bugün

Bands of brother'ı 5le çarpar, 2 çıkartır, karesini alır. Öyle de güzel dizidir. Savaş filmi, dizileri sevenlere tavsiye edilir.
Almanların nazi damgası yememek için 2. Dünya savaşında yaşadıkları acıları tam net anlatamadığı film.

Tüm dünya, Amerikan film endüstrisi üretimi filmlerde almanları duygusuz robotik yalnızca öldürmeye programlı canlılar olarak tanıdı. Ancak gerçek tam anlamıyla böyle değildi tabi ki; savaşın sonunda Almanya bir uçtan bir uca vahşi bir intikam hırsıyla bombalanırken, hatta nazi partisinin en düşük oyları aldığı ve silah fabrikalarından yoksun hiçbir stratejik önemi olmayan bremen, dresden, Münster gibi apolitik şehirlerde yaklaşık yarım milyon alman halkı ingiliz bombaları altında can verdi. Ancak Almanya savaş suçlusu olduğu gerçeğiyle bu insanların trajedisini hiçbir platformda dünyaya anlatamadı. Çünkü Bugün dahi bir almanın bir Amerikalıya veya ingiliz’e sen savaş suçlususun demesi dolaylı yönden ben naziyim demesiyle eşdeğer olduğundan geçmişe sünger çekilmiş oldu.
Genel olarak Siyasi tarih dediğimiz alan daha özelde askeri ve diplomatik tarihi kapsıyor olsa da bunların ortak özelliği büyük adamlar’ın tarihi olmasıdır. ingilizce’de great man history denir. Tarih yazımının nispeten demokratikleşmesine kadar bu akademik tarihçilikte başat eğilim olmuştur. Tarih deyince bu büyük adamların öznelliği üzerinden yapılan tarih kurgulaması tarihin bütününü ele almaktan uzak. O yüzden tarihçiler aşağıdan tarih (history from below) denen metodik yaklaşımı geliştirdiler. Buna göre, tarihsel bir momentte son derece sıradan olanın, gündelik yaşamın içinden olanın, elit dışı tabakaların öznelliği üzerine kurgulanan anlatılar 1970’lere doğru tarih yazımında en yaygın yöntem oldu. Bu dizi de bu bakımdan anlamlı. 4 arkadaşın hikayesi üzerinden savaşın daha aşağılardaki yansımaları ele alınıyor. Son derece sıradan Bir hikaye ve ilişkiler içermesine rağmen, dizi hitler’in ya da stalin’in, ne bileyim, chamberlain’ın yatıştırma politikasını içeren olası bir hikayeye göre daha hayatın içinden olarak daha fazla duygusal özdeşlik kurmamıza olanak sağlıyor. Bu dizinin sırrı budur. Artık gerçekten sıkıldık. Her sene Tek tip nazi subaylarının etrafında dönen holocaust prodüksiyonları yeni şeyler anlatmaktan uzak.
savaşın yıkıcılığını çok iyi anlatıyor. benim de çok beğendiğim mini dizi.
görsel

Der krieg wird nur das schlechteste in uns zum vorschein bringen!

Savaş yalnızca içimizdeki kötülükleri ortaya çıkaracak!
benim en etkilendiğim dizilerden biri bu. bi kaç tane öyle güzel işlenmiş sahne var ki insanı tam can evinden vuruyor. en çarpıcılarından biri ise ana karakterin gelen bi emre feryat ettiği sahne. kendi takımını korumak adına verdiği mücadele. askerlerin o bitap halleriyle içilen sigaralar. aniden baskın haberi ile savaşın o acımasız hengamesinde bi tutam huzurlarını terkedişleri inanılmaz işlenmiş. ben kesinlikle izlenmesini tavsiye ederim.

bu hayatta başkaları adına karar vermek zorunda kalan insanlar bu diziyi izlerken teğmen wilhelm'in üstündeki baskıyı; ölüm kalım çizgisinde yürüttüğü takımını hissederek izlemeleriyle, muhtemelen bu kıskacın içinde dizi sonuna kadar hapsolacaklar.

ha bir de iki kardeşin savaşın ortasında doğum günü kutladıkları bi sahne var ki muhteşem.

bahsettiğim isyan ise şöyle.

