The 400 Blows / 400 Darbe filminin yönetmen koltuğunda Fransız sinemasının en önemli isimlerinden biri oturuyor; François Truffaut.

  Filmin konusu ise şöyle; Dokuz buçuk yaşındaki Antoine ceza olarak aldığı ödevi yapamaz ve ertesi gün okula gitmekten korkar. Arkadaşı René ile birlikte okulu kırıp haytalık yaparlar. Antoine, öğleden sonra sokakta annesini başka bir erkeğin kollarında görür ve alt üst olur. Okula dönünce içinde bulunduğu ruh halini etkisiyle mazeret olarak annesinin öldüğünü iddia eder. Bu gerçeğin ortaya çıkması üzerine küçük çocuk için işler iyice sarpa sarar. 400 Darbe aynı zamanda Fransızca'da 'okul kırmak' anlamında da kullanılan bir kelime.
  8. Blood Simple
  Blood Simple Joel ve Ethan Coen kardeşlerin ilk filmi. 1985 yapımı film karısı tarafından aldatılan bir adamın karısı ve sevgilisi için kiralık katil tutuşunun hikayesini anlatıyor.
  7.The Night of The Hunter
  Yönetmenliğini Charles Laughton'un yaptığı; başrollerinde Robert Mitchum, Shelley Winters ve Lillian Gish'in yer aldığı 1955, yapımı bir filmdir. Film Davis Grubb'in romanından James Agee ve Charles Laughton tarafından uyarlanarak sinemaya aktarılmıştır.
  6. Reservoir Dogs

  işte gerçekten kült olmuş filmlerden bir tanesi daha. Reservoir Dogs yani Rezervuar Köpekleri. Yönetmen koltuğunda usta Quentin Tarantino oturuyor.

  1992 yapımı filmin senaryosu da yine Quentin Tarantino ve Roger Avary'e ait.
  5. Breathless

  Fransız yeni dalga akımının açılışını yapan filmlerden bir tanesi; Breathless. 1960 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Jean-Luc Godard oturuyor. Başrollerde ise Jean-Paul Belmondo ve Jean Seberg oynuyor.
  4. The Maltese Falcon

  The Maltese Falcon yani Malta Şahini John Huston'ın Dashiell Hammett'ın aynı adlı romanından uyarladığı ve yönettiği 1941 yapımı film.

  Filmin başrollerinde yakışıklı oyuncu Humphrey Bogart ve Mary Astor var.
  3. Night of the Living Dead

  George A. Romero'nun yönetmenliğini yaptığı film 1968 yapımı Amerikan bağımsız sinemasının siyah beyaz çekilen örneklerinden biri. Film zombi filmlerinin şahı olarak tanımlanmaktadır.
  2. Eraserhead

  Eraserhead, kafa karıştırıcı filmlerin ustası David Lynch'in ilk uzun metrajlı filmidir.

  1977 yapımı filmin başrollerinde ise Jack Nance, Charlotte Stewart, Jeanne Bates oynuyor
  1. Citizen Kane

  işte listenin en iyi ilk filmi ve aynı zamanda tüm zamanların da en iyi filmlerinden biri; Citizen Kane yani Yurttaş Kane. Uzun yıllar her ankette gelmiş geçmiş en iyi film seçilen Yurttaş Kane aynı zamanda yönetmeni Orson Welles'in de ilk filmi. 1941 yapımı filmin başrollerinde de Orson Welles ile Nat King Cole oynuyor.
  --alıntı--
  Kaynak: http://fotoanaliz.hurriye...459&p=10&rid=4369
  -1 ... okundugu gibi