1. .
  Yök'ün ve polisin isteği doğrultusunda üniversitelerde güvenliği sağlama ve olaylara müdahele etme görevinin özel güvenlik şirketlerine devredilmesi (Daha tasarı halinde olduğu için ihtimali diyelim) durumudur. Sebep olarak üniversitelerde polisin olayı yatıştırmaktan çok körükleyici bir etkisi olması (Ki burada haklılık payı yok değil.).

  http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=204019

  ilk başta güzel bir fikir gibi görünen bu durum, eğer gerçekleşirse bana göre çok ciddi yan etkileri de beraberinde getirebilir. Şöyle ki:

  1)Üniversitelerin çoğunun bırak güvenliği, bırak araştırmayı, en temel gereksinimler (Ofis malzemeleri gibi) için bile yeterli bütçesi yok.
  2)Bu bütçe yetersizliğinden dolayı, kaliteli değil düşük ücretli güvenlik elemanları tutacaklardır.
  3)Çok daha kötüsü, belli siyasi çevrelere yakın olan * * kesimlerin ücretleri düşük tutarak üniversitelerde hakimiyet kurma çabaları artabilir. Ve aynı gruptan diğer grupların üniversitede ortalığı karıştırmalarına polisten bile az tepki gösterebilir.
  4)Bütün bunların sonucu olarak, verdiğiniz harç parası, bırakın siyasi eylemlere katılmayı, özel yaşantınızı bile doğru dürüst yaşamanızı engelleyecek ahlak zabitalari nı tutmak için kullanılabilir.
  ... kornisten kovulan perde ruleti
 2. .
  özerk olan üniversitelerin daha da bağımsızlaşması sonucu eğitimin nereye gideceğini merak etmeme neden olan eylem.
  ... mekselina