''koca sicilya'yı bırakıp kaçtılar, askerlerimi bi sokak uğruna feda edecekler.''

görsel
alman yapımı dizidir. böyle bir mükemmel diziyi şu an izlemiş ve bitirmiş olmak cidden üzdü. tek kelime ile mükemmel bir dizi.
izleyip izleyebileceğiniz en kaliteli 2. dünya savaşı dizilerindendir. almanların gözünden mükemmel bir objektif bakış açısıyla yapılmıştır.
sadece ilk bölümünü bir yazarın tavsiyesi ile izledim ilk bölümü gayet mükemmeldi diğerleri için boş bir zaman aranmaktadır.
3 bölümünü de bugün arka arkaya izleyerek bağlanmış olduğumu ve doyamadığımı fark ettim, saçma türk dizilerine kahramanlık propagandası yapan holywood çakması filmlere bakan biri değilim, hatta bugüne kadar hayatımda bir film bir dizi bitirdim, filmin ismi cengizhan dizinin ismi unsere mütter, unsere vatter oldu.

şimdi diğer arkadaşlar gibi sayfa sayfa övebilirim ama ben diğer yazarların söyleyecek iltifat bırakmamasından dolayı bana hissettirdiği duygulardan bahsedeyim..

bir erkek olarak dizi izlerken gözlerin dolmasını ve hikayenin inandırıcı özelliğinden dolayı filmi izlemek yerine karşımda yaşanıyor hissini ve hikayenin etkileyici olmasının yanı sıra oyundaki dramatik sahnelerdeki acıyı iliğime kadar hissettirdiğini, tatlı alman kızımızın yüzündeki umudu, savaşın insanı nasıl değiştirdiğini, özgürlük uğruna insanların umudunu yitirmeden vatanı için nasıl savaştığını izledim değil öğrendim, anladım hissettim..

ve sözün bittiği yere gelince entrynin de bittiği ve noktayı koymadan tavsiye ettiğim dizi, sırf gif yapmak için bir parça aramaya girdim, kendine bağladı 3 bölümü de izledim ve bitirdim.

all für das vatterland.
(#35717220) tavsiye edilen alman dizi.
nazilerle ilgili izlenebilecek en güzel yapımlardan biri. savaş değil gerçek bir dram vurgusu.

--spoiler--
çoğunun öleceğini bildiğin bi savaşa askerlerini nasıl sürersin ki? bu savaşın asıl galibi sinekler. onları etlerimizle besliyoruz.

-savaş bitmeden bu durmayacak anlamıyor musun? mezbahaya götürülen hayvanlardan farkımız yok. bugünün kahramanları, yarının domuzları.
+bu mantıklı değil
-mantık falan yok artık. tanrı bizi terk etti. sadece biz varız. ne sikik bir general, ne de führer var. sadece bu adamlar ve biz varız.

-nasıl böyle oldun?
+insancıl olma arzusunu bastırıyorsun. bazısı öyle oluyor, bazısı böyle. kimse bilmiyor. ama kesin olan bi şey var ki, herkes bi şekilde değişiyor.
- bu kadar süre nasıl hayatta kaldın?
+benim yerime yanımdakilerin vurulmasını umarak. iyi bi asker çoğu zaman korkak bazen cesur olur.

savaşın başında vatanınız için savaşırsınız. daha sonra bazı şüpheleriniz olur, yüzüstü bırakmak istemediğiniz yoldaşlarınız için savaşırsınız. peki ya kimse kalmadığında? yalnız kaldığınızda. yalan söyleyebileceğiniz tek kişi kendiniz olduğunda. o zaman ne için savaşırsınız?

