bugün

bologna üniversitesi.1088 yılında kurulan avrupa'nın en eski üniversitelerinden biri.mozart'ın fln burada okuduğu şeklinde söylentiler vardırç
tıp fakültesinde 6 yıl boyunca hastaları ellemenizin, yaklaşmanızın bile uzak olduğunu duyduğum üniversite. *
bologna üniversitesi. dünyanın en eski üniversitesidir, avrupa nın ileri gelen okullarından olup; italya nın ikinci büyük üniversitesidir. kızıl kızıl binaları bulunup, insanı eski çağlara götüren bir mimarisi vardır. ayrıca bu üniversite avrupa birliği eğitim alanındaki çalışmalarda öncülük yapıp, kriterler belirleyip, gerektiği vakit diğer okullara ayar vermektedir. yamulmuyorsam bizim okul bologna kriterleri dahilinde türkiye nin 3. iyi okulu seçilmişti. * * * *
dünyanın en eski üniversitesi için * (bkz: nizamiye medreseleri)
edit değilmiş. bu konuda bir sürü farklı bilgi var. ama çok daha eskileri olduğu kesin.
el ezher universitesi 989 yılında kurulmuş.
Konstantinapolis Üniversitesi MÖ 425 yılında kurulmuş, 450 yıl sonra yapılandırılmış.
avrupanın en eski üniversitesidir. siyasal bilimler bölümünün çılgın attığı, bir çok hariciyenin ve konsolosun buradan mezun olduğu bilinir.
italyanın en iyi seramik mühendisi yetiştiren okuludur burası. bolonga şehrinin bir sanayi şehri olması sebebiyle çok iyi teknik ve mesleki eğitim verir bu okul.
ayrıca senelik 750 euro harç vererek okuyabileceğiniz üniversitedir. orta derecede italyanca bilmek yeterlidir. o da, konsolosluktaki sınavı geçebilmek için. avrupanın en iyi 10 üniversitesinden birisidir.
italya tarihinde bir ilki basararak, dunyan'in en iyi 100 universitesi arasina 93. siradan girmistir. benim gibi bir ogrenciye sahip olmasaydi, bir 20 sira daha yukarida olabilirdi diye dusunuyorum.
2009-2010 öğrenim yılına başlamak için teşrif etmemi bekleyen üniversitedir. geliyor bitanem, geliyorum aşkım az daha sabret.
italya'nın en eski ve en büyük 2 üniversitesinden biri olan Bologna Üniversitesi, aynı zamanda Avrupa'nın ilk üniversitesidir. 1088 yılında kurulan üniversite, dünyanın en iyi ilk 100 üniversitesi arasına giren ilk italyan üniversitesidir. Yaklaşık 100 bin öğrencisi bulunan üniversitenin kampüsleri şehrin her tarafına dağılmış, hatta 5 komşu şehirlere bile yayılmıştır. Bologna Üniversitesi'nde lisans eğitimi italyanca verilmektedir. Yüksek lisans yahut doktora eğitimi ise genellikle ingilizce'dir. 23 fakültesi bulunan Bologna Üniversitesi, hukuk, fizik ve siyasal bilimler alanında italya'nın en iyi Üniversitesidir. Üniversite'de lisans eğitimi 3, yüksek lisans ise 2 yıldır. Üniversiteye kabul için 12 yıllık eğitim almış olmak, yahut üniversite'de alttan ders bırakmamak kaydıyla 1 sene okumuş olmak gerekmektedir.

http://uluslararasiegitim...ogna-universitesi_15.html