bugün

umudun yitmesidir.
çok uzun süredir, ne kadar çabalasa ve istese de hayallerine ve hedeflerine ulaşamadığı gibi başkalarının mutluluk ve başarılarının gözüne sokulmasına maruz kalmış biri için günlük yaşamın ayrılmaz bir unsuru. eti saran deri neyse umutsuz ve gerçekçi biri için de umutsuzluk odur. olmuyor işte. sonunda sadece yorulup küsüyorsun. insanlar da biliyormuş gibi konuşuyor. terapistler bile bazı konulara çözüm getiremiyor. içe sinmiyor. ne umudu ? ne mutluluğu ? hepsi anlamsızlık ve saçmalık yığınında kaybolup gitmiş. salak bir hayat işte...
kendindeki boşluğu ve karanlığı fark eden her insan için kurtulmasının zor olduğu bir yaşam tarzıdır. artık hiçbir iyimserliğim ve espri kabiliyetim yok. millet arkadaşlığıyla, sohbetiyle, flörtüyle, seksiyle mutlu zaten, ben de yavaş yavaş erir giderim.
Arada olur öyle.

Ama bana baskı yapıyor bazen tabi.

Yokluyor.
Bu zamanda herkesin içinde olduğu hal. Umutlanmak çok zor.
çocukluğumdan beri içine düştüğüm bataklık. ne hayattan ne başka bir şeyden en önemlisi de iyileşeceğime dair zerre umudum yok. umut etmek mi daha çok üzüyor yoksa umut etmemek mi bilemiyorum artık..

Yaşama umutsuzluğu yoksa yaşama aşkı da yoktur. -Albert Camus

Oysa ben yılgın, umutsuzluk içinde, hayata uzak ve içimin derinliklerinde kendimi beceriksiz ve bomboş hissettiğim bir dönemimdeydim. -Wilhelm Genazino

Şimdi ve burada yoksam, ileriyi de göremem. işte umutsuzluk içindeki kişi için de gelecek yoktur. -doğan cüceloğlu
varlık sanki tek bir gölgenin farklı frekansları. iyi hissetmek anlamsız bir askı hali. kadınlar estetik birer burukluk, erkekler soğuk birer savaş alanı. tanrı ışıkyılları kadar uzak. umut sadece bir narkoz.
bir adet realizm ve depresyon getirisi. haziran ayında bir türlü açılmayan hava da sağolsun, zaten dünyadaki varlığını sorgulayıp depresyon çekerken, hiç yardımcı olmuyor. aklımadan intihar fikri geçiyor, '' babam nasıl dayanır ? '' diye uzaklaştırıyorum ama yine de umutsuz, öfkeli, depresif hissediyorum. inşallah bir gün bu olumsuz ruh halinden kurtulurum.
Umutlu olmaktan iyi geliyor çoğu zaman bana. Umudun iyi yanları olsa da çoğu zaman insanı içten yiyip bitirebiliyor..
bir süre sonra yapışkan olur ve her sabah hücrelerinizi yeniden ziyaret eder.
görsel
umutsuz bir durumla karşılaştığımız, değiştirilemeyecek bir kederle yüzyüze geldiğimiz zaman bile hayatta bir mana bulabileceğimizi asla unutmayalım.

salih mirzabeyoğlu - insan 'erkek ve kadın'
belli bir yaşa gelip hayallerini gerçekleştirmemiş herkes için depresyonla birlikte ilerleyen histir. bir şeyler değişmedikçe kaybolmaz.
Küllerden doğmadan önceki adımdır.
Umudunu tükenen insanların çıkamadığı durumdur.
Kalk, silkelen, kendine gel! Umutsuzluğa sarılma.
Umutsuzluk şeytandan,
ümit etmek ise Allah'tandır.

Şems-i Tebrîzî

görsel
insanı en çok yoran şeydir.
Çaresizliktir.
umutsuzluk kelimesinin içinde bile "umut" vardır. geri kalan eki atmak insanın elinde. dua etmekten vazgeçmemek lazım.
"...Umutsuzluğa alışmak, umutsuzluğun kendisinden daha kötüdür..."

(Veba - Albert Camus)
görsel
Akılı olanın kapılmaması gereken, hakikat.
insana yakışmayandır,
eyüp peygamberden daha kötü durumda olanlar umutsuz olabilirler. ama önce eyüp ile bir kıyaslayın kendinizi...
Kemal Kılıçdaroğlu'nun bile zafer konuşması yapabildiği bir dünyada hiçbir şey için umudunuzu kaybetmeyin.