bugün

bir windows makineye herhangi bir uygulama yüklediğinizde reboot etmeniz gerekebilir. (gerçi xp ile birlikte bu oldukça azalmış durumdadır.) ancak unix makineye ne kurduysam da reboot etmem gerekmedi. donanım için de geçerli bu durum. solaris 10'da öyle özellikler mevcut ki bunlar burada anlatılmaz. ayrıca anlatmak da yetmez, denemek lazım makine çalışırken disk/ram sökmeyi, bilimum haylazlık yapmayı.

çökmez de unix çalışan makina. hatta benim guzel v440 serverim uzerine solaris 9 kurulduktan ve konfigure edildikten sonra yaklaşık 5 ay hiç kapanmadan çalışmış idi. elektrik sistemindeki bakım sebebiyle kapatıp 6. ay pastamızı kesememiştik.

windows 2003 serverida ise sadece sql çalışmasına rağmen 2 haftada bir reboot etmem gerekiyordu ki sun makine uzerinde 100+ kullanıcı ayni anda çalışıyordu, diğerinde ise 20 kullanıcı falan bulunmaktaydı. haa burada suç windows'ta mıdır yoksa sql server'da mı onu da size bırakıyorum. ama kesinlikle sorun microsoft'ta diyebilirim..
kotu bir isletim sistemi. her sey siyah beyaz.
işletim sistemlerini babası,güvenlik açısından sonderece güçlü olan ve günümüzde birçok türevleri bulunan işletim sistemi.
ilk olarak UNICS (UNiplexed Information and Computing Service) adı verilmiş daha sonra unix olarak değiştirilmiştir.
gunumuzde belirli bir i$letim sistemini ifade etmekten ziyade, bir i$letim sistemi standartlari butununu ifade etmeye yarayan bir sozcuk olmu$tur.

ayrica (bkz: gnu).
oslerin atası babası.
2 haftada bir reboot edilen wk3 server doğru configure edilemediği için öyledir, 6,5 aydır babalar gibi hiç restart görmemiş w2k serverım var üzerinde de iss6 sql ve active directory çalışıyor, öte yandan çalışan bir bilgisayardan kim ram sökmek ister ki çok merak etmişimdir hep, herneyse,

unix superdir böyle sözlükte iki kelime ile anlatılacak bir şey değildir.

linux, mac osx, minix, hurd hepsi ondan türemiştir. hatta ntfs ile birlikte bir çok şeyi unix gibi yapmaya çalışmaktadır microsoft bile. ama paralıdır öyle bedava falan değildir kol gibidir rakamlar.
gsm operatörlerinin ürün ve servislerinin yönetiminde kullandığı işletim sistemi.
ferrari denir buna.
"it's a unix system i know this" bu sözü bilen liseli değildir.
Abd menşeili bir işletim sistemidir.
dünyada havacılık, bankacılık ve telekomünikasyon gibi ciddi işler bu işletim sisteminin üzerinde döner. mucidi halen yaşamaktadır. unix o kadar basit bir işletim sistemidir ki bu basitliği anlamak için sağlam bir backgroundunuz olması gerekir derler.
yerini ntnin aldığı iddiası kesinlikle gerçek dışı ve microsoft güdümündeki medyanın piyasayı yönlendirme çabası olan işletim sistemi.