çoğu insan, savaşın çoğunlukla savaşarak geçtiğini sanar. bu doğru değil. savaş beklemektir. sıradaki saldırıyı, sıradaki yemeği, sıradaki sabahı.
--spoiler--
Sağlam dizidir. savaş boyunca karakterlerin değişimi iyi işlenmiştir.
almanların gözünden 2. dünya savaşını anlatan mini dizi. izledikten sonra kandırıldık türkiyem tepkisi vermenize neden olabilir çünkü pearl harbor ve nice amerikan yapımı 2. dünya savaşı filmlerine nazaran hiçbir propaganda kokusu alamazsınız ve alman askerlerinin hepsinin cehennem zebanisi olmadığını gösteren mini dizidir.
film demek olmaz, her şeye ortadan ve iki çerçeveden bakan muazzam bir alman mini dizisi.
ikinci dünya savaşı hakkında yapılmış en iyi işlerden biri olan mini dizi. 3 bölüm sürüyor, almanların gözünden izliyoruz. o kadar güzel ki henüz bu diziyi hiç izlememiş, ilk defa izleyecek birinin yerinde olmayı çok isterdim.
insanı ağlatabilecek kadar yoğun sahneler ,dehşet müzikler içeren alman başyapıtı.

şu ana kadar izlediğim 2.dünya savaşı görselleri açısından ki buna belgeseller de dahil ,en gerçekçisi.

(bkz: mein kleines herz)
Neden 3 bölümde kesildiğini bilmediğim sağlam ww2 mini dizisi.Alman gözünden anlatması için arkadaşların da dediği gibi güzeldir.Kendini lili marlen sanan bir kız da bulunur.
Nazi almanyası başlığı sol frame'e düşünce akla gelen alman yapımı mini dizi.
2. Dünya Savaşı konulu dizi ve filmlere meraklı olanların izlemesi gerek.
Yıllardır yapılan, ağır dram kokan (ancak yalnızca Yahudiler'in dramını anlatan) filmlere güzel bir yanıt unsere mütter unsere vater.

2. Dünya Savaşı dramlarla doluydu evet, ama bu tüm güçler için hatta tüm dünya için geçerliydi.

Konuya bir de Almanlar'ın gözünden bakmak gerekirse, olabildiğince tarafsız şekilde hem de; bu dizi izlenmelidir.
2. dünya savaşının almanların gözünden anlatan 3 bölümlük dizi.

2. dünya savaşıyla ilgili çoğu film veya diziyi izlemişimdir ama bunu ilk sıraya koydum izler izlemez.

Ayrıca https://www.youtube.com/watch?v=z6JzS0hlcCM bu şarkıyı dinledikten sonra diziyi izlemeden durabilcek insan tanımıyorum.
alman 2013 yapımı mini-dizidir. 3 bölümden oluşur. 2. dünya savaşında almanların çektiği acıları anlatır. oyunculuk, kurgu ve senaryo çok iyidir. 4 beraber büyümüş arkadaş temalıdır. 3 ü alman biri yahudidir. ayırıca içerisinde mükemmel bir şarkıyı barındırır.

kesinlikle izlenmesi gerekir.

http://www.youtube.com/watch?v=HO499_c8uoY
2. dünya savaşını almanlar açısından anlatan mükemmel bir yapıttır. amerikanların dünyayı nazilerden kurtardık tarzı filmlerinden sıkılanlar için çok uygun dizidir.
3 bölümü bir oturuşta izlediğim güzel dizi. alman yapımı ancak almanların gözünden mi izlememizi istemişler bizden bilmiyorum. bir film bu kadar objektif ve anlatmak istediğini bu kadar güzel anlatabilirdi. tebrikler.
2. dünya savaşı dönemini almanların gözünden anlatan güzide mini dizi. hep amerikalıların gözünden izliyorduk bu dönemi türlü türlü demagojileri izletiyorlardı bize onlara nazaran muazzamm bir yapım.
3 bölümlük mini alman dizisi. savaş/psikoloji alanında başarılı ve -alman yapımı olmasına rağmen- oldukça tarafsızdır. naçizane önerim 3 bölümü hemen izlememeniz.
güncel Önemli Başlıklar